Ak znásilníš ženu, z väzenia sa vykúpiš za 25 kráv. Za manželku dáš otcovi 50 kusov dobytka, hovorí lekárka Monika (ROZHOVOR)

  • Monika Paločková je inšpiratívnou ženou, ktorá sa oddala pomoci iným
  • V krajinách tretieho sveta pôsobí ako lekárka
Monika
Monika Paločková, Instagram/dr_monicka
  • Monika Paločková je inšpiratívnou ženou, ktorá sa oddala pomoci iným
  • V krajinách tretieho sveta pôsobí ako lekárka

Monika Paločková je vyštudovanou lekárkou a bývalou modelkou. Po ukončení štúdia si splnila svoj sen, ktorý súvisel s túžbou pomáhať iným. Odcestovala do Afriky, kde sa venuje tým najchudobnejším.

Počas pandémie ju vietor na chvíľu opäť zavial na Slovensko, kde pomáhala v prvej línii. Dlho sa tu však nezdržala, keďže ju srdce ťahalo naspäť do rozvojových krajín. Aktuálne pôsobí v Keni, odkiaľ prostredníctvom sociálnych sietí informuje o tamojšom spôsobe života či možnostiach, ako môžeš prispieť aj ty.

  • Ako vyzerá situácia v krajinách tretieho sveta
  • Čo si môžeš predstaviť pod pojmom krava ako platidlo
  • Akú úlohu v zdravotníctve zohrávajú miestni šamani

Je situácia v rozvojových krajinách naozaj taká vážna?

43 % ľudí v Keni žije v chudobe. Na ulici bez domova, rodiny, občianstva, prístupu ku vzdelaniu a k základným životným potrebám žije 250- až 300-tisíc detí.

Aktuálne prebieha ozbrojený konflikt v Etiópii, kde sa 4,5 milióna ľudí ocitlo v humanitárnej kríze. Utekajú zo svojich domov bez jedla, vody a lekárskej starostlivosti.

Tí, ktorí zatiaľ prežili, sú každodenne v strachu a oddelení od svojich rodín. V krajine hrozí hladomor. V najväčšom slame Kene, Kibera žije 2,5 milióna ľudí zarábajúcich menej než 1 dolár denne. Prepadnutia či znásilnenia sú bežné, naopak čistá voda veľmi vzácna.

Väčšina rodín si finančne nemôže dovoliť vzdelanie pre svoje deti. V domácnostiach chýba elektrina, voda a prístup k zdravotnej starostlivosti. Takýchto slamov je v Keni jedenásť. Podobnými faktami by sme ale vedeli zaplniť ešte desiatky riadkov.

Ako v krajinách, v ktorých si bola, vyzerá zdravotná starostlivosť?

Afrika je veľmi diverzifikovaná a životná úroveň v jednotlivých krajinách odlišná. V krajinách, v ktorých som pôsobila – Burundi, Južný Sudán a Keňa – nie je zdravotná starostlivosť dostupná pre každého. Keďže pracujem na humanitárnych projektoch, stretávam sa práve so skupinou obyvateľstva, pre ktorú sú aj štátne zdravotnícke zariadenia finančne nedostupné.

Na druhej strane, 37 % zdravotníckych zariadení v Keni je súkromných, kde si za servis platíš nepomerne viac, než v tých štátnych. Tie sú úmerne kvalitnejšie.

Majú šamani medzi miestnymi vyššie postavenie, ako vzdelaný lekár?

So šamanmi som sa stretla v Burundi a Južnom Sudáne, veľmi chudobných krajinách. Kultúrne zvyklosti a tradície sú tam silno zakorenené. Dôvera v miestnych liečiteľov často prevyšuje dôveru v erudovaný zdravotnícky personál.

Moja skúsenosť v Burundi bola – najprv šaman, potom ja. V Južnom Sudáne sme neraz našli šamana, ako v noci sedí pri posteli nášho hospitalizovaného pacienta. Liečia veľmi alternatívne. Napríklad bolestivé miesto narežú skalpelom, prípadne používajú rôzne „lektvary“ na vypudenie choroby z tela.

Prišiel mi pacient so zápalom pľúc, ktorý mal dorezanú kožu na celom hrudníku, alebo dieťa so zlyhanými obličkami práve z takýchto lektvarov. Nedovolím si ale hodnotiť ich medicínske postupy. Keďže im miestni dôverujú, nejaké úspechy vykazovať musia.

Uvádzaš, že v Južnom Sudáne sa všetko počíta na kravy. Čo to znamená?

Krava je platidlo. V celom v Sudáne stretávate obrovské stáda bielych kráv, ktorých mlieko ani mäso neslúži ako potrava.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech