Ak pozeráš seriály bez prestávky, máš problém. Binge-watching škodí tvojim hormónom i mysleniu

  • Nadmerné sledovanie televízie ti môže uškodiť
  • Až 40 % Slovákov zaspáva pri televízii
  • Binge-watching vplýva na tvoje psychické aj fyzické zdravie
Na snímke, žena sledujúca televíziu a človek pozerajúci Netflix.
Ilustračné foto Freepik, Unsplash/Mollie Sivaram
  • Nadmerné sledovanie televízie ti môže uškodiť
  • Až 40 % Slovákov zaspáva pri televízii
  • Binge-watching vplýva na tvoje psychické aj fyzické zdravie

Určite aj ty poznáš ten pocit, keď si sadneš pred seriál a jednoducho sa nevieš odtrhnúť. A ešte jedna časť. Alebo ešte dve. Povedzme si úprimne, nakoniec si naraz pozrieš celú desaťdielnu sériu. Tento spôsob sledovania tvojich obľúbených relácií sa nazýva binge-watching. Tomuto fenoménu sa venoval portál Huffington Post.

Je to termín používaný na opis sledovania seriálov, filmov alebo televíznych relácií v krátkom časovom úseku, často vo veľkom množstve za sebou. Ľudia sa často ponoria do jednej série alebo dokonca viacerých a sledujú po sebe niekoľko epizód alebo filmov v rade. Asi to robíš aj ty.

Často ideš bez prestávky, dokým si nepozrieš celú sériu alebo sa nedostaneš na samotný koniec dostupného obsahu na streamovacej službe. Alebo dokým konečne nevyčistíš watchlist. Odborníci ale upozorňujú, že si môžeš škodiť viac, ako si myslíš.

Ovplyvňuješ hormóny

Expert na hormóny, Mike Kocsis z Balance My Hormones varuje, že binge-watching môže mať škodlivý vplyv na tvoje hormonálne zdravie. „Príznaky strachu alebo vzrušenia sa navzájom odrážajú. Výsledkom je, že telo reaguje na sledovanie drám a trilerov rovnakým spôsobom, ako keď je zamilované,“ povedal pre Huffington Post.

Vysvetlil, že srdcová frekvencia sa zvýši o 42 %, krvný tlak sa zvýši a prietok krvi sa zníži, keď telo prejde do takzvaného režimu „boj alebo útek“. Tento režim spôsobuje, že nervový systém podnieti stresovú reakciu, ktorá motivuje telo pripraviť sa na hrozbu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Huffington Post, VeryWell Health, ChatGPT, Time4Sleep, HNonline, Medline Plus, AKJournals

Najnovšie videá

Trendové videá