Ak chceš chudnúť do plaviek na leto, daj si ráno čokoládu, pomáha. Nie, nie je to vtip ani hoax

  • Nová štúdia vyvracia teóriu o čokoláde ako o kalorickej bombe. Vedci naopak tvrdia, že hmotnosť môže pomôcť znížiť
  • Kľúčový je čas konzumácie čokolády, buď ráno alebo večer. Preukázali sa aj ďalšie pozitívne vlastnosti tejto pochúťky
  • Pomôcť môže aj športovcom pri tréningoch a lepšej výdrži
čokoláda
Unsplash/Tamas Pap
  • Nová štúdia vyvracia teóriu o čokoláde ako o kalorickej bombe. Vedci naopak tvrdia, že hmotnosť môže pomôcť znížiť
  • Kľúčový je čas konzumácie čokolády, buď ráno alebo večer. Preukázali sa aj ďalšie pozitívne vlastnosti tejto pochúťky
  • Pomôcť môže aj športovcom pri tréningoch a lepšej výdrži

Napriek tomu, že konzumácia mliečnej čokolády sa považuje za kalorickú bombu, sladká pochúťka môže mať nečakané benefity pre zdravie človeka, ukazuje nová štúdia. Výskum Brighamskej a ženskej nemocnice v Bostone bol uverejnený v odbornom časopise The FASEB Journal a zistil, že vplyv čokolády na zdravie úzko súvisí s časom jej konzumácie.

Opité včely sa správajú ako opití ľudia. Môžu byť kľúčom k vyriešeniu problému s alkoholizmom

Vedci u žien po menopauze zistili, že konzumácia koncentrovaného množstva čokolády ráno môže pomôcť telu spaľovať tuky, ovplyvniť zloženie mikroflóry čriev a znižovať úroveň hladiny cukru v krvi.

Dôležité je to, kedy ju jeme

Americkí vedci na štúdii spolupracovali so svojimi španielskymi kolegami z univerzity v Murcii. Cieľom štúdie bolo zistiť, aké účinky má konzumácia mliečnej čokolády v rôznych denných časoch. Spoločne uskutočnili randomizovanú a kontrolovanú krížovú štúdiu s 19 ženami, ktoré konzumovali 100 gramov čokolády.

Sladkú pochúťku konzumovali buď ráno (do jednej hodiny po prebudení) alebo v noci (do jednej hodiny pred spaním). Vedci následne porovnali prírastok hmotnosti a ďalšie výsledky, napríklad pri žiadnej konzumácii čokolády.

zdroj: Unsplash/Tamas Pap

Vedci dospeli k prekvapujúcemu zisteniu, že konzumácia čokolády ráno alebo večer neviedla k prírastku hmotnosti. Čokoláda podľa vedcov môže ovplyvňovať hlad a chuť do jedla, spánok ale i mnoho ďalších vecí.

„Naše objavy zdôrazňujú, že nielen to čo, ale aj kedy jeme, môže mať vplyv na fyziologické mechanizmy, ktoré sa podieľajú na regulácii telesnej hmotnosti,“ uviedol vo vyhlásení neurológ Frank A. J. L. Scheer, ktorý štúdiu viedol.

Spaľovanie tukov, znižovanie hladiny cukru v krvi 

Vysoký príjem čokolády v ranných hodinách by mohol pomôcť pri spaľovaní tukov a znižovaní hladiny glukózy v krvi. Čokoláda na večer prípadne na noc má vplyv na odpočívanie a cvičenie metabolizmu.

„Naši dobrovoľníci nepriberali na váhe napriek zvýšenému kalorickému príjmu. Naše výsledky ukazujú, že čokoláda znižovala energetický príjem, čo je v súlade s pozorovaným znížením hladu, chuti do jedla a túžby po sladkom, ktoré sa prejavilo v predchádzajúcich štúdiách,“ uviedol Garaulet.

zdroj: Unsplash/i yunmai

Vedci v štúdii upozorňujú, že pozorovali zníženú chuť do jedla napriek tomu, že ženy zapojené do štúdie konzumovali mliečnu čokoládu. Tá má menší vplyv na znižovanie chuti do jedla ako tmavá čokoláda. Za tento účinok zodpovedajú špecifické zložky čokolády, ako napríklad epikatechín.

Štúdia potvrdila aj prítomnosť prospešných črevných baktérií, ktoré už predtým potvrdili viaceré štúdie, ale pri čokoláde tmavej.

Pomoc pre športovcov 

Čokoláda večer by mohla pomôcť nie len ľudom, ktorí túžia po úbytku hmotnosti ale naopak aktívnym športovcom. Konzumácia čokolády na večer alebo na noc môže zvýšiť endogénne zásoby sacharidov glykogénu vo svaloch a pečeni, ktoré sú do značnej miery obmedzené oproti zásobám tuku.

„Preto by mohol byť príjem čokolády večer/noc vhodný na výkon cvičení s vysokou intenzitou alebo pri dlhodobom cvičení nasledujúce ráno. Cvičiaci sa tak môže vyhnúť vyčerpaniu pečeňových a svalových glykogénov,“ píšu vedci v štúdii.

Ľudia, ktorí preferujú ranný beh alebo cardio cvičenie by tak mohli mať viac energie aj lepšie výsledky.

Zdroje: The FASEB Journal, BRIGHAM AND WOMEN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie