Akčné ženy obsadili Bratislavu: Kým sa choroba človeka priamo netýka, nerieši ju

  • V sobotu, 16. októbra 2021, sa konala Konferencia pre zdravie ženy, tentokrát bola zameraná najmä na dušu
  • Organizátorkám sa podarilo vhodne skombinovať prednášky a diskusie, účastníci sa postarali o mnoho dojímavých momentov
  • Ústredným posolstvom konferencií je prevencia, organizátorky vyzývajú, aby ženy začali myslieť aj na seba
Startitup, Konferencia pre zdravie ženy
  • V sobotu, 16. októbra 2021, sa konala Konferencia pre zdravie ženy, tentokrát bola zameraná najmä na dušu
  • Organizátorkám sa podarilo vhodne skombinovať prednášky a diskusie, účastníci sa postarali o mnoho dojímavých momentov
  • Ústredným posolstvom konferencií je prevencia, organizátorky vyzývajú, aby ženy začali myslieť aj na seba

Sobota patrila ženám, postarali sa o to tiež ženy, presnejšie Akčné ženy. Útočiskom Konferencie pre zdravie ženy sa stal hotel Park inn by Radisson Danube Bratislava. Redakcia Startitup si zaujímavé prednášky, interaktívne aktivity a silové či kondičné tréningy nesmela nechať ujsť. 

Akčné ženy si prvú Konferenciu pre zdravie ženy odpremiérovali už pred 3 rokmi. Ústredným motívom všetkých konferencií je prevencia, tú my – ženy, často zanedbávame. „Máme v kalendári naše deti, naše rodiny, pripomíname im, aby sa o seba starali, ale na seba zabúdame. Vždy ide o čas,“ zaznelo na konferencii.

Projekt vznikol na popud Martiny Novotnej. Tá o dôležitosti prevencie vie svoje – včasná diagnostika rakoviny prsníka zachránila život aj jej mame. „Kým sa choroba človeka netýka, tak ju nerieši. Mojej mame zistili rakovinu prsníka. Vďaka tomu, že sa informovala veľmi skoro a urobila akčný krok, tak ju zachránili,“ hovorí. 

Chodíš na preventívne prehliadky pravidelne?

Zdravá žena je šťastná žena

Prvý ročník sa venoval primárne rakovine. Téma konferencií je každý rok iná a reaguje na dobové potreby žien. „Každý ročník je venovaný inej téme, ktorá vyplynie zo spoločnosti. Prvý ročník vznikol na základe veľkého prieskumu, z ktorého vzišlo, že v roku 2018 na Slovensku rakovine podľahlo 7 tisíc žien,“ vysvetľuje Martina Novotná.

zdroj: Akčné ženy

Tento rok sa diskutovalo prevažne o duševnom zdraví, práve ono aj v dôsledku pandémie COVID-19 trpelo. „V tomto roku nám z prieskumov vyplynulo, že najviac riešenou témou je duševné zdravie. S ním súvisí absolútne všetko. My sme teda napojili tému duševného zdravia na rôzne témy, keďže sa to krásne prepája, “ dodáva Novotná.  

zdroj: Startitup

Namiešali zaujímavé a dojemné príbehy

Konferenciou sprevádzalo celkovo 14 odborníkov, témy boli aktuálne, program bol nabitý – hovorilo sa o pozitívnych účinkoch CBD, neplodnosti, vyhorení či meditácií.

Výber spíkrov je vždy beh na dlhé trate. Musíme rozmýšľať, čo je zaujímavé pre účastníkov, čo je aktuálne a načo budú účastníci reagovať. Musíme dávať do pozornosti aj priania partnerov a spíkrov. Keď to skĺbime dokopy vznikne mix spíkrov, akí boli dnes,“ priblížila jedna z organizátoriek. 

Silným momentom bola napríklad výpoveď ženy, ktorej sa vďaka umelému oplodneniu podarilo otehotnieť. Diskusia s psychologičkou Luciou Vargovou Ištvanikovou bola skôr verejnou terapiou – tá pripomenula, že neexistuje väčší a menší problém, ale každý problém, ktorý človeka trápi, sa má riešiť. 

Posolstvo však doniesol každý jeden z diskutujúcich. Okrem prednášok boli pre hostí pripravené rôzne aktivity, mohli sa naučiť základy sebaobrany, virtuálne si vyrovnať zuby či vyskúšať si prvú pomoc v simulovanom prostredí. 

Veľké plány na ďalší rok

I keď je konferencia primárne určená pre ženy, organizátorky na nej veľmi rady privítajú aj mužov. Tento ročník bol ešte o niečo špeciálnejší – konferencia sa streamovala aj online. „Tešíme sa, že sme to mohli zorganizovať aj v online a offline svete. Takýmto spôsobom sa môžeme spojiť nie len s celým Slovenskom, ale aj s celým svetom. Vieme, že nás sledujú z Kostariky či Anglicka,“ prehlásili Akčné ženy.

Ďalší ročník bude ešte pestrejší. Organizátorky majú v pláne dobyť Prahu. „My sme sa rozhodli poňať to československy. V ďalšom roku pripravujeme 3 konferencie. Jedna sa bude konať v Košiciach, ďalšia v Bratislave a chceme zavítať aj do Prahy. Ja sama žijem československy, cestujem medzi Prahou a Bratislavou.

Mám pocit, že slovensko-české projekty dokážu perfektne fungovať a sú stále obľúbené. Inšpirovať sa medzinárodne môže byť zaujímavé a pohľady na prevenciu a zdravie v rôznych štátoch sa môžu líšiť alebo, naopak, byť veľmi podobné. Sama som zvedavá,“ uzatvára Martina Novotná.

Zdroj: Konferencia pre zdravie ženy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie