AI môže nahradiť väčšinu pracovných miest. Vlády musia zasiahnuť ráznym krokom, tvrdí expert

  • Počítačový expert vyjadril obavy ohľadom budúcnosti našej spoločnosti
  • Podľa neho by nahradenie pracovných miest AI mohlo viesť k rozkolu spoločnosti
Robot vs človek
Ilustračné foto Freepik
  • Počítačový expert vyjadril obavy ohľadom budúcnosti našej spoločnosti
  • Podľa neho by nahradenie pracovných miest AI mohlo viesť k rozkolu spoločnosti

Geoffrey Hinton, uznávaný počítačový vedec a „krstný otec umelej inteligencie“, vyjadril svoje obavy o budúcnosť pracovných miest a spoločenskú nerovnosť, ktorú môže priniesť AI.

Hinton sa domnieva, že vlády budú musieť zaviesť univerzálny základný príjem (UBI), aby sa predišlo problémom spôsobeným náhradou pracovných miest umelou inteligenciou.

Univerzálny základný príjem ako riešenie

V rozhovore pre BBC uviedol, že reforma dávok bude nevyhnutná, aby každý občan dostával pravidelnú finančnú podporu. Vyjadril znepokojenie, že AI môže nahradiť mnohé jednoduché pracovné miesta, čo by mohlo viesť k prehlbovaniu rozdielov v spoločnosti.

„Kontaktovali ma ľudia z Downing Street a poradil som im, že univerzálny základný príjem je dobrý nápad,“ povedal Hinton. Podľa neho AI zvýši produktivitu a bohatstvo, avšak peniaze pôjdu k bohatým, zatiaľ čo ľudia, ktorí stratia prácu, budú trpieť. Toto by mohlo mať pre spoločnosť veľmi negatívne dôsledky.

Univerzálny základný príjem (UBI) je sociálno-ekonomický koncept, ktorý navrhuje, aby každý občan krajiny dostával pravidelný, bezpodmienečný peňažný príspevok od vlády, bez ohľadu na svoj príjem, zamestnanie alebo sociálny status. Cieľom UBI je zabezpečiť základné finančné prostriedky pre všetkých ľudí a eliminovať chudobu.

Kritici však tvrdia, že UBI by bol extrémne nákladný a mohol by znížiť financovanie verejných služieb. Hovorca britskej vlády vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na zavedenie UBI. Avšak Hinton verí, že ak sa AI bude naďalej rýchlo rozvíjať, spoločnosti a vlády budú musieť takéto opatrenia časom zaviesť.

Riziká umelej inteligencie

Profesor Hinton tiež varuje pred potenciálnymi hrozbami, ktoré AI môže priniesť, vrátane „hrozieb na úrovni vyhynutia ľudí“. Tvrdí, že vlády nechcú obmedziť vojenské využitie AI, a konkurencia medzi technologickými spoločnosťami môže spôsobiť nedostatok bezpečnostných opatrení.

Hinton odhaduje, že v horizonte päť až dvadsať rokov bude existovať reálna možnosť, že AI bude schopná „urobiť zo seba viac“ a mohla by autonómne „rozvinúť čiastkový cieľ získania kontroly“, čo by mohlo viesť k vážnym dôsledkom pre ľudstvo.

umela inteligencia
zdroj: Canva/PhonlamaiPhoto´s

Podľa neho existujú dôkazy, že veľké jazykové modely, typ algoritmu AI používaného na generovanie textu, môžu byť klamlivé. Nedávne aplikácie AI na generovanie tisícov vojenských cieľov považuje za varovný signál. „Najviac ma znepokojuje, keď AI dokáže autonómne rozhodovať o zabíjaní ľudí,“ povedal Hinton.

Na otázku, či Západ súťaží s krajinami, ako sú Rusko a Čína, v oblasti vojenského využitia AI, Hinton odpovedal: „Putin už pred rokmi vyhlásil, že ten, kto ovláda AI, ovláda svet. Takže si myslím, že pracujú veľmi tvrdo.“ Hinton však verí, že Západ má v súčasnosti stále náskok vo výskume, aj keď Čína investuje čoraz viac.

Podľa neho by svetové vlády mali vyvinúť úsilie na zabezpečenie bezpečnosti pri vývoji AI. Mali by tiež zvážiť regulácie, ktoré by mohli predchádzať potenciálnym hrozbám. Dodáva však, že k takýmto opatreniam pravdepodobne nedôjde, „kým sa nestanú veľmi škaredé veci“.

Zdroje: BBC, Investopedia

Najnovšie videá

Trendové videá