Ak si zariaďuješ domácnosť, vyhni sa častým chybám. Tieto rozhodnutia ti môžu ušetriť tisícky eur
- Pri zariaďovaní domácnosti sú kľúčové použité materiály
- Výber kvalitných obkladov a dlažieb zvyšuje aj hodnotu domu alebo bytu
- Pri ich výbere však ľudia robia časté chyby

- Pri zariaďovaní domácnosti sú kľúčové použité materiály
- Výber kvalitných obkladov a dlažieb zvyšuje aj hodnotu domu alebo bytu
- Pri ich výbere však ľudia robia časté chyby
Pri stavbe domu alebo rekonštrukcii sa ľudia najviac tešia na zariadenie, teda výber nábytku či doplnkov. Mnohí si však neuvedomujú, že najdôležitejšie rozhodnutia sa dejú ešte pred tým.
Výber podlahy, obkladov alebo kuchynskej dosky je pre vzhľad nášho budúceho domova kľúčový. Najdôležitejším kritériom pri výbere je kvalita materiálov.
Kvalitný materiál totiž ovplyvňuje nielen estetiku, ale aj dlhodobé náklady na údržbu a hodnotu nehnuteľnosti. Pri výbere novej podlahy, obkladov či kuchynskej linky sa napríklad oplatí sústrediť na odolnosť voči nečistotám.
V Startitup sme sa rozprávali s odborníčkou na obklady a dlažieb Ninou Repkovou zo známej spoločnosti Porcelanosa. V rozhovore poradila aj to, akým chybám sa pri výbere obkladov a dlažieb vyhnúť.
Najčastejšie chyby, ktoré robia ľudia pri výbere materiálov
- Nevhodný výber materiálu do vlhkého prostredia – použitie prírodného dreva do kúpeľne bez správnej impregnácie. Drevo môže nasiaknuť vodu a skrátiť životnosť materiálu.
- Výber lesklých povrchov do kúpeľne alebo na podlahy – lesklé dlažby sú nielen náchylné na poškriabanie, ale v mokrom prostredí, ako je kúpeľňa, môžu byť aj veľmi šmykľavé, čo predstavuje bezpečnostné riziko.
- Zlé určenie rozmerov obkladov – nekompatibilita veľkosti obkladov s priestormi môže viesť k vizuálnym nepravidelnostiam a ťažkostiam pri pokládke.
- Nezohľadnenie celkového dizajnu a štýlu interiéru – často sa stáva, že si ľudia vyberú materiály, ktoré nezapadajú do celkového vzhľadu miestnosti, čo môže viesť k neharmonickému výsledku.
- Nezohľadnenie údržby materiálov – niektoré materiály, ako mramor alebo prírodný kameň, vyžadujú špeciálnu údržbu, čo môže byť pre niektorých majiteľov domácností nepraktické. Pri výbere ti poradia aj odborníci →
Aj úspešný a bonitný človek sa môže spýtať, prečo má investovať do drahších dlažieb či iných materiálov, keď ich vo veľkom obchode kúpi za 10 eur/m2. Prečo sa to oplatí?
Pri kvalitnejších materiáloch, ako sú tie od Porcelanosa, ide nielen o dlhšiu životnosť, ale aj o väčšiu odolnosť voči poškodeniu a opotrebeniu.
To znamená, že sa vám neskôr nebudú zbytočne zvyšovať náklady na opravy alebo výmeny. Okrem praktických výhod, ako je nižšia údržba, ponúkame aj skvelý dizajn a estetiku, ktorá rozhodne zlepší atmosféru interiéru.
Kvalitné materiály totiž nielen zvyšujú hodnotu produktu, ale priamo vplývajú aj na cenu nehnuteľnosti. V konečnom dôsledku ide o investíciu, ktorá sa oplatí, pretože vytvárajú luxusný a vkusný priestor, v ktorom sa človek bude cítiť skvelo.
Cena je jeden z faktorov, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie klienta pri výbere dlažieb a obkladov. Aké sú ďalšie? Kladú klienti väčší dôraz na estetiku alebo funkčnosť?
Podľa mňa to ide ruka v ruke. Klienti dnes hľadajú nielen kvalitný materiál, ale aj niečo, čo zaujme na prvý pohľad. Estetika a vzhľad sú totiž rovnako dôležité ako samotná funkčnosť.
Kvalita a dizajn sa vzájomne dopĺňajú a spoločne vytvárajú priestor, ktorý je nielen praktický, ale aj vizuálne atraktívny.
Ľudia, ktorí si nezoberú na pomoc odborníka, robia často pri výbere obkladov a dlažieb chyby. Aké sú najčastejšie a ako sa im dá vyhnúť?
Máme vlastne dve skupiny klientov – buď prichádzajú s architektom či dizajnérom, ktorý im navrhoval celý interiér, alebo prídu sami. A práve tí, čo prídu bez pomoci, často čelia problémom s výberom materiálov.
Typický príklad je lesklý povrch dlažby do kúpeľne. Mnohí si to nevedia predstaviť, ale tento materiál je v skutočnosti veľmi šmykľavý a v kúpeľni, kde je častý kontakt s vodou, môže byť nebezpečný.
Lesklé povrchy nie sú anti-slip, čo môže viesť k nebezpečným situáciám. Okrem toho sa stretneme aj s estetickými problémami, ako je nesprávny výber rozmerov, čo je už veľmi subjektívne – niekomu to môže vyhovovať, iného to môže rušiť.
Dôležité je pozerať sa aj na materiál. Napríklad v kúpeľni nie je vhodné používať prírodné drevo z masívu, ak nie je špeciálne upravené na vlhké prostredie. Aj takýto detail môže mať vplyv na kvalitu a životnosť produktu. Výber kvalitných materiálov je dôležitý →
Ak vidíte, že sa klient rozhoduje napríklad pre nevhodný materiál do kúpeľne, dá si poradiť?
Väčšinou áno. Sú aj klienti, ktorí sú presvedčení, že konkrétny materiál chcú, ale my im vždy vysvetlíme, prečo nie je vhodný. Poradíme im, aký by bol vhodnejší, a väčšinou dajú na naše rady, keďže chápu, že sa v tom vyznáme.
Kvalitné materiály zvyšujú aj hodnotu bývania
Porcelanosa je renomovaná španielska značka, ktorá sa špecializuje na výrobu kvalitných keramických obkladov, dlažieb a ďalších materiálov pre interiérový dizajn.
Spoločnosť je známa svojimi inováciami v oblasti technológie a dizajnu, pričom kladie dôraz na estetiku a funkčnosť svojich produktov. Pozornosť kladie aj na ekológiu a udržateľnosť.
Ponúka širokú škálu materiálov, ktoré sú vhodné do kúpeľní, kuchýň a iných častí domácností, pričom zaručujú dlhú životnosť a ľahkú údržbu. Okrem obkladov a dlažieb sa značka zameriava aj na nábytok, sanitu a rôzne doplnky.
Aké sú „red flags“, ktoré by mali signalizovať, že predajca, interiérové štúdio či výrobca dlažieb nie sú seriózni?
Jednoznačne ide o chýbajúcu záruku alebo garanciu, ktorú by mal predajca ponúkať. To je podľa mňa jeden z hlavných indikátorov, či ide o seriózneho predajcu. Napríklad zanedbaný alebo neprofesionálny web môže o kvalite predajcu veľa napovedať.
Rovnako aj vzhľad predajne – ak je vizuál neaktuálny alebo nezladený, môže to byť varovný signál. A samozrejme, ak vám predajca nedá dostatok informácií o pôvode dlažby alebo materiálov, mali by ste byť opatrní. Každý kvalitný predajca sa totiž nebojí transparentne komunikovať všetky detaily.
Stáva sa aj to, že prídu nespokojní klienti od iného predajcu a práve u vás nájdu to, čo im tam chýbalo?
Veľakrát sa stáva, že k nám prídu klienti, ktorí pôvodne spolupracovali s iným štúdiom alebo dokonca kamenárstvom. Riešime napríklad pracovné dosky a oni nám prinesú požiadavku na mramorovú dosku.
Mramor je však úplne nevhodný materiál na pracovnú plochu, najmä kvôli jeho nasiakavosti. A čo je ešte horšie, zvyčajne nám hovoria, že ich na to predtým vôbec neupozornili. Takéto situácie už naznačujú, že v tomto prípade nejde o serióznu spoluprácu.
Udržiavanie domácnosti je iné, keď žije človek sám alebo len s partnerom. Aké materiály sú najvhodnejšie pre rodiny s deťmi alebo domácimi zvieratami?
Pri tejto otázke sme sa naozaj zamýšľali a snažili prísť na správnu odpoveď, pretože pri obchodoch a službách v podstate nezáleží na tom, či máte malé dieťa alebo domácich miláčikov.
No jediný materiál, ktorý by sme určite neodporúčali, je drahá drevená podlaha z prírodného dreva. Tento typ podlahy je veľmi náchylný na poškodenie, či už od detských hračiek, alebo zvieracích pazúrov.
To isté platí aj pre dvierka v kuchyni, ak sú z prírodného materiálu ako dyha. Dyha má totiž hlbšie póry, ktoré môžu byť náchylné na poškriabanie, napríklad od mačacích pazúrikov. Preto je dobré pri výbere materiálov premýšľať aj nad týmto aspektom, aby ste sa vyhli neskorším problémom.
Zákazníci chodia často už s nejakou predstavou. Sú aj takí, ktorí nemajú nič vybraté, a celý návrh im pripravíte vy?
My ponúkame aj kompletný návrh, vizualizácie a technickú dokumentáciu, takže často k nám prichádzajú zákazníci, ktorí už majú pripravený projekt a potrebujú nám zveriť dizajn interiéru.
Radi im pomôžeme doladiť detaily, aby výsledný priestor spĺňal ich predstavy a funkčné požiadavky. Daj na rady odborníkov →
Aké odporúčania máte pre ľudí, ktorí stavajú dom alebo prerábajú byt – čomu by sa mali pri obklade či dlažbe vyhnúť?
Pre tých, ktorí stavajú alebo prerábajú, je veľmi dôležité začať riešiť veci s dostatočným časovým predstihom. Mnohé produkty sú totiž na objednávku, a tak je potrebné počítať s určitým časovým intervalom, kým sa dostanú k zákazníkovi.
Ak sa ešte len rozhoduje o materiáloch a stavba je na začiatku, odporúčame vybrať materiál čo najskôr. Napríklad pri podlahe je dôležité zvážiť, akú hrúbku bude mať, najmä ak sa plánuje kombinovať s inými podlahami, aby sa zabezpečila rovnaká výška povrchu. Celkovo platí, že dobrá príprava a premyslené rozhodnutia sú kľúčové pre úspešný výsledok.
Ľudia si často do domácností dávajú podlahové kúrenie. Je potom rozdiel v materiáloch? Sú nejaké vhodnejšie a menej vhodné?
V podstate z materiálov, ktoré ponúkame, nie je žiadny, ktorý by nebol vhodný na podlahové kúrenie. Rozdiel je však v tom, ako každý materiál vedie a prenáša teplo.
Napríklad drevo má vyššiu tepelnú izoláciu, takže nástup tepla bude pomalší v porovnaní s keramickou podlahou, ktorá je ideálna na podlahové kúrenie, pretože teplo vedie rýchlejšie. Každý materiál teda reaguje na podlahové kúrenie inak, čo ovplyvňuje komfort a účinnosť kúrenia.
Trendy ovplyvňujú aj interiérový dizajn, a teda aj obklad či dlažby. Aké sú aktuálne?
Stále sa držíme prírodných tónov, čo sa týka farebnosti. Čoraz častejšie si však všímame rastúci dopyt po veľkoformátových obkladoch a dlažbách. Tento trend je populárny, pretože pomáha minimalizovať množstvo špár, čo zjednodušuje údržbu.
Určite sú populárne aj 3D materiály alebo tie, ktoré majú nejakú textúru. Dekoračné panely sú teraz veľmi trendy a sú dlhodobejším riešením, ktoré nestratí na atraktivite ani po čase.
Samozrejme, trendy sa môžu meniť, ale nepredpokladám, že by sa niekto rozhodol meniť dlažbu každý rok. Zemité tóny budú stále populárne, pretože sú nadčasové a neomrzia. Mramorové obklady a dlažby, ktoré boli kedysi veľmi in, teraz trošku upadajú.
To, čo sa môže pre niekoho po čase stať fádnym, je príliš výrazný materiál. Možno na prvý pohľad pôsobí zaujímavo, ale postupom času sa to môže zmeniť.
Ak si človek zvolí niečo neutrálne, môže to síce pôsobiť jednoducho, ale má väčšiu šancu vydržať dlhšie a zostať moderné. Je to však veľmi subjektívne, záleží aj na tom, aký štýl bývania si človek zvolí. Chcem si vybrať správny materiál →
Mnohí ľudia majú obavy z údržby luxusných materiálov. Sú náročnejšie na údržbu?
Porcelanosa sa prezentuje ako značka, ktorá ponúka bezúdržbové obklady a dlažby. Pred dvoma dňami k nám prišiel pán, ktorý má obklady a dlažby od nás už 5 alebo 6 rokov.
Ukázal nám vzorky, ktoré tu máme, a chválil ich, že s nimi nemajú absolútne žiadnu starosť. Žiadny vodný kameň sa na nich neukazuje, jednoducho sú úplne bezúdržbové.
Samozrejme, závisí to od správneho výberu materiálu. Na druhej strane, prírodné produkty, ako je L’Antic Colonial, sú určené aj do kúpeľní, napríklad na kúpeľňové skrinky či umývadlá z prírodného kameňa. Tieto materiály si však vyžadujú správnu impregnáciu, aby vydržali čo najdlhšie a zachovali si svoju krásu.
Ľudia majú niekedy zvláštne požiadavky. Stala sa vám s klientmi aj nejaká vtipná príhoda?
Raz sa nám stalo, že pri predstavovaní kuchyne, ktorú máme vystavenú, sme klientovi povedali, že je plne funkčná a používame ju každý deň.
Ukazovali sme mu aj technológie, ktoré sú v nej zabudované, ako napríklad neviditeľná indukčná varná doska. Pýtal sa, či by si mohol prísť navariť obed a vyskúšať si to osobne. (smiech)
Vaša značka je známa svojimi prémiovými materiálmi. Čím sa ešte vaše produkty líšia v porovnaní s bežne dostupnými dlažieb a obkladmi na trhu?
Porcelanosa sa predovšetkým vyznačuje kvalitou, a to nielen z hľadiska materiálu, ale aj inovácií v technológiách a samotnej výrobe produktov.
To je často spojené s vyššou počiatočnou investíciou, ale táto investícia sa oplatí, pretože materiál je odolnejší a presnejšie spracovaný. Pri obkladoch a dlažbách je dôležitá rektifikácia, čo znamená, že každý kus je vyrezaný a vyrobený s maximálnou presnosťou.
A práve preto si to často pochvália aj majstri – s týmto materiálom sa lepšie pracuje, čo zjednodušuje celý proces pokládky. V každom prípade, všetko treba vyberať s citom.