Aj ty v IT už po druhý rok ocenila dievčatá v projekte Academia programovania

  • Dievčatá spoznávajú svet technického pokroku už od 6 rokov
  • Občianske združenie Aj ty v IT školí pedagógov vo výučbe informatiky
  • Cieľom je, aby v roku 2020 na slovenských vysokých školách študovalo odbor IT 30% dievčat
ajtyvit.sk
  • Dievčatá spoznávajú svet technického pokroku už od 6 rokov
  • Občianske združenie Aj ty v IT školí pedagógov vo výučbe informatiky
  • Cieľom je, aby v roku 2020 na slovenských vysokých školách študovalo odbor IT 30% dievčat

Druhý ročník Akadémie programovania ocenil dievčatá a pedagógov, ktoré sa zapojili do súťaže občianskeho združenia Aj Ty v IT s podporou firiem Microsoft a AT&T. Úspešný projekt v rokoch 2018 a 2019 vyškolil 166 pedagógov, ktorým ukázal, ako vyučovať informatiku zábavnou formou. Akadémiu programovania úspešne absolvovalo až 133 dievčat, ktoré na krúžkoch a workshopoch pracovali na nových technologických vynálezoch.

Pravidelná spolupráca so základnými a strednými školami prebieha počas celého roka veľmi intenzívne. Ako hlavný prostriedok využívajú školy programovateľný mikropočítač BBC micro:bit.

zdroj: ajtyvit.sk

Nové technológie zostávajú čoraz viac uzavreté v škatuli – telefón si nemôžete rozobrať, tak isto ako s problémom rozoberiete notebook. Tým, že nevidíme dovnútra, získavame rešpekt a mierne obavy z toho, aby sme niečo nepokazili. Ak však chceme priviesť dievčatá do IT, musíme im ukázať práve aj to vnútro, čo sa tam skrýva. Preto pracujeme s micro:bitmi, malými mikropočítačmi, aby mali dievčatá možnosť fyzického kontaktu s IT,“ objasnila riaditeľka AJ Ty v IT Petra Kotuliaková.

Cieľom projektu je ukázať, že aj informatika môže byť zábavná. Ide tiež o odstránenie stereotypného zmýšľania o tom, že žena nepatrí do technologického sveta. V súčasnosti sú v IT oblasti žiadané čoraz viac ženy, ktoré vedia častejšie riešiť problémy s chladnou hlavou. Vývoj spoločnosti bude od roku 2030 závisieť od technologického pokroku a práce s vysokou pridanou hodnotou, ktorú ženy už teraz dosahujú na rovnakej úrovni ako muži.

zdroj: ajtyvit.sk

Zákulisie technických riešení

Aj ty v IT pomáha dievčatám spoznávať svet technického pokroku už od veku 6 rokov. Pomocou kreatívnych aktivít sa zoznámia aj so zákulisím mnohých technologických riešení. Budúce povolanie sa formuje už na stredných školách, pre ktoré sa každoročne organizujú podujatia ako Girls day či Spoznaj IT faCOOLty. Vysokoškoláčky majú zase možnosť zdokonaľovať sa a získať skúsenosti v IT kurzoch ako Women tester academy alebo Women data academy. Občianske združenie ponúka aj 5 online tutoriálov, ktoré majú uľahčiť prácu programovania.

Glória Grófová, jedna zo študentiek Akadémie programovania tvrdí, že informatiky sa vôbec netreba báť: „Po viacerých absolvovaných hodinách nám boli programy už väčšinou známe a my sme sa len zdokonaľovali v ich používaní. Najlepšie bolo, že po naprogramovaní sme museli ešte previesť kód do praxe, čiže ak sme programovali LED diódy do blikajúceho svetra, tak sme museli vymyslieť samy aj spôsob, ako ich tam všiť, alebo sme museli vytvoriť robota, do ktorého sme potom LED diódy vkladali. Každá sme si našla niečo, čo nás bavilo – niektorá možno mala radšej tú kreatívnu stránku projektu, inú viac bavilo „kódiť“ na počítači.“

Originálne projekty 

Zvedavosť, kreativita a hravosť je základom každého dobrého IT-čkára. Vedia to aj dievčatá, ktoré sa zúčastňujú súťaže Akadémie programovania. Ich projekty sú z roka na rok nápaditejšie a niekedy dokonca konkurujú aj skúseným špecialistom v technológiách. Svedčí o tom i postup najmladších účastníčok zo Základnej školy Jakubov až do finále.

zdroj: ajtyvit.sk

Budúcnosť žien v IT

Akadémia programovania sa v roku 2019 postupne rozšírila do viacerých miest po Slovensku. Snaží sa vzdelávať aj pedagógov, aby potenciál študentiek rozvíjali nielen počas hodín informatiky, ale i vytváraním nových krúžkov, akým je aj robotika. Víziou do budúcna je, aby na IT školách študovalo aspoň 30 % dievčat a tiež, aby na technických pozíciách pracovalo 40 % žien.

zdroj: ajtyvit.sk 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech