Ak chceš v tejto krajine získať titul, podľa zákona musíš najskôr vysadiť niekoľko stromov

  • Ak chceš na Filipínach zmaturovať alebo úspešne dokončiť vysokoškolské štúdium, musíš vysadiť najmenej 10 stromov
  • Nariaďuje to tamojší zákon, ktorý chce týmto krokom pomôcť životnému prostrediu
taru
unsplash.com/pexels.com
  • Ak chceš na Filipínach zmaturovať alebo úspešne dokončiť vysokoškolské štúdium, musíš vysadiť najmenej 10 stromov
  • Nariaďuje to tamojší zákon, ktorý chce týmto krokom pomôcť životnému prostrediu

Filipíny schválili zákon, podľa ktorého študenti stredných a vysokých škôl musia pred absolvovaním záverečných skúšok najskôr povinne zasadiť 10 stromov. Zákon Graduation Legacy for the Environment definuje vzdelávací systém ako „nástroj na šírenie etického prístupu k prírode a udržateľného využívania jej zdrojov medzi mladými ľuďmi, z ktorých vychováva sociálne zodpovedných a uvedomelých občanov.”

Gepostet von Vilma Bastingo am Freitag, 28. Juni 2019

„S viac ako 12-timi miliónmi žiakov základných škôl, 5-timi miliónmi stredoškolákov a takmer pol miliónom absolventov vysokých škôl, táto iniciatíva zaistí, že každý rok bude vysadených najmenej 175 miliónov nových stromov,” vyjadril sa v oficiálnej tlačovej správe jeden z autorov normy Gary Alejano.

Gepostet von Vilma Bastingo am Freitag, 28. Juni 2019

Tieto výpočty rátajú aj s tým, že prežije len približne 10 % výsadby. Aj tak sa očakáva prírastok 525 miliónov stromov a to v priebehu jednej generácie. Ľudia stojaci za týmto nevšedným zákonom dúfajú, že v budúcnosti sa bude mládež sama od seba podielať na starostlivosti o našu planétu.

Zelenú iniciatívu zastrešuje v krajine ministerstvo školstva, životného prostredia a ministerstvo hospodárstva ako aj Komisia pre vysokoškolské vzdelávanie.

The rains are starting! Good time to plant trees. Here we are feeding the roots of a banaba seedling with compost and vermi tea. Thank you for planting with us, CISV Philippines!

Gepostet von Plant a Philippine Tree am Samstag, 21. Mai 2016

Na ich pleciach je aj rozhodovanie o tom, aký typ stromov sa bude vysádzať a v akých lokalitách. K dispozícii je  zoznam doporučených oblastí pre výsadbu. Ide prevažne o lesné pozemky, chránené oblasti, vojenské rezervácie či opustené doly. Uprednostnená je vždy výsadba pôvodných druhov stromov.

Tento zákon nepriamo nadväzuje na nedávnu iniciatívu v oblasti ochrany životného prostredia, ktorou je používanie banánových listov namiesto jednorázovyćh plastových obalov v tamojších supermarketoch.

Gepostet von Vilma Bastingo am Freitag, 28. Juni 2019

Filipíny týmito krokmi vysielajú do sveta jasné posolstvo. Je potrebné začať niečo robiť v oblasti ochrany životného prostredia, aj keby malo ísť o malé kroky na úrovni jednotlivých krajín.

Podobne ústretový krok k prírode zaviedla napríklad aj škola v indickom meste Guváhátí. Tamojší študenti musia pre zmenu platiť „školné“ tak, že zbierajú plastový odpad v okolí, informoval o tom portál CNN.

Vedenie chce týmto spôsobom upozorniť deti na škody, aké plasty spôsobujú v ázijských krajinách a naučiť ich správať sa ekologicky. Peniaze, ktoré sa vyzbierajú vďaka recyklácii, sa používajú na podporu vzdelávania detí.

zdroj: congress.gov.ph, nypost.com, BBC, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK