Aj takto Slováci bojujú s vysokými cenami energií. Jednotkou je mesto, ktoré by si nečakal

  • Slováci s vysokými cenami energií bojujú rôznymi spôsobmi
  • Zaujímajú sa o ohrev vody a využívajú šetrnejšie elektrospotrebiče
  • Po ekonomicky výhodných riešeniach siahajú aj pri kúpe nehnuteľností, tvrdí realitný expert
Untitled design (73)
púpava development, Unsplash
  • Slováci s vysokými cenami energií bojujú rôznymi spôsobmi
  • Zaujímajú sa o ohrev vody a využívajú šetrnejšie elektrospotrebiče
  • Po ekonomicky výhodných riešeniach siahajú aj pri kúpe nehnuteľností, tvrdí realitný expert

Energetická kríza patrí medzi najdôležitejšie faktory, podľa ktorých budú Slováci plánovať svoju budúcnosť. Relatívne dobrou správou je, že pri elektrine bude zvýšenie cien minimálne vplyvom plošného zastropovania cien pre domácnosti.

Koľko zaplatím: Ročný účet za elektrinu stúpne približne o 9 až 30 eur. V prípade obyvateľov bytových domov teda bude finálna suma približne 360 eur ročne a obyvateľov rodinných domov 1 137 eur ročne.

Situácia v domácnostiach ohľadom elektriny teda nie je taká kritická ako v zahraničí, aj napriek tomu však dlhodobo vidno trend úspornejších a zelenších riešení, ktoré spotrebúvajú menej energie a sú lacnejšie na prevádzku.

Vývoj budúcich cien energií je naďalej nejasný, zastropovanie cien platí len na rok 2023 a aj z ekonomického hľadiska tak dáva zmysel znižovať pravidelné výdavky na energie.

„Aktuálna situácia nie je vôbec jednoduchá. Aj preto Slováci hľadajú spôsoby, ako ušetriť, a to nielen v čase krízy, ale premýšľajú aj do budúcna. Vidíme, že sa Slováci začali zaujímať o ohrev vody, tepelné čerpadlá, stropné kúrenie a chladenie či energetické nároky spotrebičov, čím by pri platbe za energie ušetrili nemalé peniaze,“ vysvetľuje pre Startitup Martin Štetiar, realitný expert z púpava development.

Ako Slováci šetria?

Slováci proti vysokým cenám energií bojujú viacerými spôsobmi. Z prieskumu spoločnosti Home Credit vychádza, že skoro štvrtina Slovákov sa v tomto smere chystá výrazne šetriť a obmedzovať sa, ďalších viac ako 40 % sa mieni uskromniť aspoň čiastočne.

To dokazuje aj instagramový prieskum Startitup, podľa ktorého 40 % respondentov šetrí elektrinou.

Spotreba či úspora energie súvisí aj s tým, aké energeticky náročné spotrebiče ľudia využívajú. Podľa prieskumu v poslednej dobe vymenilo klasické žiarovky za úspornejšie až 8 % opýtaných.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Čo robíš pre zmiernenie dopadov energetickej krízy?

Populárne je však vnímať vlastnú nehnuteľnosť ako celok a nesnažiť sa optimalizovať spotrebu len jednotlivých spotrebičov, ale aj celého domu. Významnú energetickú spotrebu majú napríklad kúrenie či chladenie.

„Rovnako ako pri elektrospotrebičoch myslia na úspornejšie varianty, je to tak aj pri nehnuteľnostiach a ich vybavení. Preto vidíme čoraz väčší dopyt po energeticky úspornejších riešeniach – napríklad podlahové či strešné kúrenie a chladenie, využívanie tepelných čerpadiel a podobne,“ objasňuje realitný expert.

Bývanie odolné voči ekonomike

Nielen energetická kríza, ale aj vysoká inflácia a vyššie úroky na hypotékach ovplyvňujú ekonomickú dostupnosť bývania, no Slováci sa aj naďalej snažia riešiť svoje bývanie kúpou nehnuteľnosti.

Pri kúpe bytu by však ľudia mali myslieť na nestabilnú energetickú budúcnosť a mali hľadať ekonomicky optimálne riešenia. Napríklad, ak sa pozrieme na nový rezidenčný projekt Púpavy Hviezdoslav v Nitre, myslelo sa pri ňom na stropné kúrenie aj chladenie, vďaka čomu je projekt výrazne odolnejší voči cenovým posunom oproti iným nehnuteľnostiam,“ uvádza Martin Štetiar.

Podľa realitného experta Martina Štetiara je stropné kúrenie a chladenie v kombinácii s tepelným čerpadlom najvhodnejším riešením pre reguláciu tepla v domácnostiach.

„Odporúčam vyhľadávať nehnuteľnosti, ktoré disponujú stropným kúrením a chladením. Paradoxne, na slovenskom trhu to stále nie je také bežné riešenie, ako by malo byť, a je populárne najmä v luxusnejších projektoch.“

Už teraz sú však v predaji nové nehnuteľnosti určené pre mainstreamovú klientelu, za dostupnú cenu, ktoré na inováciu v podobe stropného kúrenia a chladenia mysleli. Dobrým príkladom je rezidenčný development Púpavy Hviezdoslav v Nitre, kde je tento moderný systém tepelnej výmeny použitý a okrem maximálnej ekonomickej výhodnosti zabezpečuje aj totálnu nehlučnosť a ďalšie benefity.
Zistiť viac informácií o projekte →

Untitled design (33)
zdroj: púpava development - Podľa odborníka je najvhodnejším riešením pre reguláciu tepla v domácnostiach stropné chladenie a kúrenie s využívaním tepelných čerpadiel. Na slovenskom trhu to však ešte stále nie je bežné.

Koľko eur môžu domácnosti ušetriť?

Hlavnou výhodou úsporných riešení ako stropné kúrenie a chladenie je ich dlhodobá návratnosť, ktorá šetrí peniaze nižšou spotrebou drahých energií.

  • Slováci, ktorí si dom stavajú sami, môžu očakávať jednorazovú investíciu vo výške 90 až 120 eur za m² stropu.
  • Prevádzkové náklady sú pre klasickú nehnuteľnosť len cca 50 až 100 eur ročne.

„Oproti iným systémom vykurovania – napríklad klasickým radiátorom – sa vďaka uvedeným princípom dá v tomto prípade ušetriť. Predpokladáme, že stropné kúrenie a chladenie v projekte Púpavy Hviezdoslav ušetrí až 40 % celkovej energie, a teda takmer polovicu nákladov,“ zdôrazňuje Pavol Groško, výrobný riaditeľ púpava development.

Ako to funguje: Pri stropnom kúrení a chladení je vzduch regulovaný po celej miestnosti, a to za pomoci rúrok ukrytých v strope.

„Ide o prirodzený spôsob optimalizácie teploty v miestnosti. A to pri kúrení aj chladení. Pri tomto systéme už nebude ľudí trápiť žiadne fučanie vzduchu priamo do tváre, na hlavu či na kríže, ktoré dokáže znepríjemniť celodenný pobyt v takto klimatizovanej miestnosti,“ ozrejmuje Pavol Groško.

Zdravší variant? Ak by sme systém porovnali s klimatizáciou, tá je hlučná, spôsobuje prúdenie vzduchu a neželané vírenie prachu. „Stropné chladenie rovnomerne ochladí miestnosť bez vírenia prachu, a preto je pre naše zdravie oveľa lepším spoločníkom,“ dopĺňa Pavol Groško. Klimatizácia má negatívny vplyv aj na alergikov či ľudí s nízkou imunitou.

„Stropné chladenie si navyše nevyžaduje údržbu, čo je pri štandardných klimatizáciách nevyhnutnosť. Pre získanie čo najlepšieho výkonu a optimálnej izbovej teploty by mala byť pokrytá čo najväčšia plocha stropu,“ radí Pavol Groško.

camera_06
zdroj: púpava development - Stropné chladenie rovnako ako podlahové kúrenie nevyžaduje údržbu, čo je pri štandardných klimatizáciách nevyhnutnosť, tvrdí odborník.
Bývanie len 40 minút od Bratislavy

Ekonomická aj environmentálna udržateľnosť pri bývaní začína byť pre Slovákov čoraz zaujímavejšia. Jedno z takých miest vzniklo v Nitre – technologicky nadštandardné rezidencie za dostupnú cenu Púpavy Hviezdoslav sú už v predaji a predstavujú zaujímavú možnosť pre mladých ľudí.

„Byty v projekte Púpavy Hviezdoslav majú rozumné a dobre zariaditeľné dispozície. Prepájajú mestský, komorný a pokojný život pre mladé rodiny, v úzkom spojení s prírodou,“ opisuje Martin Štetiar.

S výstavbou projektu Púpavy Hviezdoslav sa začalo na jeseň 2022. Projekt moderného bývania pre mladé rodiny, s inovatívnymi technológiami ako stropné kúrenie či chladenie, predstavuje úroveň, na akú boli doteraz Slováci zvyknutí len pri luxusných projektoch.

Projekt leží v širšom centre mesta a chváli sa dobrou pešou dostupnosťou do mesta, kvalitnou občianskou vybavenosťou a blízkym nitrianskym lesoparkom.
Ukázať projekt →

camera_03
zdroj: púpava development - Do mesta pod Zoborom slovenský developer prináša ambiciózny projekt. Projekt Púpavy Hviezdoslav prepája mestský, komorný a pokojný život pre mladé rodiny, v úzkom spojení s prírodou.

Ako budú vyzerať nehnuteľnosti v budúcnosti?

Najnovším trendom medzi novostavbami je energeticky úsporné bývanie. „Väčšina ľudí sa zaujíma o zvýšenie energetickej účinnosti svojho domu nielen preto, aby ušetrili vlastné náklady na energiu, ale aj preto, aby pomohli šetriť zdroje životného prostredia,“ tvrdí Martin Štetiar.

Energeticky účinné svetlá

Pokiaľ ide o osvetlenie, najlepším spôsobom, ako ušetriť peniaze, je vypínať svetlá, keď ich človek nepoužíva, a vymeniť staré žiarovky za energeticky úsporné žiarovky so svetelnými diódami. 

Izolácia stropov, stien aj podlahy

Približne jedna tretina nákladov na vykurovanie domu sa stráca cez steny a stropy. Izolácia je skvelým krokom k dosiahnutiu energeticky efektívneho domu, a teda k úspore peňazí, pretože izolácia pôsobí ako bariéra proti tepelným stratám a tepelným ziskom, najmä v stropoch, stenách a podlahách.

Inštalácia energeticky účinnejšieho systému teplej vody

Teplá voda predstavuje približne 16 % nákladov na energiu priemernej domácnosti. Inštaláciou energeticky účinného systému teplej vody a jej rozumným využívaním sa môžu výrazne znížiť účty.

Solárne panely

Solárne panely môžu byť skvelou investíciou, aj keď je počiatočný náklad vysoký, dokážu znížiť náklady na elektrinu, pretože pomáhajú k výrobe vlastnej elektriny. Odborníci nákup odporúčajú najmä v čase zliav alebo štátnych zelených dotácií.

Beige Minimalist Autumn Vibes Phone Mockup Reminder Notification Instagram Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá