Ak chceš byť úspešný ako Bill Gates, drž sa jeho rady. Zvyky bohatých ťa prekvapia

  • Zvyky, ktoré robia úspešní ľudia každý deň
  • Ako môžeš zvýšiť svoju produktivitu a kreativitu
  • Ovplyvni svoj úspech a šťastie týmito jednoduchými krokmi
gates
Gates Notes
  • Zvyky, ktoré robia úspešní ľudia každý deň
  • Ako môžeš zvýšiť svoju produktivitu a kreativitu
  • Ovplyvni svoj úspech a šťastie týmito jednoduchými krokmi

Patríš k ľuďom, ktorí by pre tento svet chceli spraviť niečo viac a prispieť k jeho zmene? Pýtaš sa sám seba, čo robia ľudia, ktorým sa to podarilo? Musíš sa pre to, aby si dokázal veľké veci, narodiť alebo dokážeš zmeniť svet tvrdou prácou na sebe samom? 

Rada známeho spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft Billa Gatesa znie veľmi jednoducho: vezmi si knihu. Túto jednoduchú radu poradil mladým ľuďom, ktorí chcú zmeniť svet v relácii „Ask Me Anything“ na Reddite.

„Ideálne je veľa čítať a dúfať, že si nájdeš zručnosť, ktorá ťa baví a môže mať vplyv,“ vyjadril sa jeden z najbohatších ľudí na svete. 

Práve vďaka knihám máš šancu, že v sebe nájdeš nový záujem alebo budúcu zručnosť, ktorú môžeš neskôr využiť vo svoj prospech. Príležitosť učiť sa je dnes jednoduchšia ako kedykoľvek predtým.

Je len na tebe, aby si si vybral smer, v ktorom chceš ovplyvniť svet v pozitívnom zmysle. Niekoho baví veda, niekto chce byť vplyvným politikom, lekárom alebo koučom. 

Dnes je ľahšie ako kedykoľvek predtým dostať sa k inšpiráciám a zistiť, čo robili vo svojich začiatkoch úspešní ľudia. Stačí si vybrať z veľkého množstva podcastov, zúčastňovať sa diskusií alebo sledovať rôzne rozhovory.

Spomínaný Bill Gates napríklad pravidelne zverejňuje zoznam svojich obľúbených kníh, ktoré ho inšpirujú k novým nápadom. Sám ich ročne prečíta aspoň päťdesiat. 

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Ako uvádza CNBC, jednou z najlepších vecí je robiť si počas čítania poznámky, poprípade písať si dôležité myšlienky priamo do knihy, aby si si lepšie zapamätal, čo čítaš. Možno si čakal nejakú veľkú vec, ale pravdou je, že to, čo úspešní ľudia robia dennodenne, sú vlastne nenápadné a malé činnosti. 

Toto sú veci, ktoré robia úspešní ľudia každý deň

Ako spomenul portál Lifehack, jednou z vecí, ktoré sú dôležité a spomínajú sa aj v knihe 4-hodinový pracovný týždeň, je, zameriavať sa na produktivitu a nie na zaneprázdnenosť.

Ďalšou vecou, ktorú robia úspešní ľudia, je niečo, čo asi nebudeš rád počuť – skoré vstávanie. Práve tento čas využívajú buď na čítanie, odosielanie emailov, alebo na cvičenie a prípravu na nový deň. 

Môžeš to však využiť napríklad aj na písanie denníka, aby si bol schopný sledovať svoj pokrok, stanoviť si nové ciele alebo premýšľať a učiť sa zo svojich chýb. Na každú veľkú vec potrebuješ mať mapu a práve ňou môže byť denník.

Harmonogram je tiež jedna z vecí, ktoré ti pomôžu pri určovaní priorít. Vďaka takémuto spôsobu vizualizácie budeš lepšie motivovaný a ľahšie dosiahneš ciele. 

Jobs vs Gates
zdroj: Wikimedia/AP Joi Ito

Obklop sa tým najlepším tímom ľudí a inšpiruj ostatných

Nie nadarmo sa hovorí, že si priemerom piatich ľudí, s ktorými sa stretávaš. Ak chceš jedného dňa niečo dosiahnuť a prispieť pozitívnou zmenou, je dôležité, aby si sa obklopoval úspešnými a silnými ľuďmi.

Každý úspešný človek vie, že musí byť s ľuďmi, ktorí ho budú dopĺňať. Nemusíš mať všetky zručnosti sveta, ak poznáš tých správnych ľudí, ktorí doplnia tím, aký potrebuješ na dosiahnutie očakávaných výsledkov. 

Hlavne sa nesnaž dosiahnuť všetko hneď a naraz. Bolo by to rovnaké, akoby si chcel zjesť naraz slona, je to nereálne. Vždy je lepšie si všetko naplánovať a rozložiť na menšie čiastkové ciele.

Sám Henry Ford raz povedal: „Nič nie je obzvlášť ťažké, ak si to rozdelíš na malé kúsky.“ Preto sa zameriavaj najskôr na malé ciele a neustále sa zlepšuj a pracuj na sebe. 

Zvýš svoju produktivitu a kreativitu 

V dnešnom svete plnom informácií a vonkajších vnemov je najťažšie vypnúť myseľ. A práve pri nej človek dostáva tie najlepšie nápady a inšpiráciu.

Vieš, čo robia úspešní ľudia, aby zvýšili svoju kreativitu a produktivitu naplno? Odpoveď je jednoduchá, nájdu si čas na meditáciu. Na to, aby si mohol meditovať nemusíš vyznávať žiadne konkrétne náboženstvo alebo filozofiu, ani nemusíš sedieť so skríženými nohami na zemi a spievať v jazyku, ktorému nerozumieš. 

Reading books
zdroj: Pixabay/AP Lil Foot

Je to len obyčajné cvičenie všímavosti, vďaka ktorému upokojíš svoje myšlienky a emócie. Nielenže si upokojíš napäté nervy, zmierniš stres, ale naučíš sa mať, aj väčšiu trpezlivosť s ostatnými a začneš si všímať aj minimálne detaily, ktoré ti predtým unikali. 

Staraj sa o svoje telo a zameriavaj sa na pozitívne veci 

Prečo práve o telo? Pretože pravidelné cvičenie ťa nielenže udrží vo výbornom fyzickom stave, ale pomáha aj tvojej psychike. Väčšina úspešných ľudí začína svoje ráno práve behom alebo cvičením aspoň šesť dní v týždni.

Každý úspešný človek si je vedomý toho, že za svoj úspech a šťastie je zodpovedný iba on sám. Nie je to niečo, čo sa jednoducho zázračne stane. Preto sa staň pánom svojho osude a nezabudni sa na každú situáciu pozerať optimisticky.

Ako spomína Lifehack, môžeš ovplyvňovať, riadiť a kontrolovať svoje vlastné prostredie. Svoj život si môžeš urobiť takým, akým ho chceš mať. 

A v neposlednom rade nikdy nezapochybuj a nevymýšľaj si výhovorky. Ako to povedal Mark Twain: „Úspešní ľudia neriskujú, ale konajú a ťažké úlohy robia ako prvé.“

Zdroje: Reddit, CNBC, Lifehack, Brainyquote, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá