Ak sa ti pri nosení rúška zahmlievajú okuliare, stačí použiť tieto dve veci, odkazujú lekári

  • V teplých letných mesiacoch budú v niektorých situáciách slnečné okuliare a rúško nenahraditeľné kombo
  • Lekári z prestížnej anglickej univerzity priniesli jednoduchý trik, ako sa tohto neduhu zbaviť
zahmlievacka
Unsplash.com/Karl JK Hedin, SIU
  • V teplých letných mesiacoch budú v niektorých situáciách slnečné okuliare a rúško nenahraditeľné kombo
  • Lekári z prestížnej anglickej univerzity priniesli jednoduchý trik, ako sa tohto neduhu zbaviť

Nosenie rúška vo verejných priestoroch je od zajtra na Slovensku dobrovoľné. V interiéri však povinnosť naďalej ostáva a tak sa napríklad pri nákupe v obchode, lekárni, reštaurácii či vo vnútornom novinovom stánku môže stať, že sa ti okuliare zahmlievajú. Problémy majú najmä lekári a zdravotnícky pracovníci.

Medicínsky časopis Annals , ktorý zastrešuje Kráľovská vysoká škola chirurgov Spojeného kráľovstva (Royal College of Surgeons of England) hovorí o jednoduchom type, vďaka ktorému sa zahmlievania svojich okuliarov zbavíš natrvalo.  O tomto experimente písal aj spravodajský portál CNN.

Všetko, čo potrebuješ, máš doma

Záchranným balíkom pre zahmlievajúce sa okuliare je mydlo a voda. Presne tie isté veci, ktoré ti pomôžu dezinfikovať si ruky v snahe zabrániť šíreniu vírusu. A teda, pred tým, než slnečné alebo dioptrické okuliare na tvár nasadíš, umy ich v mydlovej vode a prebytočný mydlový obsah odstráň.

Vysušiť ich môžeš nechať voľne na vzduchu, alebo utrieť mäkkou handričkou. Až potom ich môžeš použiť. Teraz by sa šošovky tvojich okuliarov nemali rosiť ani zahmlievať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa optomeyeseyewear (@optomeyeseyewear),

Nech si si už doposiaľ skúsil nasadiť rúško spolu s okuliarmi akokoľvek, zakaždým vzduch spod neho unikal a usadzoval sa práve na sklách okuliarov.

Bežne sa tak stalo, že v obchode alebo pri práci v exteriéri si sa musel rúška dotknúť, čo nie je hygienické a okuliare čistiť, čo je nepraktické. Mnohí mávali kvôli týmto nepríjemným sekundárnym efektom nosenia rúšok spolu s okuliarmi dokonca klaustrofobické stavy.

Prečo sa okuliare zahmlievajú?

Teplá vodná para, na ktorú sa vydýchnutý vzduch mení, stúpa, vychádza spod rúška a kondenzuje na povrchu okuliarovej šošovky. Niekedy vytvorí len paru, inokedy sa zmení na vodné kvapôčky a znižuje tým schopnosť šošovky vytvárať kontrast. 

Umývanie okuliarov mydlovou vodou zanecháva na povrchu skielka tenký aktívny film, ktorý znižuje toto povrchové napätie a spôsobuje, že sa molekuly vody rovnomerne rozptýlia do priehľadnej vrstvy. Tento „efekt povrchovo aktívnej látky“ sa často používa na zabránenie zahmlievania povrchov v mnohých situáciách a využívame ich denno-denne.

Rady pochádzajú od lekárov z vyššie spomenutej univerzity, ktorí sami trpia pri svojej práci so zahmlievaním okuliarovej šošovky. Rúško je ich každodennou rutinou.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech