Afgánski bratia zhotovili dron, ktorý dokáže odmínovať územie

  • K riešeniu problému, ktorý trápi mnoho krajín po celom svete pristúpili svojsky a inovatívne.
mine-kafon-drone-the-worlds-first-for-safe-demininig-of-land
  • K riešeniu problému, ktorý trápi mnoho krajín po celom svete pristúpili svojsky a inovatívne.

Vo svete sú milióny detí, ktoré vyrástli vo vojnových zónach, kde skryté míny prinášajú každodennú hrozbu dokonca roky po skončení násilných konfliktov. Dve z týchto detí, bratia Massoud a Mahmud Hassani využili, čo sa naučili počas svojho detstva v Kábule v Afganistane a svoje poznatky premenili do život zachraňujúceho drona, ktorý dokáže nájsť a odpáliť pozemné míny. S približne 110 miliónmi mín roztrúsenými po celom svete by účinné a dostupné prostriedky na ich odstránenie mohli zachrániť desiatky tisíc životov ročne.

ce84dca7eee7cb4a6f36b54b46d4482a5b9d9596-1024x675

foto: 3dprint.com

Odmínovacie zariadenie, ktoré bratia Hassaniovci vynašli, môže byť nesmierne užitočné v ich domovskej krajine, Afganistane, ale aj ďalších miestach, kde desaťročia vojnových konfliktov zanechali nespočetné množstvo pozemných mín. Tie sú v konfliktoch populárne, pretože ich výroba a použitie sú lacné.

Bratia, teraz žijúci v Holandsku, dali hlavy dohromady a najprv ešte počas detstva vytvorili odmínovacieho robota inšpirovaného vetrom unášanými chumáčmi trávy, ktoré sú notoricky známe z westernov. Mine Kafon (kafon v daríjčine znamená „explodovať“) sa valil mínovým poľom a odpaľoval míny. Prístroj získal celosvetovú pozornosť a bratia vedeli, že musia vytvoriť niečo ešte lepšie.


Dva roky vyvíjali lietajúceho míno-loveckého drona, ktorý plní podobnú úlohu ako pozemné zariadenie, ale s vyššou účinnosťou. Mine Kafon drony podľa Hassaniovcov dokážu zneškodniť míny 20 krát rýchlejšie ako existujúce zariadenia s oveľa menším rozpočtom. Ručné odstraňovanie mín je nebezpečný a nákladný proces (od 300 do 1000 dolárov za jednu mínu v závislosti od typu).

Autonómny dron s cenou približne 1 100 dolárov (asi 1 000 eur) najprv zmapuje územie, deteguje míny a nakoniec ich zničí. Bratia odhadujú, že tisíce ich dronov pracujúcich po celom svete by mohli zneškodniť všetky existujúce míny do 10 rokov. Tak snáď bude vďaka nim zo sveta o niečo bezpečnejšie miesto.

the-mine-kafon-drone

foto: techmalak.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: gottadrone.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK