Ak chceš žiť v Bratislave normálny život, musíš zarábať 1 300 eur. S platom východniara neprežiješ

  • Premýšľal si niekedy o tom, že sa nasťahuješ do Bratislavy a budeš žiť svoj veľký bratislavský sen?
  • Pozreli sme sa na to, koľko by ťa taký život v hlavnom meste stál, keby si bol pracujúcim, slobodným človekom žijúcim v dvojizbovom byte
  • Štatistiky portálu Platy.sk dokazujú, že na bratislavský život dokonca nemajú i niektorí Bratislavčania
bratislava
Unsplash/Martin Katler/Anjo Clacino
  • Premýšľal si niekedy o tom, že sa nasťahuješ do Bratislavy a budeš žiť svoj veľký bratislavský sen?
  • Pozreli sme sa na to, koľko by ťa taký život v hlavnom meste stál, keby si bol pracujúcim, slobodným človekom žijúcim v dvojizbovom byte
  • Štatistiky portálu Platy.sk dokazujú, že na bratislavský život dokonca nemajú i niektorí Bratislavčania

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, lákadlo pre mnohých zahraničných aj domácich turistov. Tí, ktorí v meste dlhodobo žijú, už však poznajú aj jeho temné zákutia. Predstava pitia kávy s výhľadom na majestátny Bratislavský hrad síce pôsobí atraktívne, no ak by sa takejto činnosti venoval pravidelne a niekoľkokrát za deň, musel by si mať prinajmenšom o pár stoviek vyšší plat. Tu prichádzame na kameň úrazu. 

Pozreli sme sa na to, koľko peňazí by ťa stál život v hlavnom meste. Zaujímalo nás, či by si v Bratislave dokázal prežiť s platom východniara. Pre jednoduchšie a zrozumiteľnejšie porovnanie sme si opäť vytvorili modelovú situáciu. 

Iba bývanie a doprava ti poriadne odľahčia vrecká 

Vezmime do úvahy, že si v Bratislave nájdeš dvojizbový byt, ktorého mesačný nájom je v priemere 650 eur. V tomto prípade suma závisí od lokality, prípadne od počtu izieb. Za energie mesačne doplácaš ďalších 120 eur. Bývanie ťa teda vyjde na 770 eur mesačne.

Predstav si, že nemáš žiadne auto a si odkázaný na hromadnú dopravu. Ceny električenky závisia najmä od toho, či máš nejakú zľavu a odkiaľ kam sa potrebuješ dostať. Rátajme s tým, že nie si študent a postačí ti základná električenka do zóny 100 a 101. V takom prípade mesačne zaplatíš 26,90 eur. Pokiaľ si vlastníkom Bratislavskej mestskej karty, získaš takmer trojeurovú zľavu.

Pri prvom zhrnutí je evidentné, že za strechu nad hlavou a dopravný prostriedok, ktorý ťa prepraví do práce a späť, prípadne za priateľmi, mesačne platíš takmer 800 eur.

bratislava
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Strava nie je žiadnou lacnou záležitosťou  

Na to, aby si prežil, musíš prijímať nejakú potravu. Pri predstave modelovej situácie, kedy pracuješ v kancelárií a na obed máš polhodinu, pričom nemáš čas si v predošlý deň variť, denne za obed v rámci denného menu minieš 6 eur. Ak pracuješ päť dní v týždni, vychádza to na 30 eur týždenne. Pri mesačnom spočítaní sa dostávame na sumu 120 eur.

Mnohým by sa žilo lepšie, keby im denne stačil jeden obed. Pravdou však je, že nestačí. Týždenne aspoň dvakrát zájdeš do obchodu a nakúpiš si drobnosti na raňajky či večeru. Ani nevieš ako a za týždeň necháš v supermarkete aj 40 eur. Summa summarum ťa strava vyjde do 200 eur, vrátane nepredvídateľných výdavkov, kedy jednoducho dostaneš chuť na nejakú dobrotu.   

Neušetríš ani na koníčkoch 

Byt a jedlo máš, čo ale s voľným časom? Je nereálne, aby si celé dni vysedával doma na gauči a nemal žiadny koníček. Povedzme, že rád chodíš do fitka. Po kúpe mesačnej permanentky môžeš byť ľahší aj o 30 eur. Pokiaľ ti cvičenie príliš nevonia, prípadne si radšej ideš zabehať, no si milovník filmov a kina, príliš veľa oproti fitnesákovi neušetríš.

bratislava
zdroj: Unsplash/ŞULE MAKAROĞLU

Jeden vstup do kina ťa vyjde na približne 8 eur. Povedzme, že v kine tráviš dva večery. Iba za vstup zaplatíš 16 eur, nehovoriac o pukancoch či všeobecnom občerstvení, ktorých suma sa vie vyšplhať na približne 6 eur. Dokopy ťa teda návštevy kina vyjdú 28 eur. V prípade, že máš kúpenú permanentku do fitka a k tomu si dopraješ pár večerov v kine, je tvoja peňaženka mesačne ľahšia o 58 eur.

Nezabúdaj na toaletný papier či mydlo 

Vráťme sa ale späť ku komoditám, ktoré nie sú žiadnym luxusom a k bežnému životu ich jednoducho potrebuješ. Reč je o hygienických potrebách, ako toaletný papier, zubná pasta, sprchové gély či šampóny, mydlo, krémy, antiperspiranty alebo parfumy. Pravdou je, že za mesiac obvykle nestihneš minúť celý antiperspirant či parfum a možno sa ti to nepodarí ani so zubnou pastou.

Pokiaľ však dbáš na hygienu viac ako ostatní, ľahko sa ti môže stať, že mesačne za hygienické potreby zaplatíš aj 20 eur. Samozrejme, situácia sa líši aj v závislosti od pohlavia. Ženy si rady kúpia nejaký make-up, prípadne rôzne odlíčovacie vody, nehovoriac o hygienických vložkách či tampónoch. U žien sa teda suma môže pohybovať pri zhruba 30 eurách mesačne.

Keď spriemerujeme sumu, ktorú obe pohlavia mesačne minú na drogériu, vyjde to na 25 eur. Spolu s bývaním, cestovaním a voľným časom sa tak dostávame približne k 1 050 eurám. A to ani zďaleka nekončíme.

bratislava
zdroj: Unsplash/Icons8 Team

Priveľa zábavy tiež niečo stojí 

Mladý človek sa dokáže uspokojiť s minimom, predsa len si však aspoň raz za mesiac dopraje posedenie v bare s priateľmi. Ak si rád vychutnáš alkoholický nápoj v podobe piva alebo vína, môžeme tvrdiť, že za jeden večer vieš v bare nechať aj 15 eur. Väčšiu sumu peňazí by si zaplatil v prípade, že obľubuješ tvrdý alkohol, pričom sa suma môže vyšplhať na 25 eur.

K tomu nepočítame pochutiny, ktoré si počas pokecu s priateľmi objednáš. Rátajme teda, že mesačne za podobné špásy minieš 30 eur a to aj v prípade, že alkohol absolútne neobľubuješ. Okrem toho sa často stáva, že ďalších 30 necháš v obchodoch s oblečením. Dokopy to teda znamená 60 eur v lufte.

Aj s bratislavským platom by si trel biedu 

Vo finálne je zrejmé, že život v Bratislave sa môže veľmi rýchlo zvrtnúť na poriadne drahý špás. Mesačne za všetko potrebné i menej potrebné v priemere zaplatíš 1 110 eur. Priemerná hrubá mzda zamestnanca v Bratislavskom kraji sa pohybuje vo výške 1 590 eur, v čistom je to približne 1 115 eur. Rátaš správne – pri životnom štýle, ktorý sme ti predstavili, by ti mesačne zostalo iba 5 eur.

Pre porovnanie, keby si mal plat zamestnanca pracujúceho v Košickom kraji, hrubá mzda by bola 1 330 eur a čistá 933 eur. Z toho vychádza, že by si sa musel buď uskromniť alebo sa životu v Bratislave veľkým oblúkom vyhýbať.

bratislava
zdroj: Unsplash/Sharon McCutcheon

Samozrejme, treba poznamenať, že pri porovnávaní sme rátali s fiktívnymi okolnosťami. Nie každý minie toľko peňazí na voľný čas či za stravu, pretože niektorí si doma skutočne varia a reštaurácie príliš nenavštevujú. Najväčší rozdiel je však v cene bytov na západe a východe krajiny.

Východ je so západom takmer neporovnateľný 

Osviežime ti pamäť nedávnym porovnaním, v ktorom sme zistili, že v Prešove za 129 000 eur vieš kúpiť kompletne zrekonštruovaný a zariadený 4,5-izbový byt, ktorého súčasťou je aj pivnica s výhľadom na mesto. Za úplne rovnakú sumu peňazí si v Bratislave na Obchodnej ulici kúpiš jednoizbový, čiastočne zrekonštruovaný byt.

Rovnaký výsledok je aj v prípade luxusných bytov. Kým v Prešove nájdeš trojizbový byt za 97 900 eur s kompletnou rekonštrukciou i zariadením, v Bratislave za podobnú cenu nájdeš jednoizbový byt.

Niet pochýb o tom, že Bratislava je drahý kraj. Dá sa predpokladať, že dôvodom je jej status hlavného mesta. Niektoré bary či reštaurácie sú zbytočne predražené a pokiaľ si nedáš pozor, môžeš za jeden obed zaplatiť aj 20 eur. V neposlednom rade treba podotknúť, že je rozdiel prísť do Bratislavy na víkend a dlhodobo v meste žiť. Predtým, ako sa vydáš napospas veľkému mestu, si všetko poriadne premysli. 

Článok bol pôvodne vydaný 16. júla 2020.

Zdroje: Dopravný podnik mesta Bratislava, Platy/KE, Platy/BA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech