Ak chceš začať s biznisom, teraz je tá pravá chvíľa. Štát ti dá na rozbeh až 5 700 eur, celkovo rozdá 52 miliónov

  • Ministerstvo práce rozbieha projekt nových dotácií
  • Väčšina peňazí pôjde na zamestnávanie znevýhodnených skupín obyvateľstva
  • Peniaze všk pôjdu aj začínajúcim podnikateľom, na rozbeh dostaneš 5 700 eur
  • Ďalšie peniaze môžeš získať ak zamestnáš znevýhodneného človeka
peniaze práca zamestnanie
Ilustračný obrázok, Unsplash/Alex Kotliarskyi/ Markus Spiske
  • Ministerstvo práce rozbieha projekt nových dotácií
  • Väčšina peňazí pôjde na zamestnávanie znevýhodnených skupín obyvateľstva
  • Peniaze všk pôjdu aj začínajúcim podnikateľom, na rozbeh dostaneš 5 700 eur
  • Ďalšie peniaze môžeš získať ak zamestnáš znevýhodneného človeka

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR začína realizovať projekt na podporu zamestnávania mladých nezamestnaných, rodičov a začínajúcich živnostníkov. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Pôjde o pomoc v sume 52 miliónov eur na vytvorenie viac ako 14-tisíc pracovných miest. Ústredie práce má príspevky vyplácať najmä na podporu znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, teda jednorodičov, ťažko zdravotne postihnutých, či seniorov. Ústredie práce tiež bude podporovať začínajúcich živnostníkov.

Podpora zamestnanosti

Prví nezamestnaní si podľa Krajniaka môžu nájsť prácu podporenú týmito príspevkami od 1. novembra tohto roka. „Myslíme si, že tých 14-tisíc ľudí zamestnáme do začiatku budúceho roka,“ tvrdí minister. Vyššiu pomoc poskytnú úrady práce pre rodičov s polovičným úväzkom.

Nastavili sme tú pomoc tak, aby bola vysoká pravdepodobnosť, že aj mamičky s dieťaťom, ktoré chcú pracovať na polovičný úväzok, si nájdu zamestnávateľa, ktorý sa bude uchádzať o podporu na takéto pracovné miesto,“ povedal Krajniak. Tým, že úrady práce budú preplácať len časť celkovej ceny práce, podporia viac novovytvorených pracovných miest.

Peniaze dostanú aj mladí podnikatelia

Prvou možnosťou je podpora pre začínajúcich živnostníkov poskytnutím jednorazového príspevku v sume 5 600 eur na dva roky. Druhým nástrojom je príspevok v sume najviac 3 700 eur na štyri mesiace na zamestnanca, aj na jeho mentora.

V tomto prípade je príspevok určený na zamestnanie znevýhodneného uchádzača o prácu a nezamestnaného vo veku do 30 rokov. Tretím typom pomoci je príspevok na prijatie do zamestnania znevýhodneného uchádzača v sume najviac 3 300 eur, pričom musí ísť pracovný pomer na neurčitý čas trvajúci najmenej deväť mesiacov.

Ako upresnil generálny riaditeľ ústredia práce Karol Zimmer, projekt sa zameriava na znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a absolventov stredných a vysokých škôl. „Chceme pomôcť aj so zaškolením, zamestnávatelia často vravia, že náklady na vstup zamestnanca do pracovného procesu sú veľmi veľké,“ povedal.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK