Aj Matovič je plagiátor. Kvôli skopírovanej diplomovke chce odstúpiť, avšak po tom, ako splní všetko, čo nasľuboval

  • Premiér republiky je taktiež plagiátor
  • Dostal titul za prácu, v ktorej použil dva zdroje
  • Vo vyjadrení sa vyhovoril na to, že školu flákal a bol v nej duchom neprítomný
SITA/Jana Birošová, SITA/Jana Birošová
  • Premiér republiky je taktiež plagiátor
  • Dostal titul za prácu, v ktorej použil dva zdroje
  • Vo vyjadrení sa vyhovoril na to, že školu flákal a bol v nej duchom neprítomný

Po neustálych zisteniach, ktoré vyplývajú na povrch v posledných mesiacoch sa nejednému z nás naskytá otázka: Máme ešte niekoho vo vláde, kto svoju diplomovku neokopíroval?

Podľa najnovších informácií, ktoré publikoval slovenský Denník N, je plagiátorom aj samotný premiér republiky Igor Matovič. 

Svoju diplomovú prácu odpísal z dvoch kníh a prehlásil ju za svoju.

Premiér študoval Fakultu manažmentu Univerzity Komenského v rokoch 1993 až 1998  v Bratislave. Štúdium končil záverečnou prácou na tému „Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty“.

Nie je to však prvý raz, kedy sa objavili pochybnosti o jeho diplomovke. Hospodárske noviny si vo februári 2012 všimli, že prácu s takmer identickým názvom vydali v roku 1997 autori Pavol Kárász st., Pavol Kárász ml. a Juraj Renčko. Podľa predsedu strany OĽaNO však išlo o zhodu náhod.

Zlodej duševného vlastníctva

Možno si pamätáš na časy, kedy sa politici pri každej možnej príležitosti navzájom neprehlasovali za plagiátorov a zlodejov duševného vlastníctva. Sú tomu skoro už dva roky. Všetko začalo kauzou, kedy sa zistilo, že bývalý predseda NR SR Andrej Danko dostal svoj titul JUDr. odovzdaním skopírovanej práce.

Kollárov ochranca

Podľa medializovaných informácií, ktoré sa riešili v posledných týždňoch mal vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa aj terajší šéf parlamentu Boris Kollár.

Titul nakoniec Kollárovi podľa súčasného zákona nemožno odobrať, čo potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling. Ten chce preto do budúcna meniť zákon.

Boris Kollár
zdroj: TASR/Michal Svítok

Ako Borisa Kollára poznám, neviem si predstaviť, že by išiel bojovať proti Dankovi, ak by si bol vedomý, že má rovnaký prúser na krku,“ vravel pred pár dňami premiér Igor Matovič na obranu predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorý čelil tlaku na odstúpenie pre plagiátorskú kauzu.

Kollára si po celú dobu zastával premiér a ohradzoval sa tým, že jeho úlohou je viesť fungujúcu vládu, ktorá sa nebude rozpadať. Otázkou ostáva, či nebola obrana šéfa parlamentu skôr taktická…

„Školu som flákal a netuším či som niečo citoval“

Premiér k škandálu už aj stihol podať vyjadrenie na svojom Facebooku.

Priznáva, že v študentských rokoch sa flákal a bol duchom neprítomný. „Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chvál,“ píše vo svojom statuse premiér.

Taktiež oznámil, že by bolo spravodlivé, ak by prišiel o titul a odstúpil z postu predsedu vlády. Avšak to spraví až potom, keď docieli všetko, čo občanom sľuboval.

Či by som kvôli tomu mal o titul prísť? Zrejme áno … a koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal. Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil. Potom si pôjdem žiť späť môj súkromný život. S čistým svedomím a bez titulu,“ dodal Matovič.

Zdroje: Denník N, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá