Ak si si prezeral cudzí profil, zrejme si odhalený. Meta sa ospravedlňuje za významnú chybu

  • Facebook mal významnú chybu
  • Ak si si prezeral niekoho profil, aplikácia mu mohla odoslať žiadosť o priateľstvo sama od seba
Aplikácia Facebook a chyba v odosielaní žiadostí o priateľstvo
Unsplash/Dawid Sokołowski Reprofoto: Facebook Canva
  • Facebook mal významnú chybu
  • Ak si si prezeral niekoho profil, aplikácia mu mohla odoslať žiadosť o priateľstvo sama od seba

Používatelia Facebooku začali evidovať nepríjemný technický problém. Sociálna sieť totiž zaznamenávala, aké profily sledujeme. Ak si si prezeral účet človeka, ktorý na platforme nebol tvojím „priateľom“, mohlo sa stať, že sa mu vďaka systémovej chybe automaticky odoslala žiadosť o priateľstvo.

Takzvaný „stalking“ (sledovanie cudzích účtov) teda na Facebooku nebol najlepším nápadom. Aplikácia ťa mohla prezradiť sama od seba, informuje PCWorld.

Materská spoločnosť sociálnej siete Meta z tejto chyby obvinila aktualizáciu mobilnej aplikácie Facebooku. Používatelia to zistili minulý týždeň a začali to testovať. Viacerým sa chyba potvrdila. Platforma skutočne odosielala žiadosti o priateľstvo automaticky.

Hovorca Mety sa v súvislosti s chybou ospravedlnil. Potvrdil, že problém je už opravený. Medzičasom aj používatelia siete vo viacerých príspevkoch uviedli, že nechcené žiadosti o priateľstvo už zmizli.

Ak sa obávaš, že máš stále odoslané žiadosti o priateľstvo, svoje čakajúce žiadosti si môžeš skontrolovať na tomto odkaze. V ľavom navigačnom paneli zvoľ „Žiadosti o priateľstvo“ a následne klikni na „Zobraziť poslané žiadosti“. Všetky nechcené žiadosti, ktoré aplikácia odoslala za teba, môžeš odstrániť kliknutím na tlačidlo „Zrušiť žiadosť“.

Ďalšie podobné prípady

Umelá inteligencia (AI) ChatGPT od spoločnosti OpenAI nám prezradila, že v minulosti už niekoľkokrát došlo k podobným problémom na rôznych platformách.

Kontroverzie s Facebookom sa riešili aj v roku 2018, keď sa objavili problémy v oblasti ochrany osobných údajov na platforme. Najmä v rámci škandálu Cambridge Analytica.

Meta bola obvinená z toho, že tretím stranám vrátane britskej firmy umožnila prístup k osobným údajom používateľov Facebooku. Škandál dostal obe spoločnosti až pred súd.

Podľa britského vládneho dokumentu Facebook prezradil údaje o 250 až 280 miliónoch ľudí. Ukázalo sa, že osobné údaje miliónov používateľov Facebooku boli zozbierané bez ich súhlasu a použité na cielenú politickú reklamu. BBC informuje, že Meta za urovnanie právnych krokov súhlasila so zaplatením sumy 725 miliónov dolárov.

Škandály neobišli ani Twitter, TikTok či LinkedIn, dočítaš sa na druhej strane>>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: PCWorld, BBC, CSO Online, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá