Aj 35 rokov od havárie v Černobyle rastú v Európe rádioaktívne huby, až 95 percent vzoriek obsahovalo cézium

  • Aj niektoré jedlé druhy hríbov sú kontaminované rádioaktivitou ešte z čias Černobyľu
  • Úrady hovoria, že hoci je množstvo cézia vysoké, nie je dôvod na obavy, huby sa vraj dajú jesť
huby rádioaktivita
Ilustračný obrázok, Pixabay/ Robert Armstrong, cocoparisienne
  • Aj niektoré jedlé druhy hríbov sú kontaminované rádioaktivitou ešte z čias Černobyľu
  • Úrady hovoria, že hoci je množstvo cézia vysoké, nie je dôvod na obavy, huby sa vraj dajú jesť

Až 95 percent vzoriek lesných húb pozbieraných v Nemecku v posledných šiestich rokoch obsahovalo rádioaktívne stopy pochádzajúce z výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. Informoval o tom nemecký Spolkový úrad pre ochranu spotrebiteľov a bezpečnosť potravín (BVL), napísala v piatok agentúra Reuters.

Stopy výbuchu v Černobyle

Zvýšená koncentrácia rádioaktívnych izotopov cézia – cézium 137 a cézium 134 – je charakteristická práve pre výbuch v Černobyle. Stopy týchto izotopov boli nájdené hlavne na juhu Nemecka.

BfS už dávnejšie vo svojej správe uviedla, že rádioaktívne huby sa vyskytujú najmä v oblastiach, kde sa po havárii jadrovej elektrárne vyskytovali búrky. Je to najmä v Bavorsku a na západnej strane pohoria Šumava. Vedecký článok z roku 2016 od poľských autorov uvádza, že stopy rádioaktivity v hubách sa našli aj v Poľských tatrách a dokonca vo Švédsku či až v Číne.

Rádioaktivita z ovzdušia sa tak ľahko dostala do pôdy a veľmi dlho po nehode sa nachádzala v lesných plodoch, v hubách dokonca dodnes. Huby ju totiž ľahko absorbujú. Stopy rádioaktivity sa našli aj v jedlých hubách ako hríb hnedý, jelenka poprehýbaná a rôznych druhoch šťavnatiek.

Jesť sa dajú

Žiadna zo 74 testovaných vzoriek však nepresiahla zákonný limit rádioaktivity 600 becquerelov na kilogram. BVL vysvetlila, že rádioaktívny materiál sa vyskytuje v lesoch preto, že lesné ekosystémy recyklujú živiny z pôdy. Práve preto voľne rastúce huby vykazujú kontamináciu dlhšie ako poľnohospodárske plodiny.

K nehode v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktorá sa nachádza v Kyjevskej oblasti Ukrajiny, došlo 26. apríla 1986. Explózia štvrtého bloku elektrárne bola doteraz najväčšou katastrofou v dejinách jadrovej energetiky, pri ktorej sa do atmosféry uvoľnilo niekoľko ton rádioaktívneho odpadu.

Zdroje: TASR, PMC, BfS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá