Aj postsovietska krajina sa môže stať rajom pre podnikateľov. Má 5-krát menej ľudí ako Slovensko

  • Estónsko po získaní nezávislosti odštartovalo radikálne zmeny
  • Neplatiť dane? V Estónsku je to možné
est
  • Estónsko po získaní nezávislosti odštartovalo radikálne zmeny
  • Neplatiť dane? V Estónsku je to možné

Mnoho ľudí na Slovensku dáva zaostalosť  a skostnatelosť v našich systémoch za vinu komunistickému režimu, ktorý nás „zbrdil“ do vývoji. Ten tu už desiatky rokov nie je, no my akosi nerobíme tak veľké kroky ako by sme mohli. Vzorom nie len pre nás ale i ostatné vyspelejšie krajiny je v posledných rokoch Estónsko.

Estónsko má len 1,25 milióna obyvateľov, teda disponuje s 5-krát menším trhom ako Slovensko. Napriek tomu je tam „liaheň“ úspešných startupov, ktoré bežne expandujú do sveta. Možno ani neviete, že Skype, Taxify či TransferWise, ktoré denne používate pochádza z diele Estóncov.

Startupom, mladým podnikateľom a rozvoju všeobecne sa v Estónsku mimoriadne darí z viacerých dôvodov. Tým hlavným je jednoduchá administratíva. Niektorí občania z iných štátov EÚ to využívajú a zakladajú si živnosť v Estónsku, pričom ostávajú žiť a podnikať v domovskej krajine. Ušetria tak čas, nervy i peniaze a pritom je to legálne.

Čo robí Estónsko inak:

Podpora zo strany vlády

  • Jednoduchý daňový systém. Pre všetkých (fyzické aj právnické osoby) platí rovná daň 21%.
  • Estónsko neuplatňuje klasický režim zdaňovania príjmov, pričom zdaňuje sadzbou 21% iba výdavky nesúvisiace s podnikaním (dotácie, prípadné rozdeľovania ziskov). Podnikateľ nie je limitovaný kalendárnym alebo hospodárskym rokom. Peniaze tak môže niekoľko rokov zhromažďovať vo firme a potom ich naraz použiť na vývoj projektu.
  • Odvody do sociálnej poisťovne sú vo výške 33% z príjmu, poistenie na nezamestnanosť je vo výške 0.8% u zamestnávateľa a 1,6% zo zamestnancovho príjmu, minimálne zdravotné poistenie je 155 eur. (priemerný plat 1 321 eur)

Minimum byrokracie

  • Estónci minimalizovali byrokraciu a celé podnikanie posunuli do digitálnej sféry
  • Podnikanie v Estónsku je plynulé, transparentné a nákladovo efektívne pri fungovaní kdekoľvek na svete.

Moderné školstvo prepojené s praxou a IT vzdelávanie

  • Informatika je v Estónsku povinný predmet už na najnižších stupňoch základných škôl
  • V celej krajine je výborné pokrytie a prístup k vysoko rýchlostnému internetu
  • Funkčná sieť inštitúcií podporuje začínajúcich podnikateľov, spadajú sem akcelerátory, inkubátory, huby a coworkingové centrá

E-government

  • Možnosť plne používať elektronický podpis
  • Elektronické podávanie daňového priznania a mnoho iných podporných elektronických služieb
  • Startupový ekosystém je založený na plnej elektronizácii služieb verejnej správy

Inovatívny program e-Residency

  • Estónsko je prvá krajina na svete, ktorá ponúka podnikateľom možnosť stať sa digitálnym rezidentom prostredníctvom inovatívneho programu e-Residency. Keď sa stanete e-Residentom, dostanete od vlády oficiálnu digitálnu identitu a môžete si zaregistrovať a prevádzkovať firmu online so všetkým, čo k tomu patrí. Na úrad prídete raz – vyzdvihnúť si svoje digi ID (cca mesiac po online žiadosti) a potom už nikdy.
  • Nemusíte byť občanom Estónska, aby ste sa stali e-Residentom, je k dispozícii všetkým záujemcom .
  • Ako e-Rezident Estónska môžete digitálne podpísať všetky dokumenty a zmluvy, šifrovať a posielať dokumenty bezpečne, uskutočňovať transakcie a deklarovať estónske dane – to všetko online.

Moderné bankové riešenia

  • Jediný raz, kedy je treba vkročiť do banky, je pri založení účtu, potom všetko prebieha online.
  • Predpokladá sa, že banky v roku 2017 zavedú riešenie na identifikáciu online. Cieľom je poskytnúť estónskym e-rezidentom možnosť otvoriť bankový účet bez toho, aby museli cestovať do Estónska.
  • Daň je môžné platiť priamo z bankového účtu a bankovníctvo riešiť v angličtine, ruštine alebo estónčine.

Výhody podnikania na Slovensku

Založenie živnosti je pomerne jednoduché a rýchle, trvá len niekoľko dní (zvyčajne 3-4 dní). Možno tak učiniť na jednotnom kontaktnom mieste alebo online.

Výhodou mladých podnikateľov na Slovensku, je že prvý rok nemusia platiť do sociálnej poisťovne – je to ale reálne výhoda? Keď neplatíte do sociálnej poisťovne prichádzate tak o sporenie na dôchodok. Pre ženy to znamená, že ak by náhodou otehotneli, nedostali by žiadnu materskú. A keby vaše podnikanie stroskotalo, nedostanete ani žiadnu podporu v nezamestnanosti.

Lepšou výhodou je to, že všetci (noví aj starí) živnostníci po novom prakticky nemusia platiť daň z príjmu – ak nepresiahne 1 270 eur.  Základná sadzba dane z príjmov pre živnostníkov je inak 19 %.  Živnostníci, ktorých zdaniteľný základ dane prevýši sumu 35 268,06 eura, budú z prevyšujúcej časti platiť daň z príjmov vo výške 25 %. Pri podnikaní na živnosť si môžete viesť jednoduché účtovníctvo. V prípade, že sa rozhodnete uplatňovať si paušálne výdavky (v roku 2018 až do sumy 20 000€), nemusíte viesť účtovníctvo vôbec.

Digitalizácia verejnej správy sa už celkom rozbieha aj na Slovensku napriek kostrbatému štartu.

Finančná podpora – aj v roku 2018 môžu začínajúci podnikatelia – fyzické osoby získať príspevok na podnikanie. Jeho výška môže byť v tomto roku až 5 002,36 eura. Nevýhodou je, že príspevok na podnikanie nemusí dostať každý, aj keď spĺňa všetky stanovené  podmienky. Zákon znie tak, že úrad práce „môže poskytnúť“ a nie že „poskytne“ žiadateľovi dotáciu, keď splnil podmienky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá