Aká je jazda s Tesla Model S P100D?

  • Najvýkonnejšia Tesla doposiaľ.
1
  • Najvýkonnejšia Tesla doposiaľ.

Jeffrey Jablanski je redaktorom Men’s Journal. Dostal príležitosť vyskúšať najnovšiu Tesla Model S P100D a so svojimi prvými dojmami sa podelil s ostatnými pomocou článku.

Od počiatku bolo mantrou Tesly vyvolať záujem o elektromobily. Zmyslom bollo sústrediť sa na to, čo produkt dokáže a nie na to, čím je. Preto nemusíš milovať autá ani výkon, aby si sa cítil úžasne počas jazdy v Tesle. Po pár minútach za volantom sa staneš nenapraviteľne závislým na rýchlosti.

Veľa sa napísalo o Tesla Model S P100D. Posledná verzia má v súčasnosti najrýchlejšiu akceleráciu zo všetkých modelov Tesly. Spoločnosť má históriu so zlepšovaním výkonnosti svojich modelov. Začalo to s P85, pokračovalo s P85D s pohonom na všetky kolesá a hneď po ňom nasledoval model P90D. Ak má P90D 762 koní, dá sa odhadovať, že P100D bude monštrum s výkonom vyše 800 konských síl.

3

foto: Jeffrey Jablanski, mensjournal.com

Zvonku tento model nevyzerá nezvyčajne a dal by sa ľahko pomýliť s predchádzajúcimi verziami Modelu S. Rovnako to platí aj pre interiér. Najväčším znakom toho, že táto Tesla je nová a iná, je prítomnosť bočne pripevnených kamier na zárubni dverí, loga a čelného skla. Predstavuje to základ pre ďalšiu generáciu hardvéru autopilota. Sme len niekoľko týždňov od aktualizácii softvéru autopilota, ktorá prinesie funkciu samojazdenia.

P100D je však oveľa viac, než len najmodernejšia technológia a obrovský výkon. Všetko, čo stačí na zábavu je stlačiť pedál plynu a nepustiť, či už v športovom alebo v móde Ludicrous. Práve mód Ludicrous premení tento neškodný sedan na skutočnú raketu. Model S P100D zvládne 0–100 km/h za 2,5 sekundy. Pokiaľ mód Ludicrous  nie je dostatočné vzrušenie, je tu ešte mód Launch. Ten maximalizuje napájanie batérie a optimalizuje krútiaci moment a auto doslova vystrelí z miesta. Neodporúča sa však vyskúšať naviac, na koľko môže vyšťaviť batériu.

Najlepšia časť na jazdení elektromobilom na vysokohorských cestách diaľnici Angeles Crest je, že výška nemá žiadny vplyv na výkon elektromobilu. P100D je skrátka doma v okruhu luxusných vozidiel. Jeffrey sa zastavil na Supercharger stanici v Burbank, pri ktorom stálo niekoľko Modelov S a Modelov X. Nikto si však na prvý pohľad nevšimol, že on došiel na P100D.

Nakoniec, pri otázke ako by popísal svoj zážitok z cesty prikladám jeho doslovnú verziu:

snimka-obrazovky-2016-12-12-o-22-36-46

foto: mensjournal.com

Čo ešte prinesie Model S? Výkon +1000 koní? To asi nie, ale ten autopilot sa za pár rokov bude očakávať plne autonómny. Dovtedy si radosť zo stláčania plynu na podlahu môžeme užívať len a len my sami.

Základné údaje o Tesla Model S P100D:

Batéria – 100-kWh

Pohon – na všetky 4 kolesách

Výkon – neznámy

Prevodovka – automatická

Vzdialenosť uvádzaná výrobcom na 1 nabitie – 315 míľ (506 km),

Základná cena – 135 700 dolárov (127 609 eur)

Dostupné na predaj – teraz

zdroj: mensjournal.com, zdroj titulnej fotografie: Jeffrey Jablanski, mensjournal.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech