Aj na Silvestra platia opatrenia, za porušenie ti hrozí pokuta. Prechod do roku 2022 budú mať policajti pod drobnohľadom

  • Polícia nezaháľa. Počas tohto týždňa skontrolovali vyše 52-tisíc ľudí
  • Aktuálne platí núdzový stav a zákaz vychádzania. Existuje viacero výnimiek
Covid Pass
facebook/policia slovenskej republiky, TASR/Milan Kapusta
  • Polícia nezaháľa. Počas tohto týždňa skontrolovali vyše 52-tisíc ľudí
  • Aktuálne platí núdzový stav a zákaz vychádzania. Existuje viacero výnimiek

Polícia počas najbližších dní posilní výkon služby. Policajti budú zaradení podľa potreby, vývoja situácie a aj na základe platných protipandemických opatrení. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Kontroly prebiehajú denne

Viac policajtov bude dohliadať na verejný poriadok, ako aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Ďalší budú kontrolovať dodržiavanie platných protipandemických opatrení, ako napríklad povinnosť nosiť respirátor, zákaz vychádzania či zákaz otvorenia prevádzok.

V prípade zistenia porušení budú policajti postupovať štandardným spôsobom. Každý prípad posúdia individuálne, následne uložia pokutu na mieste v blokovom konaní, prípadne postúpia na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Tento týždeň (27. – 30. decembra 2021) takmer 8 630 policajtov skontrolovalo 25 108 osôb. Zistili 653 priestupkov a deliktov súvisiacich s porušením protipandemických opatrení ako lekárom stanovená karanténa, zákaz otvorenia prevádzok, zákaz vychádzania či povinnosť prekrytia dýchacích ciest.

zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Čo vlastne platí?

Na Slovensku v súčasnosti platí núdzový stav. Vláda našej krajiny ho vyhlásila dňom 25. novembra a na celom našom území má platiť 90 dní. Od 17. novembra je tiež v čase od 20:00 do 5:00 zákaz vychádzania.

Toto nariadenie, teda obmedzenie slobody pohybu má platiť do odvolania, najneskôr však do 9. januára 2022. Zároveň tiež platí zákaz zhromažďovania sa, pri ktorom sa môžu stretávať najviac šiesti ľudia okrem členov jednej domácnosti.

V praxi to znamená, že počas silvestrovskej noci by si sa nemal motať vonku. Oslava doma či na súkromnej chate je úplne v poriadku. Ak budeš žúrovať niekde v hoteli, potrebuješ byť OP a ešte sa preukázať aj testom. V hotelovej reštaurácii môžeš byť iba do 20:00. Do baru či reštaurácie ísť nemôžeš, môžeš si však objednať pohostenie domov. Reštaurácie sa otvoria až v pondelok 3. januára.

Pri zákaze vychádzania platí zopár výnimiek, aj po ôsmej večer môžeš ísť napríklad do lekárne, venčiť psa či na nákup nevyhnutných životných potrieb. Celý zoznam výnimiek nájdeš na stránke korona.gov.sk.

Aktuálne sú tiež zatvorené maloobchodné prevádzky a služby. Aj tu platí hneď niekoľko výnimiek, otvorené sú napríklad prevádzky verejného stravovania, odkiaľ si môžeš vziať jedlo so sebou, predajne potravín, drogérií či lekárne.

Zakázané sú tiež hromadné podujatia, pričom zákaz platí pre všetky fyzické aj právnické osoby. Vo väčších, no tiež obmedzených skupinkách sa môžeš stretnúť len v práci či v kostole, ostatné výnimky nájdeš tu.

Nezabúdaj tiež na respirátor alebo iné prekrytie horných dýchacích ciest, ktoré je povinné v interiéri aj exteriéri.

zdroj: TASR/František Iván

Nočný zákaz vychádzania zrejme skončí

Počas silvestrovskej noci i v novom roku naďalej trvá nočný zákaz vychádzania. Podľa uznesenia prijatého vládou SR by sa mal skončiť v závere budúceho týždňa, teda 9. januára 2022. Koaličné strany SaS a Za ľudí ho predlžovať nechcú.

SaS nebude súhlasiť s predĺžením zákazu vychádzania. Budeme presadzovať návrat ku COVID automatu,“ uviedla pre TASR Marie Stracenská z komunikačného oddelenia strany.

Ani teraz nepodporíme plošné uzávery a obmedzenia pre všetkých. Jednoznačne budeme presadzovať úplne voľný režim, bez obmedzení za dodržiavania ROR, pre očkovaných a prekonaných,“ uviedol Mir Obaidullah zo Za ľudí. Strana trvá na tom, že cestou z pandémie je očkovanie, preto musia občania pocítiť jednoznačné benefity. Obaidullah podotkol, že Slovensko je v bludnom kruhu opakujúcich sa obmedzení a lockdownov. Hovorí o prehlbovaní sociálnych a ekonomických dôsledkov.

Spolu s núdzovým stavom vyhlásila vláda od 15. novembra aj zákaz vychádzania. Následne ho od 17. decembra predĺžila do 9. januára 2022 s viacerými výnimkami a s platnosťou len v noci, teda od 20.00 do 5.00 h nasledujúceho dňa. Núdzový stav vyhlásila vláda s účinnosťou od 25. novembra na 90 dní.

Zdroje: korona.gov.sk, korona.gov.sk, korona.gov.sk, korona.gov.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie