Adam odišiel zo Slovenska, aby študoval vesmírne inžinierstvo: V porovnaní so zvyškom Európy sme 10 rokov pozadu

  • Adam Hláčik je mladý slovenský talent, ktorý má pred sebou sľubnú kariéru
  • V rozhovore nám porozprával nielen o svojej ceste k vesmírnemu inžinierstvu, ale aj o výzvach, ktoré musel prekonať
Adam Hláčik
Adam Hláčik, DALL-E
  • Adam Hláčik je mladý slovenský talent, ktorý má pred sebou sľubnú kariéru
  • V rozhovore nám porozprával nielen o svojej ceste k vesmírnemu inžinierstvu, ale aj o výzvach, ktoré musel prekonať

Kozmické technológie Adama zaujímali už počas strednej školy, no priznáva, že ani vo sne by mu nenapadlo, že raz bude stavať družice.

Keď prišiel čas vybrať si vysokú školu, VUT Brno bola pre neho jasnou voľbou vďaka kvalitnému a dostupnému vzdelaniu so zaujímavými odbormi.

Počas bakalárskeho štúdia zistil, že jeho univerzita je zapojené do zaujímavých kozmických projektov, čo ho následne inšpirovalo napísať bakalársku prácu na tému ochrany družíc pred kozmickým odpadom.

„Počas jej písania som mohol konzultovať túto tému so špičkovými odborníkmi a zistil som, že Brno je centrom kozmického priemyslu vo východnej Európe a sídli tu mnoho firiem, ktoré spolupracovali na významných misiách Európskej vesmírnej agentúry.“

Zhodou okolností, keď končil bakalárske štúdium, VUT otvorilo nový študijný program zameraný na kozmické technológie – SpaceApps, a tak neváhal a túto príležitosť prirodzene využil.

„Keďže moje bakalárske základy pochádzajú z prostredia strojného inžinierstva, bolo občas náročné oboznámiť sa s problematikou komunikačných technológií a elektroniky, ale keď sa chce, všetko sa dá zvládnuť. Avšak za najväčšiu výzvu považujem založenie študentského spolku YSpace, ktorý je prvým svojho druhu a v ktorom staviame prvú českú študentskú družicu.“

Adam Hláčik na hodine
zdroj: Adam Hláčik

„Naučilo nás to aj veľa netechnických zručností, keďže musíme riešiť financovanie, manažment a celkové ukotvenie spolku v štruktúrach veľkej inštitúcie, ako je univerzita, čo je občas ťažšie ako tá praktická časť.“

Mesiac, SpaceX a komercializácia vesmíru

Adam priznáva, že ho vždy lákal Mesiac. Objasňuje, že v doteraz krátkej kariére už mal to šťastie spolupracovať na dizajne mesačnej misie pre ESA – LUGO, ktorá je stále v počiatočných fázach.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá