Ak chceš zarábať X €, budú ti volať aj o 7:00 s hlavolamami. Táto firma zháňa nových ľudí naozaj kreatívne

  • Na životopise či vysokej škole dnes až tak nezáleží – dôležité sú povahové črty či schopnosť riešiť problémy pod tlakom
  • V Swiss Re školia ľudí naozaj kreatívne, využívajú IQ testy alebo sledujú prácu s obmedzeným množstvom času
  • Absolventi Swiss Re Graduate Programme si za 18 mesiacov vyskúšajú prácu na troch rôznych oddeleniach
  • Na životopise či vysokej škole dnes až tak nezáleží – dôležité sú povahové črty či schopnosť riešiť problémy pod tlakom
  • V Swiss Re školia ľudí naozaj kreatívne, využívajú IQ testy alebo sledujú prácu s obmedzeným množstvom času
  • Absolventi Swiss Re Graduate Programme si za 18 mesiacov vyskúšajú prácu na troch rôznych oddeleniach

Mladí ľudia neustále počúvajú o tom, že vysoká škola nie je všetko. Potvrdzujú to aj pracovné inzeráty od spoločností, ktoré vyžadujú prax a skúsenosti. A pritom im je prakticky jedno, aké známky si mal alebo akú školu si vyštudoval.

Známa švajčiarska spoločnosť Swiss Re zaoberajúca sa poisťovaním a repoisťovaním sa rozhodla k prijímaniu nových ľudí pristupovať inak a svojich budúcich zamestnancov školí priamo v prísnom Graduate programe. Ten im do života dá nielen potrebné skúsenosti z biznis sféry, no pripraví ich aj na budúcu prácu v Swiss Re.

Absolventi Michal a Daniela sa zhodujú, že to bola poriadna fuška, no zatiaľ nikto z programu nemá o prácu núdzu.

Ako sa dostať na vrchol pracovného trhu?

Swiss Re do svojho Graduate programu prijíma vysokoškolákov, ktorí dosiahli aspoň bakalársky titul. Namiesto nudných pohovorov a zasielania životopisu však šikovných ľudí hľadajú omnoho kreatívnejšou a zábavnejšou cestou.

Prísne kritéria si na vlastnej koži vyskúšala aj Daniela Chudá, ktorú prekvapili najmä takzvané assessment testy. V nich sa sleduje napríklad schopnosť uchádzača pracovať pod stresom (napr. pridelením k časovo veľmi náročným projektom), zdravý výkon, no tiež povaha a charakter.

Dokonca sa mi stalo, že mi volali o 7:00 a pýtali sa, či viem, koľko je 20 % z 18,“ smeje sa Daniela. Graduate program ju však na prácu pripravil bezchybne.

Volať ti budú aj o siedmej ráno

Spôsob výberových testov nie je náhodný, objasňuje HR expertka Michelle Skrucaná. „Dôležitý je najmä osobný potenciál, nie životopis. Preto využívame napríklad osobné dotazníky či IQ testy.“ Každý, kto program absolvuje, tak putuje priamo na špičku pracovného trhu.

S neľútostným programom je spokojný aj ďalší absolvent, Michal Farkaš. „Mňa do Swiss Re Graduate Programme odporučil kamarát.“ Michal najprv skončil na Asset Management oddelení, časom si však prešiel celú firmu. „Starajú sa tu o nás,“ je spokojný Michal.

Viacerým spoločnostiam prekáža, pokiaľ ich uchádzač už pracoval v konkurencii, pretože sa okrem dôležitých skúseností naučí aj rôzne zlozvyky a jeho „prevýchova“ tak môže byť náročná. V Swiss Re s tým však problém nemajú.

18 mesiacov, 3 zamestnania

Swiss Re sa na školenie nových kolegov podujalo naozaj zaujímavou cestou. Program totiž tvorí intenzívna 18-mesačná platená stáž s klasickým nástupným platom, počas ktorej si študent vyskúša rovno tri rôzne zamestnania. A to rovno v Bratislave, na druhej najväčšej centrále Swiss Re na svete.

Každého polroka tak študenti rotujú medzi Asset Managementom, Business Services, Finance Accounting alebo Technical Accounting oddelením, vďaka čomu si vyskúšajú všetky odvetvia a zistia, v čom sú najväčším prínosom a čo ich baví najväčšmi. Až 70 % celej náplne je práca v tíme, počas ktorej sa podporuje akákoľvek rozumná iniciatíva. Každý študent sa tak môže zúčastniť napríklad tímlíderských mítingov.

Rotácia oddelení má aj iný dôležitý zmysel – okrem plejády nových skúseností prináša tiež väčší rozvoj leadership zručností, no tiež podporu od rôznych mentorov alebo participáciu na väčšom množstve zaujímavých projektov.

Na otázku: „Čo chceš robiť, keď budeš veľký? zvyčajne biznis sféra nie je najčastejšou odpoveďou, no Swiss Re takýmto spôsobom chce uchádzačom ukázať všetky dostupné zaujímavé pozície.

Vďaka mentorom a osobnému prístupu navyše majú členovia programu možnosť zažiariť a vybojovať si pozíciu, o ktorú majú záujem. Žiadny talent sa neprehliadne a po dohode s tímlídrom sa môžu absolventi Swiss Re Graduate Progamme priamo uchádzať o pozíciu podľa ich výberu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK