Ak chceš dovolenkovať v Taliansku, čakaj plno obmedzení a vysoké pokuty aj za objatia či bozky

  • Ak plánuješ cestu do Talianska či na jeho ostrovy, je pár dôležitých vecí, na ktoré by si pri cestovaní nemal zabúdať
  • Do problémov ťa v tejto krajine môžu dostať aj objatia či priateľské bozsky
  • Neopatrným turistom hrozí pokuta od 400 eur až do 3 000 eur
dovolenka more
Unsplash/Fatih Özdemir, Mathew Schwartz
  • Ak plánuješ cestu do Talianska či na jeho ostrovy, je pár dôležitých vecí, na ktoré by si pri cestovaní nemal zabúdať
  • Do problémov ťa v tejto krajine môžu dostať aj objatia či priateľské bozsky
  • Neopatrným turistom hrozí pokuta od 400 eur až do 3 000 eur

Ešte pred pár mesiacmi bolo Taliansko epicentrom pandémie koronavírusu v Európe.  To sa však podľa štátneho tajomníka MZV SR Martina Klusa zmenilo, nakoľko sa šírenie nákazy v tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov spomalilo.

Momentálne je situácia viac-menej pod kontrolou, rizikové sú len niektoré oblasti ako Lombardsko. Talianski experti zdôrazňujú, že epidemiologická situácia je priaznivá, ale vírus v krajine naďalej cirkuluje a stále sú potrebné opatrenia.

Ako to naozaj je s cestou zo Slovenska do Talianska?

„Dnes môžu občania Slovenska vstúpiť do Talianska a cestovať Apeninským polostrovom aj priľahlými ostrovmi bez obmedzení. Nepôjdu do karantény (iba ak by sa stretli s infikovanou osobou), nepotrebujú negatívny test na COVID-19 a nemusia ani vyplniť formuláre,“ objasňuje Martin Klus.

zdroj: Unsplash/Jeff Ackley

Ideálnym dopravným prostriedkom je zatiaľ auto, nakoľko sa lieta len v obmedzenom režime a ani medzinárodná autobusová a železničná doprava ešte nie je obnovená v plnom rozsahu.

Zaujímavou novinkou je, že pasažieri v lietadlách cestujúci do Talianska alebo z neho nebudú môcť z dôvodu obáv zo šírenia koronavírusu využívať batožinový priestor umiestnený nad ich hlavami.

Pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať 

Je aj pár vecí, na ktoré by si sa pri pobyte v Taliansku mal určite pripraviť. Naďalej platí zákaz zhromažďovania sa na verejných priestranstvách ako aj povinnosť dodržiavať vzdialenosť od iných osôb minimálne 1 meter (aj na pláži či v reštaurácii).

zdroj: Unsplash/Ilnur Kalimullin

V reštauráciách a obchodoch na požiadanie je zákazník povinný poskytnúť osobné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo). Pri vstupe do verejných uzavretých priestorov treba nosiť rúško a v Lombardsku sa rúško nosí vždy a všade. Pri vstupe do obchodov, galérií či úradov treba strpieť meranie teploty.

Za nedodržanie opatrení hrozí pokuta od 400 eur až do 3 000 eur a platí sa na mieste v hotovosti. Takúto pokutu možno uložiť dokonca aj za bozky a objatia.

Ako postupovať pri návrate z Talianska na Slovensko?

Je dôležité mať na pamäti, že Taliansko z pohľadu slovenských úradov stále nepatrí medzi 22 zdravotne bezpečných krajín. Podľa Martina Klusa je možné, že sa to v najbližších dňoch zmení, ale v tejto chvíli platí, že pri návrate do SR treba predložiť negatívny test na COVID-19 nie starší ako 96 hodín, absolvovať povinnú izoláciu v domácom prostredí a po 5 dňoch sa nechať znovu otestovať. 

Keďže získať, resp. dať si spraviť na vlastnú žiadosť „koronatest“ v Taliansku je takmer nemožné (lekári ho odmietajú spraviť bez podozrenia na infekciu), je potrebné dopredu, či už pred cestou na Slovensko, alebo hneď po návrate domov, oznámiť príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva svoj návrat z Talianska a informovať sa o možnostiach testovania. Inými slovami – treba sa vopred objednať na testovanie na Slovensku.

Zdroje: MZV, Facebook/Martin Klus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech