Akcia NAKA: Elitní policajti zadržali známych advokátov

  • Elitní policajti zasahujú od skorého rána
  • Zadržali minimálne troch ľudí
  • Dvaja z nich sú advokáti
NAKA zasahuje
Startitup
  • Elitní policajti zasahujú od skorého rána
  • Zadržali minimálne troch ľudí
  • Dvaja z nich sú advokáti

Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry zadržali v stredu ráno minimálne troch ľudí. Dvaja z nich sú podľa našich informácií známi advokáti Alexander Filo a Peter Jankovský. Dôvodom zadržania má byť korupcia. 

Alexander Filo je už odsúdený

Dlhoročný advokát Alexander Filo bol obžalovaný zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny takáčovcov. V auguste 2022 ho Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici odsúdil na trest odňatia slobody na tri roky. Výkon trestu mu podmienečne odložil na skúšobnú dobu štyri roky. Filo priznal vinu a vzdal sa práva na odvolanie. Rozsudok je právoplatný.

Špecializovaný trestný súd advokátovi zároveň uložil finančný trest 10 000 eur, na štyri roky mu zakázal vykonávať advokátsku činnosť a nesmie sa stretávať s osobami, ktoré boli účastné na trestnom čine. Podľa prokurátora sa Filo len minimálnou mierou podieľal na trestnom čine. Došlo k nemu zhruba pred 15 rokmi. 

Obvinený advokát Alexander Filo.
zdroj: TASR - Dano Veselský: Obvinený advokát Alexander Filo.

„V jeho prípade išlo o jednorazovú pomoc. Dnes už odsúdený bol uznaný za vinného z podpory zločineckej skupiny, ktorá vyvstala z činnosti, ktorej sa dopustil spolu s ďalšou osobou. O jej vine nebolo ešte právoplatne rozhodnuté, je to tiež advokát. Išlo o postup, ktorým bolo docielené zmenenie pôvodnej výpovede osoby, ktorá usvedčovala členov zločineckej skupiny. Následne bola stíhaná za krivú výpoveď. Časťou pomoci odsúdeného bolo aj to, že jej doniesol finančné prostriedky, ktorými si vyplatila vlastný peňažný trest,“ povedal krátko po rozsudku prokurátor Michal Šúrek.

Akciu, o ktorej informoval Startitup nazvali policajti s krycím názvom CORRUMPERE 2. „Príslušníci NAKA P PZ dnes realizujú policajnú akciu s krycím názvom „CORRUMPERE 2“, v rámci ktorej boli zadržaní obvinení advokáti JUDr. A. F. a JUDr. P. J. a lekár MUDr. M. L. Osoby sú obvinené z toho, že sa mali v minulosti dopustiť korupčnej trestnej činnosti a to v súvislosti s vybavovaním prepustenia väzobne stíhaných osôb, ktoré boli vzaté do väzby v rámci policajnej akcie známej pod krycím názvom „MÉDIA“ vyšetrovanej na NAKA P PZ v rokoch 2017 až 2021,“ prezradili policajti popoludní. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá