Aké je to mať za klienta Microsoft? Úspešná cesta Slováka Lukáša zo Svitu do Seattlu

  • Lukáš Verbovský v súčasnosti žije v Seattli, business centre severozápadného pobrežia USA.
  • Z pražskej pobočky reklamnej agentúry Wunderman si ho vyhliadli do globálneho tímu.
  • Pracuje s top ľuďmi v obore na celosvetových projektoch pre Microsoft.
  • Podarilo sa mu splniť si americký sen? Nepohltila ho práca v korporáte?
wedfw
Lukáš Vrbovský
  • Lukáš Verbovský v súčasnosti žije v Seattli, business centre severozápadného pobrežia USA.
  • Z pražskej pobočky reklamnej agentúry Wunderman si ho vyhliadli do globálneho tímu.
  • Pracuje s top ľuďmi v obore na celosvetových projektoch pre Microsoft.
  • Podarilo sa mu splniť si americký sen? Nepohltila ho práca v korporáte?

Pochádzaš zo Svitu, študoval si v Trnave, neskôr pracoval v Prahe. Ako si sa dostal do USA?

Lietadlom (smiech). Pred viac ako piatimi rokmi som začal v Prahe popri magisterskom štúdiu pracovať v reklamnej agentúre Wunderman na exekúcii on-line marketingových kampaní pre Microsoft. Časom som sa stal špecialistom v obore, ktorého neskôr potrebovali v globálnom tíme pre spustenie nových služieb pre Microsoft. Keďže som mal znalosti a skúsenosť s klientom, o mesiac neskôr som už letel do USA.

Aká je tvoja pozícia? Čo presne robíš?

Po príchode som začal na pozícii SME (Subject Matter Expert) pre nové online marketingové nástroje, ktoré Microsoft začal používať na exekúciu kampaní po celom svete. V súčasnosti vediem vývoj týchto marketingových nástrojov, ktoré ročne vytvoria vyše 1,5 milióna nových registrácií. Pracujem s vývojármi po celom svete na riešeniach šitých na mieru, aby sme nástroje prispôsobili požiadavkám trhu a dlhodobým marketingovým cieľom.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív LV/Vizualizácia nových priestorov, v ktorých bude Lukáš čoskoro pracovať.

Máš aj iných zahraničných kolegov alebo si v tíme jediný z inej krajiny?

V Seattli je globálny tím, ktorý reprezentuje vyše 400 ľudí v pobočkách po svete pred najväčším klientom Microsoftom. V globálnom tíme je nás momentálne deväť, z toho dvaja Američania. Zvyšní ľudia z tímu sú z rôznych kútov Európy a Ázie. Podobne multikultúrne je to aj v ostatných tímoch. Je dosť vzácne tu stretnúť niekoho, kto pochádza priamo zo Seattlu.

Ako dlho tam pracuješ?

V Seattli som už takmer dva roky.

Predtým si pracoval v rovnakej firme v Česku. Ako by si porovnal podmienky s USA? Pociťuješ rozdiely?

Podmienky sa zmenili k lepšiemu, je tu o nás skvelo postarané. Všetko je na dosah ruky.  Kancelárie a infraštruktúra je zamestnancom prispôsobená tak, aby mali všetko, čo potrebujú k výkonu práce a osobnému rozvoju. Najväčší rozdiel vidím v pracovnom nasadení a rýchlo sa meniacom prostredí. Kombináciou pracovných nárokov, kultúry a prostredia väčšina ľudí pracuje 10 až 14 hodín denne, niektorí aj viac.

Welcome in Microsoft #usa #redmond #microsoft

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Verbovský (@lukas.verbovsky),

Zdá sa, že máš čo robiť. Čo ťa na tvojej práci baví najviac?

Výzvy. A je ich dosť. Doteraz si spomínam, ako sa mi na začiatku triasli kolená pred každým väčším projektom, hlavne z nereálnych deadlinov. Teraz sa k tomu postavím s odhodlaním, užívam si to. Klient vašu prácu dostatočne neocení, ak splníte všetko načas, keďže je na to zvyknutý. Ak mu však vysvetlíte, že pracujete na riešeniach a dáte mu pocit, že robíte všetko pre to, aby ste to dodali čo najskôr, ste ich hrdina. Ak všetko klapne.

Aké je to pracovať vo veľkej americkej firme? Vplýva na teba nejako tzv. korporát?

Má to svoje výhody aj nevýhody. Mám možnosť pracovať s top ľuďmi v obore z celého sveta na globálnych projektoch. A dostávať benefity (špičkové priestory, zľavnené produkty či sud piva v kancelárii) tiež nie je na zahodenie. Pracovný život je veľmi profesionálny, každý si buduje kariéru a robí pre to všetko. Korporát však prevláda nie len v práci, ale aj mimo nej. V meste má sídlo množstvo veľkých firiem, okrem Microsoftu aj Amazon či Boeing. V sídle Microsoftu pracuje okolo 300-tisíc ľudí,  čo je skoro polovica Seattlu, takže aj spôsob, akým tu ľudia žijú, je skôr dočasný.

Good morning #seattle #view #mtrainier

A post shared by Lukáš Verbovský (@lukas.verbovsky) on

Skús mi priblížiť tvoje začiatky. Ako sa ti zvykalo v úplne novom prostredí?

Nebolo jednoduché si zvyknúť. Bol som prvýkrát v USA, všetko sa mi zdalo byť väčšie než doma. A ten pocit, keď každý je v aute, len ty ideš po chodníku (smiech). Vďaka Wundermanu som však nemusel riešiť základne potreby. Ale na deväťhodinový časový posun, keď si chcem zavolať s rodinou, sa ťažko zvyká. Nakoniec som sa rýchlo aklimatizoval, pretože nápor práce bol obrovský v porovnaní s Prahou.

Ako teba ovplyvnila práca v USA?

Dáva mi veľkú školu, ako zvládať krízové situácie a ako pracovať s ľuďmi po celom svete. Mám väčší nadhľad, čo sa iných kultúr týka. Naučil som sa, ako s nimi vychádzať. Naberám obrovské množstvo skúsenosti, ktoré ma neustále posúvajú vpred.

Plánuješ tam zostať?

Nemám v pláne tu ostať na dôchodok, ale chvíľu sa tu ešte zdržím.

Seattle na Slovensku mnohí poznajú najmä zo seriálu Frasier. Ako ho vnímaš ty napríklad aj v porovnaní s Prahou?

V porovnaní s Prahou je Seattle mladé mesto. Pochádzajú odtiaľto mnohí skvelí hudobníci a kapely ako Jimi Hendrix, Macklemore, Nirvana, Pearl Jam… Mesto sa momentálne vyvíja najrýchlejšie z pomedzi všetkých miest v USA. Ďalej má úžasnú svetovú kuchyňu a prírodu podobnú tej vo Švajčiarsku. Chýba mi tu však čaro mesta, ktoré Praha zanechá snáď v každom, kto ju navštívil. Seattle je rušné mesto, kde prevláda business.

Máš svoj americký sen, ktorý by si si chcel splniť, alebo to skôr berieš ako krátkodobú záležitosť?

Môj sen sa mi pravé plní, ale skôr ide o krátkodobú záležitosť, keďže rodina a srdce je stále doma na Slovensku.

Ostáva ti čas na cestovanie? Učarovalo ti nejaké miesto?

Stihol som prejsť 13 štátov vrátane Aljašky a tri provincie v Kanade. Učarovala mi rôznorodosť krajiny na západnom pobreží. Od kaňonov cez púšte, pláže, sopky, indiánske rezervácie, dažďové pralesy až po veľkomestá ako San Francisco a Los Angeles. Veľké plus dávam národným parkom. Tie už sú, bohužiaľ, iba ohraničenými územiami s ukážkami prírody, ako vyzerala predtým, ako sme prišli my, ľudia. Moje top miesto je na pláži na Olympijskom polostrove pri indiánskej rezervácii Makah, kde sme koncom augusta tohto roka stanovali. Pred zotmením priplávali k brehu tri obrovské veľryby a strávili tam noc. Bolo to magické.

Ak  by si mal odporučiť jednu vec pre ľudí, ktorí by chceli ísť pracovať do zahraničia, aká by bola tvoja najlepšia rada?

Určite choď! Nie je to pre každého, ale pri najhoršom sa vrátiš domov s novými skúsenosťami. Veľa skvelých veci sa stáva, ak vystúpiš z komfortnej zóny. Ak čakáš na svoju možnosť, tak tvrdo pracuj a buď otvorený novým veciam. Ak už si na ceste do zahraničia, tak buď hrdý na to, kto si a ostaň sám sebou!

Viac fotiek od Lukáša tu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá