Adam a Linda počas pandémie vytvorili unikátny projekt. Tvoria výnimočné grafiky, ktoré sú ihneď vypredané
- Počul si už o jedinečnom projekte s názvom Cisarove?
- Ide o grafické spracovanie mesta na základe fundamentálnych geometrických tvarov ako štvorec, kruh či línia
- Stoja za ním dvaja ambiciózni Slováci a partneri – Adam a Linda
- Počul si už o jedinečnom projekte s názvom Cisarove?
- Ide o grafické spracovanie mesta na základe fundamentálnych geometrických tvarov ako štvorec, kruh či línia
- Stoja za ním dvaja ambiciózni Slováci a partneri – Adam a Linda
Adam prvé tri roky študoval na Trnavskej univerzite výtvarné umenie a následne pokračoval na VŠMU. Práve tu, na katedre scénografie sa paradoxne dostal ku grafike, ktorej sa venuje doteraz. „Odvtedy prešlo už zopár rokov, vystriedalo sa mnoho klientov, agentúr, ešte viac zaujímavých projektov a stále ma to neprestáva baviť,“ hovorí Adam pre Startitup.
Čo sa týka Lindy, študovala na pedagogickej fakulte UK v Bratislave učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry a učiteľstvo histórie. Aj keď sa študijne umeniu nevenovala, jej celá rodina má k umeniu veľmi blízko. Okrem projektu Cisarove pracuje aj pre inovačné štúdio Kiuub. Podľa Lindy ide o veľmi rôznorodú prácu, ktorá ju denne nabíja energiou.
Späť však k samotnému projektu Cisarove. Išlo o zámer, ktorý Adamovi a Linde už dlhšie ležal v hlave. Jeho realizáciu umožnila práve situácia okolo korona pandémie. „Mohol za to hlavne čas, ktorého bolo zrazu troška viacej a spoločný home-office. Myslím, že sme boli teda v správny čas na správnom mieste,“ tvrdí Adam.
Koronakríza tak mladým tvorcom skôr pomohla. „Boli sme veľmi milo prekvapení, že ľudia si aj počas týchto ťažkých čias našli čas a peniažky na zveľadenie svojich príbytkov, za čo sme veľmi vďační,“ hovoria.
Grafiky Cisarove sú jedinečné tým, že sú tvorené v jednom štýle a jedným rukopisom. Aj preto si podľa Lindy fanúšikovia tohto projektu zvyknú objednávať viac kusov naraz. Jednotlivé kúsky spolu na stenách dokonale ladia. Podľa Adama sú výnimočné aj vďaka svojmu osobitnému, no stále jednotnému vizuálnemu jazyku.
„Jedná sa o digitálnu formu grafiky, čiže prvá časť vzniká na monitore počítača. V ďalšej fáze sú už na rade záležitosti ako triedenie papiera, skúšobné prototypy, dolaďovanie farieb a, samozrejme, samotná tlač. Potom nasleduje podpisovanie a číslovanie, balenie a v poslednej fáze komunikácia so zákazníkmi a distribúcia. Práve zisťujem, že je to v podstate dosť dlhý proces,“ objasňuje Adam.
Mladí Slováci si miesta na spracovanie vyberajú intuitívne. Podľa ich slov, mali už od začiatku tipy, ktoré vedeli, že určite zrealizujú. Do tvorby sa však púšťajú najmä s ohľadom na ich časové kapacity. Ich prvé výtlačky boli 3 grafiky po 20 kusov. Dnes majú vypredaných 5 typov grafík, s tým, že bývajú dostupné v 100 – 200 kusoch. Cena jednej grafiky je 17 eur. Adam a Linda priznávajú, že sami nečakali tak masívny záujem o ich tvorbu.
Adam objasňuje, že ich tvorbu inšpirujú miesta s určitým signifikantným prvkom. „Ideálne, ak je možné ho zoštylizovať tak, že je rozpoznateľný aj napriek tomu, že je tvorený len z kruhov, štvorcov a línií – ak to teda aplikujeme z pohľadu Cisarove,“ objasňuje.
Podľa ich slov sa aj v našej krajine nájde veľa ľudí, ktorí vedia oceniť kvalitné umenie, a to aj napriek tomu, že to na Slovensku nie je nastavené tak, ako v iných krajinách. Aj keď ich neživí čisto predaj grafík, podľa Lindy by to možné bolo. V tom prípade by podľa jej slov museli riešiť iba grafiky a neustále prinášať nové veci a robiť okolo Cisarove oveľa viac ako len pekné grafiky.
„Nemám však pocit že je to tá cesta ktorou chceme obaja ísť. Nevidíme v Cisarove v prvom rade biznis, vidíme v tom záľubu, ktorá nás musí napĺňať a musíme ju chcieť robiť. Samozrejme, že nám už niečo aj zarobila, ale to nie je zatiaľ pre nás alfa omega,“ konštatuje Linda.
Podľa Adama a Lindy sa na Slovensku určite oplatí robiť to, čo človek robí rád a má na to talent. „Terajšia koronakríza nám však ukázala, že umelecká práca je tá najmenej postrádaná v ťažkých časoch a my si to veľmi dobre uvedomujeme. Veľmi držíme palce každému jednému umelcovi, hercovi, muzikantovi, spisovateľovi… aby aj dnes našiel silu a energiu tvoriť a nevzdávať sa. V tomto ohľade máme zatiaľ to šťastie (v nešťastí?) , že popri cisarove máme obaja svoju prácu, ktorej sa našťastie kríza toľko nedotkla.“
Ak by sme sa nepozerali na pandemické Slovensko, podľa mladých umelcov nie je jednoduché sa v našej krajine živiť umením. Sú však presvedčení, že je u nás veľmi veľa šikovných a úspešných umelcov, ktorí potvrdzujú, že aj na Slovensku sa umeleckú prácu oplatí robiť.
Čo sa týka budúcich plánov mladých Slovákov, tie sú jasné. Okrem ďalších grafík by do budúcna radi viac experimentovali aj s technológiou tlače, formátmi a motívmi. Ich tvorbu môžeš sledovať na Instagrame, ale aj Facebooku.
Najnovšie
-
Duel: Kaliňák vs. Stančík – Súboj, v ktorom sa „pobili“ Smer a OĽaNO
-
Richard 24 rokov pracuje v Mekáči: Sme jednotkou, lebo z jedla robíme zážitok. Keď McDonald’s prišiel do Bratislavy, ľudia sa išli zblázniť
-
Je to oficiálne: Plošné testovanie začína už zajtra. Zákaz vychádzania sa predlžuje až do februára
-
Príbeh nerozlučných bratov Diničovcov. Edo prefackal Lexu, neskôr sa jeho pozostatky zmietali okolím
-
SKVELÁ SPRÁVA: V lete by sa cestovanie mohlo uvoľniť. Potrebovať však budeš jeden z týchto 2 dokladov
-
V nákupnom centre ho bodli do hrude a nastražili mu bombu na dom. Výrok „I have a dream“ sa stal kultom jednej éry
-
Pellegrini zacítil v celoplošnom testovaní príležitosť. Chce ho spojiť so zbieraním hlasov na referendum za predčasné voľby
-
Na konte mal 400 miliárd a svojou štedrosťou položil na kolená ekonomiku Káhiry. Okoloidúcim totiž rozdával zlato aj pozemky
-
Slovenskú vakcínu proti COVID-19 začnú testovať na ľuďoch. Prezradili, kedy sa môže začať používať
-
Prezidentka Čaputová: Ak premiér hovorí, že člen jeho vlády spôsobil 4 300 úmrtí, je to priznanie v priamom prenose
-
Najluxusnejší nábytok zo Slovenska žne úspech. Javorina vďaka svojej kvalite otočí aj 2,5 milióna ročne (ROZHOVOR)
-
Antivaxeri začínajú slabnúť. Viac ako 50 % Slovákov sa už plánuje dať zaočkovať
-
PRIESKUM: Kotlebovci predbehli v popularite aj Smer, najpopulárnejšou stranou je Hlas
-
Plošné testovanie bude, potvrdil Kollár. Malo by však vyzerať úplne inak, ako tie predošlé
-
Zákon, ktorý obyčajných ľudí ruinoval, no mafiáni z neho profitovali. Al Capone sa vďaka nemu dostal na výslnie
-
Najradšej mal svoju luxusnú jachtu a Bentley. Nedotknuteľné Brucho, ktoré ťahalo za nitky vo vysokej politike, je stále multimilionár