Airbnb hrozí absolútny kolaps. Odborník očakáva návrat turistov najskôr až o rok

  • Agentúry zamerané na túto činnosť majú mesačné prepady o tisíce až desaťtisíce eur
  • Platforma Airbnb vyčlenila 250 miliónov dolárov, aby pomohla hostiteľom
  • Odbor krátkodobých prenájmov v poslednom mesiaci znamenal masívne prepúšťanie zamestnancov
airbnb
Zdroj: Unsplash
  • Agentúry zamerané na túto činnosť majú mesačné prepady o tisíce až desaťtisíce eur
  • Platforma Airbnb vyčlenila 250 miliónov dolárov, aby pomohla hostiteľom
  • Odbor krátkodobých prenájmov v poslednom mesiaci znamenal masívne prepúšťanie zamestnancov

Podnikatelia v krátkodobých prenájmoch typu Airbnb čelia kvôli koronavírusu vysokým stratám. Agentúry zamerané na túto činnosť majú mesačné prepady o tisíce až desaťtisíce eur. Časť nehnuteľností je teraz v ponuke na tri mesiace, časť na dlhodobý prenájom. Aj po otvorení hraníc ale bude trvať, než sa na Slovesnko alebo Česko vrátia zahraniční turisti, ktorí sú najčastejšími hosťami tohto ubytovania. Ich opätovný nárast sa nedá očakávať skôr ako za rok. Pre ČTK to dnes povedal predseda Českej asociácie súkromných prenajímateľov a ubytovateľov  David Bureš. Odbor krátkodobých prenájmov v poslednom mesiaci podľa Bureše zaznamenal masívne prepúšťanie zamestnancov.

„Všetky agentúry sa snažia znížiť náklady a dohadujú si úľavy na nájomnom od majiteľov. Na tri mesiace sa to často darí, ale dlhší horizont je nejasný,“ povedal dnes Bureš. Časť sektora podľa neho pracuje so strednodobými prenájmy, ale bez zahraničných turistov sa podľa neho odboru dariť nebude. Ubytovanie typu Airbnb využívajú v Čechách najčastejšie Nemci, Američania a Briti – obdobne tomu je tak aj na Slovensku. Tieto štáty sú podľa Bureše koronavírusom tažko zasiahnuté a ich návrat vo vysokých počtoch sa preto nedá v blízkej dobe predpokladať. „Navyše sa očakáva, že veľa nízkonákladových aeroliniek to neprežije, takže bude problém aj s lacnou dopravou a tým vzniknú nové bariéry, ktoré spomalia rýchly návrat turistov do krajiny,“ doplnil.

Platforma Airbnb vyčlenila 250 miliónov dolárov, aby pomohla hostiteľom kompenzovať straty súvisiace s koronavírusom. Bude im preplácať 25 percent storno poplatkov zo zrušených rezervácií s plánovaným príchodom od 14. marca do 31. mája. Podľa Burese to však bude len malá záplata. Airbnb okrem iného začalo zdravotníkom ponúkať ubytovanie zdarma alebo za zvýhodnených podmienok. Podľa spoločnosti sa do tejto akcie zapojilo cez 40.000 hostiteľov. Na Airbnb si v posledných rokoch častejšie sťažujú ľudia, ktorí žijú v blízkosti prenajímaných nehnuteľností. Podobne ako ďalšie služby v oblasti takzvanej „zdieľanej ekonomiky“ je naviac prenájom cez Airbnb často spájaný s porušovaním predpisov a neplatením daní. Airbnb čelí aj kritike, že prispieva k rastu cien nehnuteľností.

Zdroje: ČTK, assets.airbnb.com, zive.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech