Ako budovať a rozvíjať (úspešnú) rodinnú firmu?

business-man-3160009_1920
Probussines.sk

Rodinné firmy majú na Slovensku svoje nezastupiteľné miesto. Tieto vzťahy v podnikaní majú svoje nesporné výhody, ako napríklad výpomoc v prípade potreby, či už pracovná alebo finančná. No majú aj svoje negatíva. Neúspech či horšie časy v podnikaní sa v rodinných firmách viac ako v iných prenášajú aj domov. Častokrát sa stáva, že aj úspech v podnikaní môže mať negatívny vplyv na chod domácnosti či rodiny.

Svoje by Vám o tom vedeli porozprávať aj v účtovnej kancelárii PROBUSSINES. S počiatku malá a lokálna spoločnosť začínala ako rodinná firma v rodinnom dome. Ich hlavnou a jedinou službou bolo vedenie jednoduchého a podvojného účtovníctva.

Ich biznis získaval na sile a obrátkach a začali sa pridávať nové služby. Ako väčšina účtovných firiem rozšírili svoju ponuku o mzdové a personálne služby, kde bola hlavným parametrom vysoká úroveň služieb v podobe maximálneho odbremenenia klientov od všetkých povinností a poskytovanie služieb „all-in-one“.

S rastúcou klientskou základňou sa spoločnosť PROBUSSINES snažila počúvať názory a potreby svojich klientov. Netrvalo dlho a do ponuky služieb sa pridali administratívne služby.  Tu klienti spoločnosti PROBUSSINES získali obrovskú úsporu času a stresov na úradoch. 

Ďalším dôležitým krokom v živote firmy sa stalo oficiálne rozhodnutie zaradiť do ponuky poradenské a konzultačné služby. Ukázalo sa, že práve toto bolo veľmi žiadané u väčšiny budúcich klientov. Takmer okamžite bol vytvorený produkt ušitý na mieru budúcim a začínajúcim podnikateľom a StartUP-om.

S každoročne rastúcim portfóliom služieb sa začínali vyčerpávať aj personálne kapacity rodiny. Dostali sa pred náročnú úlohu. Bolo nevyhnutné začať hľadať nových zamestnancov mimo rodinu.

Tento krok sa ukázal ako zlomový. Po náročných pokusoch zapracovať nových ľudí sa nakoniec našli vhodní zamestnanci, ktorí rozšírili tím PROBUSSINES. Trvalo len krátky čas, a tím sa rozširoval ďalej. S novými ľuďmi „zvonka“ získala spoločnosť nové názory, nové nápady a pokračovala v dopĺňaní svojho portfólia.

Ako ďalšie nasledovali služby určené hlavne budúcim podnikateľom. Zakladanie živností a zakladanie s. r. o. (spoločností s ručením obmedzeným) na kľúč. Pre tých, ktorí chceli podnikať okamžite, bola najlepším riešením z portfólia spoločnosti PROBUSSINES služba READY-MADE spoločnosť. Čo sú už založené spoločnosti s ručením obmedzeným určené na predaj tým, ktorí potrebujú alebo chcú podnikať okamžite.

Vďaka prieskumom trhu a spokojnosti u klientov vyplynul ďalší krok firmy. Otvorenie a personálne obsadenie obchodného a marketingového oddelenia. Po krátkom období, kde si rodinná firma PROBUSSINES vyskúšala nové marketingové, reklamné a obchodné stratégie sama na sebe, bez váhania opäť rozšírila svoju ponuku služieb. Marketingové a reklamné služby si okamžite obľúbili aj tí dlhoroční klienti, ktorí dovtedy tvrdohlavo odmietali reklamu v online priestore.

Po desiatich rokoch na trhu pripúšťa aj zakladateľ firmy, že rozšíriť firmu mimo rodinu a prijať nových ľudí bol veľmi dobrý a výhodný ťah. Aj napriek pôvodným obavám všetko dopadlo dobre a firma neustále vyhľadáva nových ľudí a príležitosti.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech