Adam odišiel do Kambodže. Na pláži si otvoril eko rezort s exotickým ubytovaním

  • Adam začínal ako čašník a barman v Austrálii
  • Na Slovensku sa vypracoval na manažéra a pozbieral tu cenné skúsenosti, ktoré dnes využíva v zahraničí
  • V januári začal so stavbou vlastného rezortu Bamboo Jam v Kambodži, dnes vlastní už 10 bungalovov priamo na pláži
  • Rozhovor bol pôvodne publikovaný 27. januára 2020
Archív: Adam Kováč
  • Adam začínal ako čašník a barman v Austrálii
  • Na Slovensku sa vypracoval na manažéra a pozbieral tu cenné skúsenosti, ktoré dnes využíva v zahraničí
  • V januári začal so stavbou vlastného rezortu Bamboo Jam v Kambodži, dnes vlastní už 10 bungalovov priamo na pláži
  • Rozhovor bol pôvodne publikovaný 27. januára 2020

Čo si robil predtým, ako si sa rozhodol žiť v Kamboždi?

Ako 18-ročný som odišiel žiť do Austrálie, konkrétne Sydney, ale kontinent som precestoval takmer celý. Tam som si spravil aj barmanský kurz a certifikát Perfect Service, ktorý sa vyžaduje pre čašníkov a barmanov v najlepších podnikoch. Popri tom som študoval kurz na SBTA (Sydney Business and Travel Academy). Po úspešnom ukončení štúdia som sa vrátil na Slovensko, kde som študoval na vysokej škole, konkrétne FMUK so zameraním na manažment.

V gastro som bol po predošlej skúsenosti ako doma, a po rokoch za barom a event manažmentu som začal robiť v startupe Xbionic resort v Šamoríne, kde som pôsobil ako F&B manager pre celý rezort. Moja vášeň pre varenie sa naplno prejavila neskôr, keď som sa stal kuchárom pre Micho Gusto Tapas BAR v Bratislave. V tom čase som navštívil aj Áziu a Kambodžu, kde už som mal v hlave nápad postaviť si niečo vlastné, zúžitkovať skúsenosti a vyskúšať vybudovať malý rezort priamo na pláži s reštauráciou, kde by som podával morské plody a ďalšie špeciality.

Akú veľkú časť tvojho života tvorilo cestovanie?

Cestujem od malička. Keď sme boli malí otec pracoval v Rakúsku, to boli naše cestovateľské začiatky, ale ako rodina sme potom navštívili Karibik, Afriku, a rôzne Európske mestá v Španielsku, Taliansku či Nemecku. Neskôr ma moja vášeň pre futbalový teamu Liverpool previezla celým Anglickom, chvíľu som žil aj na ostrove Isle of Man.

zdroj: Archív: Adam Kováč

Prečo si sa nakoniec usadil práve v Kambodži? Čo ťa na nej tak oslovilo?

Na Kambodži ma najviac oslovili ľudia, ale aj príroda a podnebie. Prakticky celoročne je tu 30 stupňov. Ľudia sú milí a veľmi ochotní pomôcť, vďační za každú prácu. Ich rešpekt k rodine a k tradíciám, ku svojej histórii mi napovedal, že toto je miesto, kde by som chcel žiť. Aspoň na pár rokov. Samozrejme, milujem aj ostrovy, pláže, more. Som rybár a absolvoval som aj kapitánske skúšky na plachetnicu, vždy ma to ťahalo k vode.

Aké boli tvoje začiatky v krajine? Ako si si našiel bývanie a čím si sa živil?

Ja som prakticky hneď prišiel na ostrov Koh Rong Samloem, kde som sa po rozhovore s miestnymi dostal k pozemku na pláži, ktorý mi majiteľ bol ochotný prenajať na 20 rokov. Mal som víziu, okolo už pár rezortov stojí, tak som sa pustil do toho. Domov som sa vrátil už iba podať výpoveď v robote a behom pár dní som bol v stane na pláži v Kambodži a riešil povolenia, stavbu, zamestnancov. Tri mesiace potom trvalo, kým som si postavil malý domček z dreva. Na pozemku už pár bungalovov stálo, bolo potrebné ich revitalizovať a k tomu dostávať ďalšie, plus reštauráciu. Za pomoci miestnych Khmérov sme postavili niekoľko bungalovov a reštauráciu, a títo Khméri zostali so mnou až dodnes.

zdroj: Archív: Adam Kováč

Odlišuje sa nejako život na ostrove od toho na pevnine?

Život funguje na ostrove určite inak. Povedzme, že sa mi pokazí ladička, malou loďkou ju beriem na more, kde ju naložím na väčšiu loď, ktorá ju dovezie do mesta, odtiaľ vybavujem odvoz do opravovne a odtiaľ podobným štýlom naspäť.

Potraviny a materiál objednávame z mesta Sihanoukville, dodávateľ ich naloží na veľkú loď, nafotí fotky, kde to máme hľadať, a potom pošleme svojich ľudí na malých loďkách, aby zásielku vyzdvihli. Väčšie mestá fungujú podobne ako naše, ale na cestách by sme niekedy márne hľadali pruhy či semafory. Mam pocit, že sú tu naozaj len pre srandu králikov, taxi zabezpečujú tkzv. Tuktuk, teda malé kabínkove vozíky pripnuté za motorkou. Diaľnice nejestvujú. Ľudia pracujú a sú šťastní, namiesto žobrania na ulici človek radšej bude stáť na chodníku a asistovať ti pri parkovaní za almužnu.

Na ostrove máš vlastný eko rezort s názvom Bamboo Jam, kedy si ho začal budovať?

Už z názvu sa dá súdiť, že je takmer celý postavený z bambusu. Budovať som ho začal v januári 2019 a stavba jedného malého bungalovu zaberie len pár týždňov, takže momentálne ich máme už 10 a jednu reštauráciu. Teraz staviame ďalej takzvané family bungalovy, ktoré už sú náročnejšie a je v nich viac dreva, takže ich stavba trvá o pár týždňov dlhšie, cieľ na tento rok je mať ich aspoň 13.

zdroj: Archív: Adam Kováč

Ako náročné je vytvoriť si vlastný malý rezort v Kamboždi? Čo všetko si preto musel urobiť?

Samotná stavba nie je až taká náročná, s vodou a elektrikou si poradíme tiež hravo. (Hovorím teraz, keď už viem, ale jasné, že na začiatku som ja čašník/barman čumel ako bača do tuzexu). Ale povolenia a počiatočné zmluvy sa nezaobišli bez otvorenej korupcie.

Ako ťa vníma konkurencia? Sú podnikatelia v Kambodži súťaživí, bojujú o turistov?

Konkurencia nás určite vníma, keďže sa nám podarilo zabezpečiť si najlepší rating na ostrove. Myslím, že môžem povedať, že je to aj vďaka mojim dlhoročným skúsenostiam v gastro a hotelierstve. Veľa rezortov nedbá na servis zákazníkom ani na detaily, preto doplácajú na zlé hodnotenia a potom umelo zvyšujú ceny. Väčšina rezortov je vo vlastníctve zahraničných podnikateľov a nie miestnych. Khmeri robia biznis štýlom: „Dám si na billboard fotku homára a budú chodiť ľudia.“ Potom v reštaurácii zistíš, že žiadneho homára vlastne nemajú, ale dúfajú, že si ľudia skrátka vyberú niečo iné.

zdroj: Archív: Adam Kováč

Zvyknú tu dovolenkovať aj Slováci?

Slovákov som tu stretol zatiaľ iba raz a síce partičku z IMT smile. Celkovo som mal ubytované len asi 3 páry z Česka.

Aký typ turistov sa u teba najčastejšie ubytováva? Prevláda nejaká národnosť?

Väčšinou ide o páry. Či už mladší, starší, veľa z nich sem príde na svoju svadobnú cestu. V novembri dokonca organizujeme aj samotnú svadbu. Keďže Kambodža je bývalou Francúzskou kolóniou, 50%turistov sú práve Francúzi, potom Číňania, Španieli, a veľa z nich je aj z Južnej Ameriky.

Čo všetko sa v bungalovoch nachádza? Aké služby turistom ponúkaš?

V bungalove je jedna queen/king size posteľ, bambusové lampy a steny, veľký stropný ventilátor, súkromná toaleta so sprchou a fénom. Myslím, že najväčšia výhoda je ich poloha priamo na pláži, asi 10 metrov od mora. Raňajky prinesieme každému na vopred dohodnutý čas priamo na malý stolík pred bungalow. Prenajímame paddle boardy, kajaky, organizujeme nočné výlety za fosforujúcim planktónom aj rybárčenie. Naši hostia si u nás môžu oprať oblečenie zadarmo. Na to, že sme na ostrove v Kambodži máme aj výbornú WiFi a 5G pripojenie. Po dohode s lokálnymi rybármi podávame čerstvé ryby a morské plody a ponúkame výbornú khmérsku kuchyňu.

zdroj: Archív: Adam Kováč

Najbližšie letisko k ostrovu je Sihanouk, ako sa z neho turisti dostanú do tvojho rezortu?

Z najbližšieho mesta Sihanoukville si ľudia jednoducho zakúpia lístok na loď, ktorá ich prepraví priamo ku nám na ostrov za cca 30-40 minút.

Koľko stojí jedna noc v bungalove?

Záleží od sezóny, v júni, júli a auguste tu trochu prší, takže vtedy jedna noc vychádza od 45 do 65 eur vrátane raňajok. V najväčšej sezóne, ktorá tu vládne od novembra do marca to vyjde na cca 135-160 eur za noc.

zdroj: Archív: Adam Kováč

Organizuješ v okolí aj nejaké výlety?

Momentálne sme zakúpili loď, takže výlety za svietiacim planktónom a rybárčenie už organizujeme aj my. Plus spolupracujem s domácimi, ktorí vedia zákazníkov zobrať väčšou loďou okolo celého ostrova, ako aj na vedľajšie ostrovy. Ľudia sa radi chodia potápať a spoznávať miestne vody. Organizujeme výlety na krásne pláže okolo alebo do rybárskych dediniek.

Čo odporúčaš turistom navštíviť? Aké lokality stoja za to?

Samozrejme, odporúčam Siem Reap, kde sa nachádza Angkor Wat a iné chrámy. Kampot a okolie sú tiež krásne, človek môže navštíviť ryžové polia a miestne rodiny, ktoré sú vždy veľmi pohostinné, i keď samé majú málo . Určite sa oplatí navštíviť aj ostrovy, väčšina z nich je úplný raj s jemným bielym pieskom, nádhernými plážami a tyrkysovým morom, vnútrozemie je džungľa  plná opíc.

Dokážeš sa vďaku rezortu uživiť, alebo popritom robíš aj niečo iné?

Rezort nás, samozrejme, uživí, a keďže sme mimo konzum a v okolí nemáme žiadne kiná, nákupné centrá, autá, ani drahé reštaurácie, pár dukátikov nám vždy aj ostane.

zdroj: Archív: Adam Kováč

A čo Slovensko, chýba ti niekedy? Premýšľaš nad návratom?

Slovensko milujem, je to moja vlasť, kam sa vždy rád vrátim, ale momentálne nad tým nerozmýšľam. Chýbajú mi priatelia aj rodina, ale mám tu svoju snúbenicu, a to je človek, ktorého keď mám pri sebe, tak je život vždy krajší a veselší.

Ľuďom by som ešte chcel odkázať, že Kambodža je nádherná a bezpečná. Nedávno tu bola moja sestra s 3-ročnou dcérou, a tá to zvládala tiež bez problémov. Keď človek vychytá dobrý let, tak sa vie dostať sem a naspäť za 380€, a tu ten život veľa nestojí. Na skok je Vietnam, Laos, Thajsko, Malajzia. Určite to stojí za to.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá