Ak chceš vlastné bývanie, začni hľadať. Lepší čas na kúpu už nebude, zhodujú sa experti

  • Čoskoro nastane ideálny čas na kúpu nehnuteľnosti
  • Kupujúcim hrajú do karát viaceré faktory
Dlhé diely a rodina, ktorá sa sťahuje
Ilustračný obrázok, Unsplash/hivvebox, TASR/Dano Veselský
  • Čoskoro nastane ideálny čas na kúpu nehnuteľnosti
  • Kupujúcim hrajú do karát viaceré faktory

Úroky na hypotékach sú stále priaznivé a ceny nehnuteľností stabilné. Podľa odborníkov je práve teraz ideálny čas na kúpu nehnuteľnosti a bývanie. Úroky okolo štyroch percent sú úplne normálne a je malá šanca, že budú klesať. Naopak, ceny nehnuteľností neustále stúpajú a tvoja nehnuteľnosť bude mať o niekoľko rokov násobne vyššiu hodnotu.

Lepší čas už bude len ťažko

Smerujeme k ideálnemu obdobiu na nákup nehnuteľnosti. Je o tom presvedčený riaditeľ developmentu skupiny Proxenta Martin Škodáček. Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol, kupujúci, ktorí potrebujú bývať, si dnes môžu vyberať zo širšej ponuky a za lepších podmienok, ako tomu bolo pred rokom. Obzvlášť ak si kupujú staršiu nehnuteľnosť.

V prípade novostavieb zas podľa neho niektorí developeri ponúkajú klientom bonus navyše, napríklad v podobe kuchynskej linky v cene bytu.

Škodáček zdôraznil, že vyššie úrokové sadzby na hypotékach by nemali byť dôvodom na odkladanie kúpy nehnuteľnosti, keďže nepredpokladajú, že sadzby poklesnú.

„Superlacné hypotéky s úrokom pod 1 %, aké sme tu mali pred rokom, boli skutočne neštandardné,“ skonštatoval s tým, že kupujúci sa musia zmieriť s tým, že úroky na úrovni 3,5 až 4 % sú normálnym javom a z dlhodobého hľadiska ide o priemernú výšku úrokových sadzieb.

V porovnaní s minulým rokom sa podľa Škodáčka výrazne zmenil pomer ponuky a dopytu na realitnom trhu.

„Vlani na jar dopyt na realitnom trhu výrazne prevyšoval ponuku. V prospech kupujúcich sa karta obrátila v lete, odkedy ponuka nehnuteľností kontinuálne stúpa a zastavil sa aj rast cien,“ poznamenal s tým, že v prípade starších nehnuteľností dokonca ceny poklesli.

V najbližšom období neočakávajú výrazné zmeny v cenách nehnuteľností. Neočakávame výraznejší pokles, ale ani nárast cien nehnuteľností v najbližšom období, aspoň nie pri novostavbách,“ uviedol Škodáček.

Ako dodal, mierne korekcie cien smerom nadol môžu ešte nastať pri nehnuteľnostiach na sekundárnom trhu, kde už poklesli v závere minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom. V druhej polovici roka už očakávame stabilizáciu cien aj na sekundárnom trhu,“ uzavrel Škodáček.

Pred kúpou je ideálne nasporiť si

Mladý človek uvažujúci do budúcna nad vlastným bývaním by mal predovšetkým začať šetriť, aby mal aj vlastné financie. Zároveň by mal mať podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka čo možno najmenej záväzkov, aby ho v čase, keď si bude chcieť vziať hypotéku, banka vyhodnotila ako nerizikového a dobrého klienta.

V prípade, že mladý človek nebude mať žiadne vlastné rezervy, bude si musieť hypotéku dofinancovať spotrebným úverom, čo je podľa Valka drahé riešenie. Okrem iného radí aj zhodnocovať ušetrené peniaze vhodným investovaním, aby mal mladý človek čo najvyššiu rezervu, kým sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti.

Vziať si úver na bývanie by sa podľa neho nemali obávať ani ľudia vo vyššom veku od 40 do 50 rokov.

„Starší ľudia nie sú pre banku takí rizikoví. Práve naopak, banka si vie pri nich skontrolovať ich históriu správania sa k financiám,“ opísal Valko. Pokiaľ majú vlastné zdroje, prípadne majetok a stabilné zamestnanie, môžu mať podľa neho veľmi dobré úrokové sadzby na hypotékach aj v takomto vyššom veku.

Čo však môže byť podľa neho problém, je o niečo vyššia splátka úveru, lebo ich nemôžu splácať také dlhé obdobie ako mladí ľudia. Navyše, keďže štát nechce, aby ľudia išli pri hypotékach do veľkého rizika, percento vlastných zdrojov musia mať ľudia vo vyššom veku väčšie, čo takýmto záujemcom sťaží kúpu drahších nehnuteľností.

Čiže v úrokovej sadzbe nemusí byť pri mladých a starších ľuďoch v zásade rozdiel, ale v dĺžke splatnosti a výške hypotéky rozdiel bude,“ uzatvoril Valko.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá