Akcia NAKA s krycím názvom VATA 2: Prokurátor prepustil oboch zadržaných v piatok večer na slobodu

  • Obvinení Peter Holba a Peter Kucer sú na slobode
  • NAKA vyšetruje obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti
  • Prehovoril advokát Petra Kucera
Zadrzanie dvoch mužov
Vľavo Peter Kucer, vpravo Peter Holba, itapa.sk
  • Obvinení Peter Holba a Peter Kucer sú na slobode
  • NAKA vyšetruje obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti
  • Prehovoril advokát Petra Kucera

Akcia NAKA s krycím názvom VATA 2 nabrala štvrtkovým zásahom nevídané rozmery. Vyšetrovatelia tímu Fénix totiž rozkrývajú zločineckú skupinu, ktorá smeruje k najvyšším štruktúram Ministerstva vnútra SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rokoch 2015 až 2021.

V putách skončili dvaja muži, ktorých vyšetrovateľ po obvinení vypočul a na noc zo štvrtka na piatok umiestnil Petra Holbu a Petra Kucera v policajnej cele. Aj preto sa očakávalo, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry tímu Fénix spracuje podnet k návrhu na väzobné stíhanie oboch obvinených.

NAKA eskortovala starostu Záhorskej Vsi a takáčovca na špecializovaný trestný súd

V piatok večer však nastal zvrat. Podľa informácií Startitup boli obvinení Peter Holba a Peter Kucer prepustení zo zadržania na slobodu.

Informáciu nám potvrdil advokát obvineného Petra Kucera. „Môžem potvrdiť, že môj klient bol v piatok podvečer prepustený na slobodu,“ povedal Peter Erdős.

Ten reagoval aj na otázku obvinenia Petra Kucera. „Môj klient spáchanie skutku uvedeného v uznesení o vznesení obvinenia odmieta,“ reagoval v krátkosti advokát Erdős.

 

Policajti prostredníctvom svojho hovorcu potvrdili, že z rúk vyšetrovateľa podnet k návrhu na väzbu skutočne išiel.

„Môžeme uviesť, že vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby (z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. b), písm. c) Trestného poriadku). Spisový materiál spolu s týmto podnetom na podanie návrhu sudcovi pre prípravné konanie na vzatie obvinených do väzby bol odovzdaný prokurátorovi UŠP v piatok dňa 30.09. 2022 v čase o 13.30 hod. Prokurátor vykonávajúci dozor UŠP GP SR dňa 30.09.2022 po preštudovaní vyšetrovacieho spisu obvinených prepustil zo zadržania na slobodu,“ informoval Startitup policajný hovorca Michal Slivka.

Kauza nevídaných rozmerov

Obvinením Petra Holbu a Petra Kucera sa policajti NAKA podľa uznesenia o vznesení obvinenia posunuli do strednej štruktúry riadenia zločineckej skupiny, ktorá má stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní za milióny eur.

Kauza VATA otriasla Slovenskom v auguste minulého roku, keď obvinili 11 ľudí z nižšie a stredného stupňa riadenia zločineckej skupiny. Minimálne 10 ľudí sa vtedy pred vyšetrovateľom doznalo k trestnej činnosti v zločineckej skupine.

A tak mohol vyšetrovateľ tímu Fénix postupne rozryť štruktúru k vyšším priečkam zločineckej skupiny. Bol to hlavne Peter Petrov alias Tiger, ktorý rozkryl machinácie pri verejnom obstarávaní do takých detailov, že aj samotní policajti mali čo robiť, aby prepracovaný spôsob „vyťahovania“ peňazí „vatu“ z verejných obstarávaní na spomínaných ministerstvách pochopili.

Petrov presne popísal, ako peniaze zo zákaziek cez „čínsku práčku“ vyberali z účtov, ako končili štátne milióny v igelitkách aj to ako sa rozdeľovali.

NAKA obvinila a zadržala podnikateľa Petra Holbu
zdroj: SIU

Mravčia práca elitných policajtov NAKA – tímu Fénix tak po viac ako roku vyvrcholila akciou VATA 2. V putách skončili dvaja vplyvní muži, ktorých rovno zaradili do stredného stupňa riadenia zločineckej skupiny.

Vo štvrtok zadržaní a obvinení Peter Holba, Peter Kucer boli podľa vyšetrovateľa tímu Fénix členmi zločineckej skupiny, ktorí mali pôsobiť na strednom stupni riadenia skupiny minimálne od roku 2015 respektíve 2016.

Vyšetrovateľ Holbu a Kucera obvinil zo založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá