Aj napriek tomu, že vyrastala v sirotinci vybudovala módne impérium. Ikona Coco Chanel a jej revolúcia obliekania

  • Coco Chanel patrila jednoznačne k ženám, ktorým guráž nechýbala
  • Aj napriek tomu, že ju v živote postihlo množstvo tragédií, nenechala sa odradiť a vytvorila značku, ktorú pozná celý svet
Coco Chanel
  • Coco Chanel patrila jednoznačne k ženám, ktorým guráž nechýbala
  • Aj napriek tomu, že ju v živote postihlo množstvo tragédií, nenechala sa odradiť a vytvorila značku, ktorú pozná celý svet

Ja módu nerobím. Ja ňou som!“ Tak zneli slová ženy, ktorá navždy zmenila celý módny priemysel. Málokto však vie, že Coco Chanel vlastným menom Gabrielle, vyrastala v neľahkých podmienkach.

Pochádzala z chudobnej rodiny, ktorú zasiahla smrť matky. Nakoľko jej otec nebol schopný uživiť všetkých 5 detí, z ktorých Coco pochádzala, s oboma sestrami bola umiestnená do sirotinca.

Rutinný a prísny režim Gabriellu naučil obrovskej zodpovednosti. Aj napriek tomu, že bola spolu s ostatnými dievčatami ubytovanými v sirotinci nútená chodievať na ranné omše a v pravidelný čas sa modliť, potajme si vraj čítala milostné príbehy. Coco vraj ale v tom čase nikdy nepoužila slovo sirotinec. Namiesto toho tvrdila, že ju otec umiestnil do zariadenia, kde sa o ňu starali nezadané ženy, oblečené primárne v čiernom. Taktiež hovorila, že otec ju tu nechal len dočasne a hneď ako zbohatne, vráti sa pre ňu. Opak však bol pravdou.

Aj napriek tomu, že Coco tvrdila, že mníšky, ktoré tu pôsobili deťom nevenovali dostatok nehy, práve na tomto mieste sa dostala ku ihle a niti. Učili ich tu typickým dievčenským prácam a po večeroch sa šili jednoduché veci.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Literature Journal (@poete_journal)

Koketná a charizmatická. Takú ju muži milovali

Po ukončení školy sa zamestnala ako krajčírka a privyrábala si aj spievaním v kabaretoch. Práve tu vznikla prezývka „Coco,“ pod ktorou ju pozná celý svet. Niektorí tvrdia, že názov je odvodený od slova coquette, pretože so všetkými mužmi vo svojom okolí neustále koketovala. Iní zas vravia, že prezývka vznikla na základe piesne, ktorú v kabarete s obľubou spievala. Nech už je to ktorákoľvek z možností, názov bol očividne predurčený k úspechu.

Mnohých mužov vraj priťahovalo to, akou nezávislou sa snažila byť v čase, keď ženy ešte podliehali silným rodovým stereotypom. Náklonnosť bohatých mužov si získavala na počkanie. Práve jej charizma bolo tým, čo ohúrilo Etienna Balsana, ktorý ju pozval ku sebe na zámok. Jej srdce si však získal až jeho priateľ, Arthur Capel. Ten jej finančne pomohol pri podnikaní s vlastnou značkou klobúkov. Práve jeho mnohí označujú za životnú lásku Coco Chanel. Jeho meno však pre ňu predstavovalo dvojitú ranu.

Tou prvou bol fakt, že sa oženil s inou ženou. Aj napriek tomu však ostávali milencami. Druhou, omnoho väčšou ranou bola jeho smrť. Okrem smútku jej však zanechal aj množstvo kontaktov s vyššou spoločnosťou. Rokmi sa jej kolekcia rozširovala a Coco začala navrhovať dámske oblečenie. Búrala všetky zaužívané stereotypy a ženy tak oslobodila od obmedzujúcich korzetov.

Značka ako spúšťač diét

Oblečenie, ktoré vznikalo pod menom Coco Chanel spôsobovalo obrovský ošiaľ. Hovorí sa, že ženy začali hromadne chudnúť len preto, aby mohli nosiť jej šaty. Všetky typy odevov, ktoré dovtedy niesli nálepku „luxusné,“ išli do úzadia. Coco totiž prezentovala najmä ležérny štýl módy, ktorý obsahoval aj pánske prvky. Neskôr sa pričinila o doslova módnu revolúciu. Na trh uviedla šaty, ktoré dnes poznáme ako Little Black Dress. Ženám totiž nezakrývali kolená a časopis Vogue ich v tam čase označil za novú uniformu modernej ženy.

Oblečenie však nebolo jediným, za ktorým ženy pod touto značkou šaleli. V roku 1921 predstavila vôňu Chanel N°5. Podobné číslo zvolila preto, že o ňom vraj tvrdila, že je jej obľúbeným a prináša šťastie. Pre jemnejšie pohlavie je táto vôňa dodnes symbolom ženskosti.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatjana (@turquoiselove9)

Muži, muži, muži…

Mnohí o Coco Chanel hovoria ako o žene mnohých románikov. Aj napriek tomu, že ich vystriedala hneď niekoľko, nikdy sa nevydala. Pomer vraj udržiavala aj s princom z Walesu Edwardom VIII. Jeden z jej vzťahov jej však vážne naštrbil reputáciu. Mala totiž milostný pomer s nemeckým dôstojníkom Hansom Günther von Dincklageom. Hovorilo sa preto, že spolupracovala s nacistami.

Spolu s priateľom sa odsťahovala do Švajčiarska, kde zostala 10 rokov. Francúzi na ňu mali ťažké srdce a pomaly sa na módnom trhu začal objavovať Christian Dior. Aj napriek nástupu konkurenta a kontroverzii, ktorá sa s ňou spájala, tu „mademoiselle Coco Chanel“ zanechala obrovskú stopu.

Zdroje: time.com, time.com, crfashionbook, svetevity.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech