Ak žiješ v hlavnom meste, tieto 3 mobilné aplikácie musíš poznať

  • Sharuješ bajky, kolobežky alebo cestuješ MHD? Pomôžu ti tematizované appky
  • Nekupuj papierové lístky, šetri životné prostredie a využívaj všetko, čo ti hlavné mesto ponúka
  • V aplikácii nájdeš mapy a upozorní ťa aj na aktuálne novinky
e sharing apps
unsplash
  • Sharuješ bajky, kolobežky alebo cestuješ MHD? Pomôžu ti tematizované appky
  • Nekupuj papierové lístky, šetri životné prostredie a využívaj všetko, čo ti hlavné mesto ponúka
  • V aplikácii nájdeš mapy a upozorní ťa aj na aktuálne novinky

Možnosť využívať zdieľané bicykle a elektrické kolobežky máš v Bratislave už nejaký ten čas. Je to výhodné, rýchle, bezproblémové a hlavne extrémne ekologické. Spočiatku si Bratislavčania zvykali veľmi ťažko a je pravda, že chvíľku trvalo, kým sa to celé ujalo. Dnes už zdieľané bajky fičia. Najnovšie sú populárne e-kolobežky. Nie je ich tak veľa a náklady na ich údržbu a prevádzku sú trošku náročnejšie, ale ich všeobecná obľúbenosť stále rastie.

Komplikácie v doprave

Je jasné,že v hlavnom meste by sa ujalo metro. Urýchlilo by sa tým veľa vecí. Dopravnú situáciu sa snažili viacerí primátori vyriešiť po svojom a mnohokrát patrí práve jej riešenie k výrazným bodom predvolebných programov. Pravdou je, že posuny badáme. A posúvame sa smerom na západ. V dôsledku toho vznikli výzvy na ekologické cestovanie, využívanie mestskej dopravy a aj jazdenie na bicykloch sa tlačí do popredia.

Appka na mhd

Volá sa IDS BK  a môžeš ju využívať vo svojom telefóne od začiatku prázdnin. Obsahuje úplne všetko. Okrem toho, že je vhodná pre oba operačné systémy, v bratislavskej dopravnej sieti budeš ako doma. Integruje všetky druhy dopravy, ktoré ti hlavné mesto ponúka, nájdeš v nej mapy, cestovné poriadky, všetky aktuálne zmeny, zastávky na znamenie, výluky spojov a dopravné obmedzenia.

A neskutočnou pridanou hodnotou je najmä ekologický rozmer. Prostredníctvom aplikácie si kúpiš lístky, mesačníky a platíš aj všetky poplatky. Kedykoľvek si dohľadáš históriu platieb, minulých pokút a všetkých pohybov. Nielen, že ti pomôže orientovať sa v mestskej doprave v Bratislave, umožní ti cestovať a byť rozhľadený aj v tej prímestskej.

Odteraz máš celý Bratislavský kraj v jednom jedinom okienku a kliku. Táto aplikácia sa pýši tým, že je jedinou svojho druhu na celom Slovensku v zmysle komplexnosti.

View this post on Instagram

AUTOBUSMI SA PO NOVOM DOSTANETE DO SAMÉHO CENTRA MESTA (LINKY 29, 50, 70 a N33) Ďalšia skvelá správa pre cestujúcich! Podarilo sa nám vyriešiť dlhodobo nedostatočné spojenie do centra mesta. Autobusy liniek 29, 50 a 70 po novom zastavujú priamo pri Námestí Ľudovíta Štúra, iba kúsok od Reduty, SNM a Hviezdoslavovho námestia. Nové vedenie podniku chce prevádzkovať MHD čo najefektívnejšie a týmto riešením sme za prakticky nulové náklady prepojili srdce centra mesta s autobusovou stanicou, Ružinovom, Devínom, Devínskou Novou Vsou, Slovnaftom a Podunajskými Biskupicami. A aby sme ostatných cestujúcich zbytočne nezdržovali, budeme tu zastavovať len na znamenie. Takéto riešenia, v ktorých chceme naďalej pokračovať, budú postupne tvoriť mozaiku novej bratislavskej MHD, ktorú chceme počas ďalších rokov výrazne zlepšiť. Ako sa vám zmena páči? Máte tiež nejaké tipy, ktoré by sme mohli zrealizovať? Sem s nimi! 🙂 #dpb #dpbratislava #idsbk #bratislava #doprava #transport #centrum #propeker #nabrezie #promenada #autobus #sor #sornb #sornb18 #mostsnp #ufo

A post shared by Dopravný podnik Bratislava (@dpbratislava) on

Postupnými krokmi našim obyvateľom aj návštevníkom zjednodušujeme život a jedným z týchto krokov je aj nová mobilná aplikácia integrovaného dopravného systému. Dopravné aplikácie sú vo svete absolútnou samozrejmosťou a k tomu sa už pridáva aj metropolitný región Bratislavy. V jednej aplikácii tak užívatelia nájdu nielen svoj spoj, ale rovno si môžu kúpiť lístok. Primárnou cieľovou skupinou sú, samozrejme, mladí ľudia. Či už pracujúci alebo dochádzajúci do škôl,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Zdieľaná ekonomika „4ver“

Zdieľanie bicyklov už funguje rok a Slovnaft sa po skúšobnej dobe rozhodol zaradiť k bežnému užívateľskému profilu aj aplikáciu. Spustili ju minulý týždeň a upozornil na to už existujúcich nadšencov žltých bicyklov hromadným newsletterom. Situácia sa opakuje, a tak je aplikácia dostupná pre Android aj iOS.

Uľahčí ti prenajímať, platiť, požičiavať, predlžovať a stopovať používanie vypožičaného dopravného prostriedku. Takisto ti podľa tvojej aktuálnej polohy nájde najbližšiu stanicu, kde môžeš e-BAjk odložiť alebo si aj nový vziať.

Obrovskou jej výhodou je opäť to, že v sebe spája všetko, čo užívateľ potrebuje. Oboznámi ťa s počtom voľných bicyklov, umožní ti odomykať bike len za pomoci QR  kódu, notifikácie ťa upozornia na obmedzenia ale aj novinky. Takisto sa ti v histórii tvojich jázd zobrazí celková prejdená trasa, ktorú si absolvoval za uplynulý čas.

Na podobnom princípe fungujú aj elektronické kolobežky, ktoré sa začali v starom meste v poslednom čase vo veľkom objavovať. Spravuješ si ich vďaka aplikácii Mint.

Nájdeš, vezmeš, použiješ, vrátiš. Jasné, že k tomu máš nejaké pravidlá a primárne zásady. Elektronické zdieľané kolobežky sú však v hlavnom meste krátko, no obľuba stúpa. Postupne sa plánujú rozšíriť aj do iných miest na Slovensku.

V zahraničí existuje tento princíp alternatívnej dopravy už dlho, a tak sme sa mohli inšpirovať aplikáciami rôzneho typu. Mint ti však prináša aplikáciu, ktorú sťahuješ zdarma, tak na Androide, ako aj na iOS. Užívaj a do sýtosti jazdi po meste.

View this post on Instagram

Sliding into the week like …

A post shared by F M S (@fabioschwetz) on

Dôležité či skôr etické je to, aby si sa k požičanej veci správal ako k svojej vlastnej. Potom si budú môcť všetci dlho túto službu užívať. A sťahuj appky, tiež je to etické. A ekologické.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech