Achillova päta NATO neďaleko nás: Putin o nej vie, experti sú presvedčení, že by zaútočil práve tam

  • Blokáda tovaru Litvou do Kaliningradu pripomenula, že i NATO má zraniteľné miesto
  • Je ním poľsko-litovská hranica a oblasť známa ako Suwalský koridor
Suwalski 3
Ilustračná fotografia. Jednotky litovských pozemných síl sa pripravujú na cvičenie Saber Strike 16, Flickr/U.S. Army Europe/Lithuanian Land Force Command
  • Blokáda tovaru Litvou do Kaliningradu pripomenula, že i NATO má zraniteľné miesto
  • Je ním poľsko-litovská hranica a oblasť známa ako Suwalský koridor

Priepasť Fulda (Fulda Gap) v Nemecku počas Studenej vojny zamestnávala mysle vojenských plánovačov a stratégov. Predpokladalo sa, že ak dôjde k ozbrojenému stretu medzi Severoatlantickou alianciou a vojskami Varšavskej zmluvy, bude to v tejto oblasti medzi hesensko-durínskymi hranicami a Frankfurtom nad Mohanom. 

Nemeckú oblasť teraz v mysli vojenských stratégov nahradila oblasť neďaleko nás – známa ako Suwalská priepasť alebo lepšie povedané Suwalský koridor. 

Ide o oblasť medzi Poľskom a Litvou, ktorá sa v posledných týždňoch objavovala na titulkoch médií ako najnebezpečnejšie miesto v NATO. Ide o malú oblasť dlhú približne 104 kilometrov (65 míľ).

Na jedenej strane susedí s ruskou oblasťou Kaliningrad a na druhej strane zas s Bieloruskom. Práve geografia spôsobuje, že hraničná oblasť je obzvlášť zraniteľná, a ohrozuje pobaltské krajiny a s nimi aj celú Alianciu. Ovládnutie oblasti a následne napadnutie pobaltských štátov by zabralo len pár hodín.

Vojenskí stratégovia sa zhodujú, že ak by niekedy vypukla vojna medzi Ruskom a Alianciou vznikne práve napadnutím Suwalského koridoru. Analytici nevylučujú, že v tejto vojne by mohli byť použité aj jadrové zbrane. To by mohlo viesť k ničivej svetovej vojne.

O tom, že je situácia vážna, svedčí aj rozhodnutie Európskej komisie, ktorá upravila svoje rozhodnutie a povolila železničnú prepravu sankciovaného tovaru do Kaliningradu, cez členské krajiny Európskej únie.

V dôsledku rozhodnutia musí Litva ukončiť blokádu sankcionovaného tovaru do Kaliningradu. Zdroje pre viaceré médiá prezradili, že Komisia a hlavne Berlín, ktorý má v Litve vojakov, sa zľakli, že by Rusko mohlo napadnúť Suwalský koridor.

Rusko sa rýchlo učí zo svojich chýb, za 2 až 3 roky môže nasledovať invázia do Pobaltia 

Možno si mnohí pomyslia, že armáda Ruskej federácie nie je v stave, kedy by mohla začínať novú inváziu. To je síce pravda, ale predstavitelia pobaltských štátov upozorňujú, že Rusko sa zo svojich chýb rýchlo učí a o pár rokov môže byť situácia úplne iná. Preto požadujú riešenie, ako túto oblasť spraviť odolnejšou voči ruskému útoku.

„Ruská federácia a predtým Sovietsky zväz sa pomerne rýchlo poučili zo svojich vojenských porážok. Druhá svetová vojna tiež ukázala, že za pár krátkych rokov dokázali skoordinovať spoluprácu miliónov ľudí. Takže v žiadnom prípade sa nevyplatí v dlhodobej perspektíve Rusko podceňovať,“ povedal generálmajor Veiko-Vello Palm z estónskych obranných síl pre estónsku verejnoprávnu televíziu EER.

Suwalski 2
zdroj: Flickr/U.S. Army Europe, Kevin Wang
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: EER, The Times, RAND Corporation, National Interest, Militare Spectator, the Guardian , Notes from Poland, Stars and Stripes, Forgein Policy, Chatham House

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá