Agátová veža na Morave poskytuje úžasný výhľad a je symbiózou architektúry a prírody

  • Príspevok k aktuálnej téme vyhliadkových a zážitkových stavieb v krajine. Predstavujeme staršiu realizáciu na Morave, ktorá ukázala svoju životaschopnosť.
collagewdwaed
CBArchitektura
  • Príspevok k aktuálnej téme vyhliadkových a zážitkových stavieb v krajine. Predstavujeme staršiu realizáciu na Morave, ktorá ukázala svoju životaschopnosť.

Stavba vznikla na základe malej architektonickej súťaže, ktorú vyhral brnenský architekt Pavel Jura. Rozhľadňa je postavená z miestneho agátového dreva a je doplnená o oceľové spojovacie prvky a zábradlia. Nosnú konštrukciu a fasádu zároveň tvoria fošne, ktorých počet sa smerom nahor zmenšuje. Kostra je racionálna a subtílna, nie je tu nič navyše. Drevo bez povrchovej úpravy prirodzene starne a objekt sa stáva súčasťou krajiny. Celkové náklady na stavbu predstavovali 2,5 mil. Kč.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: CBArchitektura

„Cílem úsilí bylo zrealizovat stavbu normální a přiměřenou, která nebude svědkem toho, čeho jsme (v krajině) schopni, ale toho, co považujeme za rozumné,“ hovorí Pavel Jura.

Kruhový pôdorys veže je je pravidelne členený osami tridsiatich drevených stĺpov. Pôdorys zodpovedá topografii miesta s rovnocenným výhľadom v celom rozsahu 360°. Kruhový profil zaručuje zároveň tuhosť voči vodorovnému zaťaženiu vetrom.

Každý z agátových stĺpov je zložený z niekoľkých fošní, ich počet sa po výške stĺpu zmenšuje. Rednutie nosnej konštrukcie zodpovedá znižovaniu napätia v materiáli, od najviac zaťaženého masívneho sokla až po korunu veže – balustrádu subtílnych prvkov bez zaťaženia. Rednutie konštrukcie sleduje vinúcu sa špirálu vnútorného schodiska. Pri výstupe na vežu sa otvára výhľad od takmer uzavretého sokla až po otvorenú vyhliadku v najvyššej úrovni.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: CBArchitektura

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Vnútorné schodisko potvrdzuje formu stavby. Stupne sú nesené fošňami vykonzolovanými z nosného stĺpu. Priestorová špirála vzájomne previazaných konzol stužuje stavbu a definuje vnútorný priestor s voľným jadrom. Priestorovú tuhosť kruhového prierezu zaisťujú (rovnako ako pri sudoch v pivnici pod kopcom) oceľové skruže doplnené drevenými rozperami medzi stĺpmi.

Drevená konštrukcia je zhotovená z miestnych zdrojov. Všetky fošne majú rovnakú šírku 40 mm. Oceľové prvky sú pozinkované, bez ďalšej povrchovej úpravy. Množstvo detailov bolo určených samotnou formou stavby. Spôsob spracovania zodpovedá podmienkam staveniska a nemá ambíciu importovať na kopec priemyselný perfekcionizmus.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: CBArchitektura

Agátové drevo časom zvetralo a získalo sivý nádych. Postupne vzniká plastická textúra, ktorá zvýrazňuje rozdiely medzi jarným a letným drevom.

Rozhľadňa je vysoká 18m, vyhliadková plošina je vo výške 14,5m. Stavba je vyhľadávaným bodom turistického okruhu, ktorého súčasťou je aj značenie a mobiliár. Viac ako deväťdesiat percent nákladov bolo hradených z európskych prostriedkov.

Podklady: Pavel Jura

zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech