Ak budeš hľadať zastávku Polus City Center, nenájdeš ju. Koľko platia firmy za vlastné názvy zastávok?

  • Od nedele 15. decembra si Bratislavčania museli zvyknúť na niekoľko nových názvov zastávok
  • Ak budeš v grafikone hľadať zastávku s názvom Polus City Center, nenájdeš ju
  • DPB a.s. zaviedla od novú linku č. 123, ktorá prepojí mesto s mestskou časťou Bory Mall
Tramo_en_Bratislavo,_Polus_City_Center (1)
Ilustračný obrázok (wikimedia)
  • Od nedele 15. decembra si Bratislavčania museli zvyknúť na niekoľko nových názvov zastávok
  • Ak budeš v grafikone hľadať zastávku s názvom Polus City Center, nenájdeš ju
  • DPB a.s. zaviedla od novú linku č. 123, ktorá prepojí mesto s mestskou časťou Bory Mall

Od včera sa z grafikonu mestskej dopravy vytratili názvy zastávok Polus City Center, MiÚ Karlova Ves, Karlova Ves a Damborského. Zmeny sa však nedejú len tak náhodne. Za každou výraznejšou zmenou však stojí nápad, dôvod a rozpravy s Dopravným podnikom, ale najnovšie aj s Magistrátom hlavného mesta SR.

Nové zastávky v Karlovke, Dúbravke aj v Novom Meste

Okrem už neexistujúceho Polusu a zastávky s názvom Polus City Center sa zmenila aj zastávka MiÚ Karlova Ves, ktorá sa premenovala na Námestie sv. Františka. Zastávka s názvom Karlova Ves sa od nedele volá Kútiky a dúbravská zastávka Damborského má nový názov Záluhy.

Čo za tým celým stojí? To, že obchodné centrum Polus už od 7.novembra neexistuje a premenilo sa na Vivo je reálnym dôsledkom toho, že sa názov zmenil. Ešte v októbri prebehlo hlasovanie, v ktorom padlo mnoho návrhov. Miestny úrad Nové Mesto je víťazom z radov hlasujúceho ľudu. Magistrát mesta Bratislava odporúčal názov MiÚ Bratislava, Dopravný podnik zase Junácka a BID, teda Bratislavská integrovaná doprava boli za názov Pasienky.

zdroj: Ilustračný obrázok (wikimedia)

Ľudia sa spolu s Magistrátom napokon zhodli na prvom názve, ktorý bude mesto používať a to MiÚ Nové Mesto.

Prečo nie Vivo?

Takýto názov sa podľa dostupných informácií ani nezvažoval. Bývalé nákupné centrum Polus však nie je prvou zastávkou, ktorá je pomenovaná po nákupnom centre, alebo v jej názve figuruje názov značky.

Takýmito príkladmi sú napríklad obchodné reťazce ako Ikea, Avion či Aupark. Ale aj značky ako Tchibo či kníhkupectvo Martinus. Preto nás zaujímalo, koľko a či vôbec si tieto firmy za svoje meno na zastávke mestskej hromadnej dopravy platia. Ide o takzvané komerčné typy názvov zastávok.

Donedávna o nich rozhodoval Dopravný podnik Bratislava. Okrem schvaľovania samotného názvu bolo potrebné v tvorivom procese taktiež zvažovať a dodržiavať konkrétne podmienky.

Zmena názvu zastávky stála 3 000 eur na jeden rok. Podmienkou pri zmene názvu bolo maximálny počet 17 až 20 znakov vrátane medzier. V prvom rade bolo potrebné prerokovať možnosť premenovania zastávky s Dopravným podnikom Bratislava, pretože nie všetky zastávky sa mohli premenovať, museli si zachovať pôvodný názov. Napríklad názvy železničných staníc, pomenovania po významných osobnostiach, či historické názvy,“ prezradila pre redakciu Startitup Adriana Volfová, hovorkyňa DPB, a.s. s tým, že Dopravný podnik Bratislava v každom jednom prípade zvážil navrhnutý názov zastávky a následne sa mohla podpísať zmluva. V súčasnej dobe sa však podľa jej slov žiadne nové komerčné názvy nezavádzajú.

Nové linky MHD

Do novej bratislavskej mestskej štvrte Bory bude smerovať nová linka. Dopravný podnik tak prepojí mesto s touto celkom odľahlou, no obľúbenou časťou hlavného mesta. Podľa informácií tlačovej agentúry TASR bude obyvateľov voziť do Dúbravky k električkám, k autobusu 21 do centra mesta a Devínskej Novej Vsi. Priame spojenie bude mať lokalita aj s Lamačom.

Obsluhu novej mestskej štvrte zabezpečíme autobusom 123, ktorý bude jazdiť po trase Dúbravka, Žatevná – OD Saratov – Bory Home – Bory Mall – Podháj – Lamač,“ spresnil DPB.

Rozširuje sa aj jeho prevádzková doba, jazdiť bude od 4.30 h ráno až do 23.20 h. V štvrti pribudnú aj dve nové zastávky, a to Hrubé lúky a Hany Ponickej. „Časom, ako sa budú do prevádzky dostávať jednotlivé komunikácie a ďalšie objekty, sa bude prevádzka ďalej rozširovať,“ podotkol DPB.

ROZŠIRUJEME MHD DO NOVÝCH ČASTÍ MESTA👍V rámci projektu #mamespolocnyciel nám posielate stovky tipov na zlepšenie…

Gepostet von Dopravný podnik Bratislava am Samstag, 14. Dezember 2019

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech