AI už zakladá politické strany: „Dánska Synthetic Party je najvýraznejšou a najprepracovanejšou,“ tvrdí odborník (ROZHOVOR)

  • AI už zasahuje aj do politického zastupovania
  • Začiatok novej éry či len digitálna hra na demokraciu
Foto, AI
  • AI už zasahuje aj do politického zastupovania
  • Začiatok novej éry či len digitálna hra na demokraciu

Dánsko, Nemecko, Veľká Británia či Spojené štáty americké. V niektorých krajinách vznikli v posledných rokoch experimentálne politické strany. Tie zapájajú umelú inteligenciu (AI) nielen ako nástroj, ale aj ako aktívneho spolutvorcu politického programu a komunikácie s verejnosťou.

Pôvodne sa tieto iniciatívy javili ako akademické experimenty či umelecké koncepty. No ich existencia začala priťahovať pozornosť nielen odbornej, ale aj širšej verejnosti.

Analytici upozorňujú, že vznik takzvaných AI politických subjektov nastoľuje zásadné otázky. O budúcnosti zastupiteľskej demokracie, suverenite štátov a odolnosti spoločností voči manipulácii a dezinformáciám.

Téma zároveň odhaľuje limity tradičných foriem reprezentácie a vyzýva na hľadanie nových modelov politickej participácie. Zvlášť v kontexte prudkého rozvoja generatívnych AI modelov. Ako je napríklad ChatGPT.

Odborníci z think-tankov Brookings Institution a Nesta varujú, že politika čelí radikálnej transformácii. Dodávajú, že pripravené nie sú ani strany, ani voliči.

Definícia AI politickej strany

AI politická strana nemá jednotnú definíciu. Niektoré projekty generujú svoj program na základe analýzy historických manifestov, verejnej mienky a aktuálnych spoločenských trendov. Iné stavajú do popredia virtuálnych AI zástupcov, ktorí komunikujú s verejnosťou prostredníctvom chatbotov. Ide teda o pokus inovovať formu aj obsah politickej participácie.

  • Ktorý AI politický projekt považujú odborníci za najvýznamnejší?
  • Existujú AI politické strany aj na Slovensku?
  • Aké sú dôvody vzniku AI strán a čím sa líšia od tradičných politických subjektov?

Podľa politológa Michala Malého „presná definícia zatiaľ neexistuje. No všeobecne možno povedať, že AI politické strany a kandidátov charakterizuje snaha o vyššiu mieru zapojenia umelej inteligencie do politického procesu. Ale aj snaha o kvalitnejšiu tvorbu zákonov a väčšiu reflexiu občianskych požiadaviek. A to všetko vďaka zapojeniu AI, ktorá je technicky schopná veľmi rýchlo a efektívne spracovávať obrovské množstvo dát.“

V roku 2023 publikoval Oxford Internet Institute správu. V nej upozornil na rastúce experimenty s takzvanými digitálnymi kandidátmi v rámci akademických aj občianskych iniciatív. Hoci išlo prevažne o pilotné koncepty, ich rastúca kvalita v oblasti jazykového modelovania a prispôsobovania odpovedí robila z AI kandidátov čoraz atraktívnejšiu platformu pre interakciu s verejnosťou.

Synthetic Party

Za jeden z najznámejších projektov odborníci označujú dánsku Synthetic Party. Tú v roku 2022 vytvorila umelecká skupina Computer Lars v spolupráci s organizáciou MindFuture Foundation. Program tejto strany navrhla AI trénovaná na manifestoch 197 dánskych politických subjektov od 70. rokov. Strana sa pokúsila reprezentovať približne 20 % voličov, ktorí sa nezúčastňujú volieb. 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Brookings.edu, Nesta, Oxford Internet Institute, Copenhagen Institute for Futures, Aliance of Democracys, European Digital Media Observatory, Harvard Kennedy School Journal, Massachusetts Institute of Technology, iScience, Pew Research Center, Tokyo Weekender, Medzinárodný republikánsky inštitút, NATO StratCom COE, OECD, UNDP, Future of Humanity Institute, Akt o umělé inteligenci, Globsec, Stanford HAI, AI Now Institute, Fostering More Inclusive Democracy with AI, Democracy Paradox

Najnovšie videá

Trendové videá