Ak prestaneš fajčiť, budeš mať lepšiu náladu, zdravie aj menej stresu. Nová štúdia ťa nakopne k zahodeniu cigariet

  • Nový rok prichádza s nádychom zmien
  • Ak s fajčením skoncuješ, takmer okamžite ich pocítiš
fajčenie
Unsplash/Marie Michele Bouchard, Bogomil Mihaylov
  • Nový rok prichádza s nádychom zmien
  • Ak s fajčením skoncuješ, takmer okamžite ich pocítiš

Blíži sa koniec roka a spolu s ním aj akási dôvera, že v tom budúcom budeme o čosi lepší. Novoročné predsavzatia sú známe takmer každému, mnoho ľudí si ich dáva každý rok a hovoríme o novom začiatku.

Nie vždy sú všetky pokusy úspešné. Napríklad fitnescentrá v januári už tradične praskajú vo švíkoch, no o pár týždňov neskôr nával pominie.

Niektorých však nový rok skutočne nakopne natoľko, aby svoj život v niečom zmenili k lepšiemu. Motivácia tvojho novoročného predsavzatia môže byť akákoľvek, ak však fajčíš, možno si práve narazil na tú tvoju. 

Deti fajčiarov fajčia častejšie

Nová štúdia, na ktorú upozornil portál BBC, hovorí, že 4,9 % tínedžerov, ktorých rodičia fajčia, začne so zlozvykom tiež. Na druhú stranu s fajčením začne len 1,2 % mladých z tých, ktorých rodičia nefajčili.

Praktický lekár Nighat Arif a detská psychologička Bettina Honhen z Británie preto vyzývajú rodičov k zmene, ktorej výhody budú pretrvávať v ich rodine celé desaťročia.

Británia rozbehla kampaň proti fajčeniu. Ich Národná zdravotná služba sa spolieha práve na Nový rok. Tvrdia, že skoncovať s fajčením je jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré môže človek pre svoje zdravie urobiť. Ak prestaneš, takmer okamžite pocítiš výhody a omnoho ľahšie sa ti bude dýchať.

zdroj: Unsplash/ian dooley

Čo všetko sa zmení?

Už po 20 minútach od poslednej cigarety sa ti vráti pulz do normálu, po ôsmych hodinách sa ti upraví level kyslíku v pľúcach, po dvoch dňoch sa ti z nich vyplaví oxid uhoľnatý a z pľúc sa ti začnú odstraňovať hlieny. Zlepšia sa ti aj chuťové a čuchové zmysly. Dýchať by sa ti malo ľahšie už po 72 hodinách.

Vedci tiež dokázali, že ak prestaneš s cigaretami, tak sa ti zlepší tvoje mentálne zdravie. Budeš mať lepšiu náladu, menej stresu, úzkosti a depresie.

Po dvoch až dvanástich týždňoch ti začne lepšie pumpovať krv do srdca a svalov, pretože sa ti zlepší krvný obeh.

Ak zvykneš kašľať alebo máš problémy s dýchaním, tak by ti malo byť citeľne lepšie po troch až deviatich mesiacoch. Funkcia tvojich pľúc sa zvýši až o 10 %.

Po jednom roku bez cigariet budeš mať o polovicu menšie riziko srdcového infarktu, než akému čelí bežný fajčiar. Po desiatich rokoch klesne na polovicu aj riziko rakoviny pľúc.

Zdroje: Národná zdravotná služba, BBC, NHS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie