Ak si chceš založiť rodinu, urob tak na Islande. Slovensko je v rebríčku pri konci

  • Do rebríčka bolo zaradených 35 členských krajín
  • Slovensku patrí 27. priečka s celkovou známkou C
island (1)
Unsplash.com/Ben Wicks, Jonathan Auch
  • Do rebríčka bolo zaradených 35 členských krajín
  • Slovensku patrí 27. priečka s celkovou známkou C

Najlepšia krajina pre založenie rodiny je Island. Vyplýva to zo štúdie cestovateľskej webstránky Asher & Lyric, ktorú sprostredkovala agentúra SITA.

Asher & Lyric zozbierala štatistiky z „30 dôveryhodných medzinárodných zdrojov“ a na základe nich vytvorila „index pre založenie rodiny“.

Do rebríčka pritom zaradili 35 členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pretože len z týchto krajín podľa vlastných slov dokázali získať spoľahlivé dáta o situácii v oblastiach, ktoré boli pre nich v štúdii užitočné.

Situáciu v krajinách hodnotili na základe 30 faktorov rozdelených do šiestich kategórií – bezpečnosť, šťastie, náklady, zdravie, vzdelávanie a čas, v ktorej sledovali počet odpracovaných hodín ročne, trvanie platenej materskej a rodičovskej dovolenky, platenú práceneschopnosť a dovolenku.

Aj z pohľadu bezpečnosti

Upozorňujú pritom, že vychádzali z priemerov a v každej krajine sa teda dajú nájsť mestá či regióny, kde je situácia lepšia alebo, naopak, horšia.

Prvú desiatku za Islandom dopĺňajú Nórsko, Švédsko, Fínsko, Luxembursko, Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Česká republika. Slovensku patrí 27. priečka s celkovou známkou C. Rebríček uzatvára päťka Bulharsko, Turecko, Čile, Spojené štáty americké a Mexiko, pričom posledné dve menované si vyslúžili známku F.

Island sa umiestnil v prvej desiatke všetkých kategórií a je jednotkou z pohľadu bezpečnosti,“ vysvetlili autori štúdie, podľa ktorých je ostrovný štát aj svetovým lídrom v oblasti ľudských práv.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech