Ak chceš tento rok dovolenkovať, budeš sa musieť buchnúť po vačku. Príčinou je tento celosvetový problém

  • Šéf portálu Booking.com sa domnieva, že turisti si budú musieť tento rok za dovolenky priplatiť
  • Zdražovanie by sa malo týkať exotických destinácií a miest, ktoré sú vyhľadávané
pjimage (70)
Unsplash/Christofer Jeschke Unsplash/Redcharlie
  • Šéf portálu Booking.com sa domnieva, že turisti si budú musieť tento rok za dovolenky priplatiť
  • Zdražovanie by sa malo týkať exotických destinácií a miest, ktoré sú vyhľadávané

Náklady na dovolenku v zahraničí budú v roku 2021 o niečo vyššie. Keďže je pandémia momentálne na ústupe, záujem o dovolenky pri mori je vyšší. Problémom je však nízky počet lietadiel, ktoré sú v obehu. Myslí si to CEO webu Booking.com Glenn Fogel, ktorý povedal, že ceny sa zvyšujú už teraz.

Počet lietadiel je obmedzený kvôli pandémii a ich počet sa pravdepodobne navyšovať nebude. Spôsobené to je neistou a neustále sa meniacou situáciou. Fogel však tvrdí, že dopyt po dovolenkách je v týchto dňoch naozaj vysoký.

zdroj: Unsplash/Chuttersnap

Vyšší záujem = vyššie ceny

„Všetci chcú cestovať, no naším cieľom je robiť to tak, aby to bolo bezpečné,“ povedal. S jeho prognózou súhlasí aj analytik John Grant zo spoločnosti OAG. Táto spoločnosť je poskytovateľom dát o cestovnom ruchu vo svete. Grant tvrdí, že je nutné očakávať viditeľný rast leteniek hneď po tom, čo skončia opatrenia obmedzujúce cestovanie.

Grant zároveň dodal, že čoskoro budeme môcť postrehnúť aj vyššiu ochotu utrácať. Vďaka tomu algoritmy v aerolinkách zaznamenajú zvýšený záujem, na základe čoho sa budú zvyšovať aj ceny leteniek. 

zdroj: Unsplash/Antony

Ceny sa budú prispôsobovať destináciám

Vývoj cien v dovolenkových destináciách však nemožno zovšeobecniť, pretože sa bude odvíjať od finálnej destinácie. Keďže pandémia ovplyvňuje celý sektor cestovného ruchu, je pochopiteľné, že sa odráža aj na cenách.

Podľa Petra Kostku, hovorcu českej cestovnej kancelárie Exim Tours, sa zvyšovanie cien nedá hodnotiť paušálne. „Nájdeme hotely, ktoré išli s cenami hore, no sú aj také, ktoré zlacneli, aby prilákali klientov. Napokon aj tak rozhodne dopyt po konkrétnej destinácii a konkrétnom hoteli. Prevažovať však budú hotely, ktoré sa budú snažiť klientov nalákať na priaznivé ceny.“

zdroj: Unsplash/Rowan Heuvel

Komplikácie s očkovaním

Plánovanie letných dovoleniek komplikuje očkovanie. Nekomplikuje ho len klientom, ale aj cestovným kanceláriám a aerolinkám. Zatiaľ nie je jasné, ako budú jednotlivé štáty pristupovať ku vakcínam a podľa Fogela by pomohol jednotný systém.

Ten však neexistuje a opatrenia jednotlivých krajín sú podľa neho mätúce. „Predseda talianskej vlády povedal, že by chcel čo najskôr umožniť turistom vstup do krajiny. Jedinou podmienkou by bolo preukázanie sa tým, že sú zaočkovaní,“ hovorí.

Momentálne sa rieši niekoľko rôznych postupov vrátane očkovacích pasov, ktoré presadzuje napríklad Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu. Túto možnosť už začali testovať aj niektoré letecké spoločnosti. Európska únia sa snaží presadiť myšlienku digitálnych covid pasov.

Zdroj: seznamspravy.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech