Ak máš dieťa, nájsť si prenájom pre teba môže byť extrémny problém. Maklér ozrejmuje dôvod

  • Oslovili sme realitného experta Mateja Teleka a advokátskeho koncipienta Tomáša Endrödyho
  • Čo sa stane, ak nájomca prestane platiť?
sťahovanie
Ilustračný obrázok, Pexels/Ketut Subiyanto
  • Oslovili sme realitného experta Mateja Teleka a advokátskeho koncipienta Tomáša Endrödyho
  • Čo sa stane, ak nájomca prestane platiť?

Zohnať si prenájom je občas nesmierne náročné, no ešte ťažšie to majú rodiny s deťmi. Prenajať byt rodine s deťmi sa totiž nemusí vždy majiteľovi nehnuteľnosti vyplatiť. V tejto veci sme oslovili realitného experta Mateja Teleka a advokátskeho koncipienta Tomáša Endrödyho.

Ako hneď v úvode vysvetľuje Telek, pohľad na celú situáciu je komplexný. Tvrdí totiž, že azda najväčším problémom pre ľudí s deťmi, najmä pri úplne vybavených nehnuteľnostiach, je obava prenajímateľa z možného poškodenia bytu.

„Ďalšou skutočnosťou je fakt, že pri komerčnom prenájme nehnuteľnosti chce prenajímateľ dosiahnuť, pochopiteľne, čo najvyšší ekonomický profit. Nájomné sa skladá z dvoch častí – odplaty za užívanie bytu a zálohovej platby za tzv. energie,“ hovorí.

To znamená, že aby mohol prenajímateľ ponúknuť na trh nehnuteľnosť s konkurencieschopnou cenou nájmu a zároveň mu prenájom ekonomicky dával zmysel, z celkovej platby, ktorú nájomca zaplatí, by mu malo ostať niečo navyše, čiže odplata za užívanie bytu. 

Odborník ďalej ozrejmuje, že časť nájomného, ktorú nájomca platí ako zálohu za energie a služby spojené s užívaním bytu, by teda z pohľadu prenajímateľa mala byť čo najnižšia, no založená na reálnej spotrebe energií a služieb podľa počtu osôb užívajúcich byt. Pochopiteľne, rodina s deťmi má tak násobne vyššiu spotrebu réžie, čo prenajímateľa oberá o časť zisku. 

Problémy sa však spájajú aj s otázkou: „Čo ak nájomca prestane platiť?“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá