Ak na parkovisku niekomu oškrieš auto, od zajtra ťa na Slovensku čaká prekvapivo nižšia pokuta  

  • Ak v súčanosti pri nešikovnom parkovaní poškodíš cudzie vozidlo a bez povšimnutia odídeš, ide o útek z miesta dopravnej nehody
  • Nedbanlivým vodičom doposiaľ za tento prehrešok hrozila pokuta od 300 do 1 300 eur a zákaz šoférovania od 1 do 5 rokov
  • Od začiatku decembra 2019 vodičov čakajú zmeny
mupp
TASR - Pavol Zachar, minv.sk
  • Ak v súčanosti pri nešikovnom parkovaní poškodíš cudzie vozidlo a bez povšimnutia odídeš, ide o útek z miesta dopravnej nehody
  • Nedbanlivým vodičom doposiaľ za tento prehrešok hrozila pokuta od 300 do 1 300 eur a zákaz šoférovania od 1 do 5 rokov
  • Od začiatku decembra 2019 vodičov čakajú zmeny

Mnoho slovenských vodičov si akoby stále neuvedomovalo, že aj parkovisko má z hľadiska cestnej premávky rovnaký status ako cesta. To znamená, že každý priestupok na parkovisku rieši bez kompromisov polícia. Platí to aj pre nehodu na takejto ploche: ak škoda nepresiahne 4-tisíc eur, nikto nebol zranený a vieš sa s druhým vodičom zhodnúť na vinníkovi, stačí spísať správu o nehode.

zdroj: minv.sk

Čo však v prípade, keď niekomu z nepozornosti poškodíš auto, no majiteľ auta nie je v dohľade? Aj v prípade, že ide o naozaj minimálnu škodu, podľa polície určite nestačí nechať za stieračom lístok s kontaktom a čakať, kým sa ozve. 

Treba automaticky zavolať políciu, nakoľko sa vtedy technicky zo škodovej udalosti stáva nehoda. Po príchode policajtov ťa zrejme neminie pokuta, avšak vyhneš sa obvineniu z úteku z miesta nehody. Za takýto čin doposiaľ hrozila pokuta vo výške 300 až 1 500 eur a súčasne odobratie „vodičáku“ na 1 až 5 rokov.

Od decembra vodičov čakajú zmeny

Po novom sa budú veci meniť. Bola totiž prijatá novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudne účinnosť už od 1. decembra 2019. V zákone o priestupkoch sa tak bude od decembra rozlišovať medzi reálnym útekom z miesta dopravnej nehody a odídením z miesta škodovej udalosti, čo sa v súčasnosti pri určovaní výšky pokuty nerozlišuje.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Namiesto pokuty 300 až 1 300 eur a zákazu činnosti na jeden až päť rokov, bude možné za to uložiť pokutu 200 až 1 000 eur a zákaz činnosti do päť rokov.

Ako to je v zahraničí? 

V susednom Rakúsku je otázka úteku vodiča z miesta činu riešená veľmi prísne. Stíhaniu je vystavený každý, kto opustí z akéhokoľvek dôvodu miesto nehody pred spísaním protokolu o nehode. Ani zámer ihneď sa vrátiť nie je poľahčujúcou okolnosťou. V prípade poškodenia vozidla bez známeho majiteľa, napríklad na parkovisku, je nevyhnutné bezodkladne vyhľadať policajnú stanicu a vec oznámiť.

zdroj: unsplash.com

„V prípade dopravnej nehody, pri ktorej prišlo k zraneniu osôb, je vždy potrebné privolať políciu a sprostredkovať lekárske ošetrenie a to aj v prípade, ak zranená osoba tvrdí, že to potrebné nie je. V opačnom prípade hrozí obvinenie z neposkytnutia pomoci a obvinenie z úteku vodiča z miesta dopravnej nehody. Na diaľnici sa odporúča použiť diaľničný telefón nakoľko tento slúži aj ako lokalizátor,” objasňuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni.

Aj v Českej republike je útek z miesta nehody chápaný ako závažný dopravný priestupok, hrozia tu však nižšie pokuty.  V prípade, že vodič od drobnej parkovacej nehody utečie, v správnom konaní mu hrozí v prepočte od 100 do 195 eur, informuje autoroad.cz.

zdroj: minv.sk, mzv.sk, autoroad.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK