Ak ich máš doma, nepoužívaj ich. ÚVZ upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

  • Výrobky sa môžu nachádzať aj v Slovenskej republike
  • Sú medzi nimi nebezpečné laky na nechty, súpravy na holenie či parfumované vody
Nebezpečné laky na nechty
Ilustračné foto: TASR/ÚVZ
  • Výrobky sa môžu nachádzať aj v Slovenskej republike
  • Sú medzi nimi nebezpečné laky na nechty, súpravy na holenie či parfumované vody

Ak máš tieto výrobky doma, nemal by si ich používať. Ide o nebezpečné laky na nechty, súpravy na holenie či parfumované vody. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány vo Švédsku, Rakúsku a Spojenom kráľovstve.

Výrobky sa môžu nachádzať aj v Slovenskej republike. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Súprava na holenie môže spôsobiť pneumóniu

Nebezpečná je detská súprava lakov na nechty s názvom MGA LOL Surprise! 18 Pieces Nail Set pôvodom z Čínskej ľudovej republiky. Laky na nechty obsahujú látku Methylisothiazolinone, ktorá nie je uvedená v zozname zložiek, a výrobok môže spôsobiť alergické reakcie u citlivých osôb.

Detský lak nechty
zdroj: TASR/ÚVZ

Nahlásená bola aj súprava na holenie s názvom Eco White Carton Shaving Kit GQGEN10059 značky Bunzl Rafferty pôvodom z Čínskej ľudovej republiky. Výrobok je kontaminovaný baktériami druhu Burkholderia, čo predstavuje mikrobiologické riziko. Prítomnosť baktérie môže spôsobiť infekcie, ako je pneumónia, infekcie rán a sepsu, najmä u ľudí s oslabenou imunitou a ľudí s cystickou fibrózou.

Nebezpečné parfumované vody

ÚVZ upozorňuje aj na parfumované vody s názvami Powder musk, Vanilla musk parfume, Gold patchouli woods, ABAQ pomegranate musk, Oud dinar, Romance for men a Musk sweet parfum special, ktoré obsahujú látku Butylphenyl methylpropional. Tá môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť senzibilizáciu pokožky. Túto látku obsahuje aj parfum Bahrain pearl.

Parfumovaná voda Luscious Intense a parfumy Attar mubakhar a Bijou obsahujú taktiež nebezpečné látky. Látka Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde je kožný senzibilizátor, ktorá môže vyvolať alergické reakcie alebo kontaktnú dermatitídu. Látka Butylphenyl methylpropional môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť senzibilizáciu pokožky.

Nebezpečná je aj parfumovaná voda s názvom Blue lady značky Rasasi pôvodom zo Spojených arabských emirátov. Výrobok obsahuje zakázanú látku – Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, ktorá je kožným senzibilizátorom a môže vyvolať alergické reakcie alebo kontaktnú dermatitídu.

Nevyhovujúce detské mlieko

Len prednedávnom pritom hygienici varovali pred nevyhovujúcou dojčenskou výživou z bielkovín kozieho mlieka v prášku. „Naše mléko 1“ od výrobcu GOLDIM, s. r. o. Uvedený výrobok bol vyšetrený v akreditovanom laboratóriu RÚVZ a nevyhovel v mikrobiologických ukazovateľoch. To je v rozpore s nariadením Komisie č. 2073/2005 o mikrobiologických kritériách pre potraviny, v dôsledku čoho sa výrobok stiahol z trhu.

ÚVZ SR v spolupráci s dotknutými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva overovala prítomnosť uvedeného produktu na slovenskom trhu. Viac sme o tom písali v tomto článku.

„Keďže sa uvedený výrobok ešte môže nachádzať na trhu v SR, odporúčame spotrebiteľom, aby tento výrobok s vyššie uvedenými identifikačnými informáciami nekupovali,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas s tým, že už zakúpené výrobky by nemali používať a prípadne ich vrátiť späť do miesta predaja.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá