Ak si si kúpil byt v Bratislave, sedíš na poriadnej kope peňazí. Investícia sa ti vráti skôr ako v Prahe či Dubrovníku

  • Hoci ceny nehnuteľností neustále stúpajú, investovať do nich sa oplatí
  • Dokazuje to porovnanie návratnosti investície v európskych hlavných mestách
  • Ak svoj byt v Bratislave prenajímaš, počas tvojho života sa ti prakticky celý zaplatí
bratislava, nehnuteľnosti
Unsplash/Ja Kubislav, Štefan Štefančík
  • Hoci ceny nehnuteľností neustále stúpajú, investovať do nich sa oplatí
  • Dokazuje to porovnanie návratnosti investície v európskych hlavných mestách
  • Ak svoj byt v Bratislave prenajímaš, počas tvojho života sa ti prakticky celý zaplatí

Analytici spoločnosti ProfitLevel porovnali trhové ceny bytov a nájomné v 17 atraktívnych európskych hlavných mestách a dovolenkových letoviskách. Z celého porovnávania vyšiel najhoršie chorvátsky Dubrovník, v ktorom návrat investície do bytu pri jeho prenajímaní trvá až 42 rokov. 

Lepšie je na tom napríklad španielska Valencia alebo grécke Atény, v ktorých sa investícia vráti v priebehu 17 rokov. Bratislava s 26 rokmi sa v tomto rebríčku objavila na úrovni priemeru. Návratnosť investície v Bratislave je však o takmer desaťročie kratšia ako v Prahe.

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Po Valencii a Aténach sa investícia oplatí aj v Marseille, Barcelone a na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch, kde sa investícia vráti skôr ako po 25 rokoch. Bratislava sa v strede poľa umiestnila aj s Ľubľanou a Milánom. V týchto prípadoch sa investícia vráti do 28 rokov. 

Údaje z porovnávania zároveň ukázali, že vysoký nárast cien rezidenčných nehnuteľností počas pandémie ovplyvnila aj zmena štruktúry ponuky a dopytu. Dôležitým faktorom bol dopyt po bytoch ako po investícii. Zaujímavosťou je, že vývoj v atraktívnych európskych mestách a zaujímavých turistických lokalitách zhodný. 

Ako uvádza hlavná analytička ProfitLevel Lucia Žárska, výsledkom tohto vývoja je, že v strednej Európe je návratnosť bytov dlhšia ako v turisticky atraktívnych krajinách južnej Európy. 

„Na juhu Európy, vrátane ostrovov ako Kréta či Kanárske ostrovy, sa cena investície vráti z prenájmu pomerne rýchlo,“ uvádza s tým, že sa to deje aj napriek tomu, že hlavná sezóna zaberá len pomerne malú časť celého roka. 

Cenovky bytov v strednej Európe rastú už dlhšie výrazne vyšším tempom ako ceny nájmov. Rozdiel zvýraznila ešte pandémia v roku 2020, kedy napríklad ceny nájmov na Slovensku dočasne klesli.

Zdroje: Profit Level, Seesame

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá