Ak trpíš chronickou bolesťou, zmení sa ti mozog. Nová štúdia prezrádza viac aj o depresii

  • Nový výskum publikovaný v European Journal of Pain ukazuje, ako chronická bolesť ovplyvňuje spôsob, akým náš mozog spracováva emócie
  • Štúdia tiež naznačuje, že sklon k väčšej úzkosti alebo depresii je dôsledkom narušenia spôsobu komunikácie buniek v našom mozgu
chronická bolest
Unsplash/ Motoki Tonn, Unsplash/ Joshua Fuller
  • Nový výskum publikovaný v European Journal of Pain ukazuje, ako chronická bolesť ovplyvňuje spôsob, akým náš mozog spracováva emócie
  • Štúdia tiež naznačuje, že sklon k väčšej úzkosti alebo depresii je dôsledkom narušenia spôsobu komunikácie buniek v našom mozgu

„Chronická bolesť je viac ako strašný pocit. Môže to ovplyvniť naše pocity, presvedčenie a spôsob, akým fungujeme,“ hovorí Sylvia Gustin, neurovedkyňa a psychologička z University of New South Wales a NeuRA, inštitút neurologického výskumu v Austrálii.

Gustin je hlavnou autorkou nedávnej štúdie, ktorá použila pokročilé zobrazovacie techniky na skenovanie koncentrácií konkrétneho neurotransmitera – GABA, u dobrovoľníkov s anamnézou chronickej bolesti a bez nej.

GABA, celým názvom kyselina gama-aminomaslová, je chemická látka, o ktorej môžeme hovoriť ako o hlavnej aktérke v oblasti mozgovej signalizácie. Zároveň udržuje nervovú aktivitu v celom nervovom systéme.

Bolesť, ktorá ničí náš mozog emóciami

Konkrétne v mozgovej kôre pôsobí tlmiaca aktivita GABA ako forma riadenia dopravy, ktorá obmedzuje komunikáciu s inými oblasťami mozgu. GABA pracuje v rovnováhe so stimulujúcim neurotransmiterom glutamátom a zaisťuje, aby nám nespôsobil zbytočný stres.

Vedci na vzorke 48 účastníkov s chronickou bolesťou a bez skenovania mozgu odhalili významné kontrasty v hladinách GABA. Aj keď počet dobrovoľníkov nebol obrovský, je dostatočne významný na to, aby podporil názor, že chronická bolesť mení spôsob, akým náš mozog spracováva emócie.

Ako vnímaš ty prístup verejnosti k vedcom na Slovensku a v zahraničí?

„Po prvýkrát sme zistili, že dlhodobá bolesť je spojená s poklesom GABA, inhibičného neurotransmitera. Inými slovami, prebieha tam skutočná patologická zmena,“ hovorí Gustin a dodáva, že bez GABA sa zintenzívnia výpočty vykonávané v prednej časti nášho mozgu, ktoré sa zaoberajú nielen našimi emocionálnymi reakciami, ale aj odôvodnenými myšlienkami a činmi.

Chronická bolesť a nervové poruchy idú ruka v ruke

Science Alert uvádza, že každý desiaty človek na celom svete sa každoročne stretne s nejakým stupňom chronickej bolesti. Chronická bolesť ide ruka v ruke s nervovými poruchami, depresiou alebo úzkosťou. Ich následky sú vážne, môžu narušiť spánok, vytvárať stres a podporovať pocity viny.

Práve preto by znalosť o tom, že existujú fyzické zmeny spájajúce chronickú bolesť s ovládaním emócií,  mohla pomôcť ľuďom získať pocit perspektívy a kontroly nad svojim telom. „Mozog nemôže tieto pocity sám tlmiť, ale je plastický a my sa ho môžeme naučiť meniť,“ hovorí Gustin.

Zdroje: sciencealert.com, newsroom.unsw.edu.au, onlinelibrary.wiley.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech