Ako budú vyzerať autá budúcnosti a kto ich bude navrhovať? Môžete nimi byť aj vy ako absolventi Univerzity umenia a dizajnu Moholy-Nagy

mome
MOME

Dizajn vozidiel patrí medzi veľmi zložité oblasti dizajnu, pretože vyžaduje, aby dizajnér pochopil výzvy budúcnosti a sociálne problémy v spoločnosti. Laboratórium Mobility Design Lab na MOME University of Art and Design v Budapešti je jednou z najpokročilejších dielní dizajnu vozidiel v regióne a poskytuje študentom prístup k najinovatívnejším technológiám, ktoré môžu skúmať pod vedením špičkových odborníkov.

Vďaka Stefanovi Lengyelovi, legendárnemu maďarskému dizajnérovi, ktorý stojí za ikonickou budapeštianskou žltou električkou, nadviazali MOME a spoločnosť Mercedes-Benz pred viac ako dvadsiatimi rokmi plodný profesionálny vzťah. Ďalším míľnikom tejto spolupráce je laboratórium Mobility Design Lab, ktoré bolo otvorené v roku 2022 a ktoré umožňuje študentom pracovať na projektoch pod vedením popredných dizajnérov spoločnosti Mercedes. V modernej dielni porovnateľnej s oddeleniami popredných svetových automobiliek môžu rozvíjať svoje koncepty s využitím najmodernejších high-tech nástrojov. Študenti preskúmajú pestrú škálu dizajnu vozidiel, od automobilov po drony, lode, motocykle a ďalšie dopravné prostriedky.

V tejto dielni sa zrodil motocykel SUPERMOTO, projekt vyvinutý v spolupráci s Univerzitou Neumanna Jánosa, ktorý mal premiéru v Abú Zabí v roku 2022. Najnovší výsledok spolupráce oboch univerzít bol predstavený na Svetovom summite o klíme v Dubaji. Viacúčelové trojkolesové dopravné vozidlo poháňané vodíkom a solárnou energiou by mohlo v budúcnosti spôsobiť revolúciu v mestskej nákladnej doprave.

MOME Ways of Creation_MOME Campus_01
zdroj: MOME

MOME Ways of Creation_MOME Campus_02
zdroj: MOME

Spôsoby tvorby: pohľad na kariéru konštruktéra vozidiel 

Ako môže byť dizajn vozidiel udržateľný a ako môže niekto z budapeštianskej univerzity získať prácu v konštrukčných oddeleniach popredných svetových automobilových spoločností? Séria filmov Ways of Creation prináša pohľad na kariérnu dráhu talentovaného absolventa Univerzity umenia a dizajnu MOME. Mladý oceňovaný dizajnér András Húnfali absolvoval katedru dizajnu MOME, kde sa špecializoval na dizajn vozidiel a teraz na katedre pôsobí ako lektor.

Pri pohľade na technologický a priemyselný vývoj budúcnosti si myslím, že dizajnéri skutočne zmenia svet. Preto je v tejto práci toľko potenciálu do budúcnosti,“ povedal Gorden Wagener, šéfdesignér spoločnosti Mercedes-Benz, kde András niekoľkokrát absolvoval stáž v rámci svojej diplomovej práce o budúcnosti dizajnérov spolupracoval s divíziou autobusov Mercedes EvoBus. Počas štúdia majú študenti možnosť nadviazať kontakty a spolupracovať s vynikajúcimi odborníkmi, ako je Thomas Sälzle, vedúci dizajnu spoločnosti Mercedes-Benz, a renomovaný slovinský dizajnér Robert Lešnik, šéfdesignér exteriéru spoločnosti Mercedes-Benz.

MOME Ways of Creation_MOME Campus_03
zdroj: MOME

MOME Ways of Creation_MOME Campus_04
zdroj: MOME

Odkaz slávneho profesora Bauhausu László Moholy-Nagya

Univerzita umenia a dizajnu Moholy-Nagy (MOME) je pomenovaná po László Moholy-Nagyovi, známom profesorovi Bauhause, ktorý presadzoval úlohu umenia a dizajnu pri utváraní spoločnosti a ich prepojení s technologickými inováciami. Je poprednou univerzitou pre umelcov, dizajnérov, tvorcov a inovátorov v Maďarsku a vytvára jedinečný kreatívny ekosystém spájajúci akadémiu, technologický park a inovačné centrum. Inovačné centrum univerzity vykonáva úderné, dizajnom vedené, interdisciplinárne výskumné a vývojové projekty štruktúrované okolo piatich hlavných výskumných oblastí od výskumu materiálov, rozprávania príbehov o dátach, interakcie a imerzie, sociálneho dizajnu až po udržateľný priemysel. Univerzita bola založená pred 143 rokmi a jej poslaním je riešiť najnaliehavejšie výzvy 21. storočia prostredníctvom vzdelávania, výskumu a praktických znalostí založených na dizajne. K tomu patria aj verejnoprospešné práce a šírenie povedomia o dizajne, ktoré prispievajú k rozvoju ekonomických a kultúrnych ekosystémov v Maďarsku a východnej strednej Európe.

Spoločnosť MOME funguje ako nadácia od roku 2020 a v rámci nej zrekonštruovala svoje výskumné a vývojové činnosti, začala digitalizáciu interných procesov a pokračovala v modernizácii školenia. Okrem tradične vysokej úrovne umeleckého a dizajnérskeho vzdelávania univerzita zaviedla podnikateľské vzdelávanie a v roku 2022 začala prvé magisterské programy v anglickom jazyku.

MOME Ways of Creation_MOME Campus_05
zdroj: MOME

Medzinárodne uznávané úspechy študentov MOME

„Naše vzdelávanie kombinuje kreativitu, výskum, remeselnú zručnosť a technológie a podporuje zodpovedné myslenie v oblasti dizajnu. Veríme, že spolupráca v rôznych oblastiach a vzájomné zdieľanie znalostí prináša inovatívne riešenia a pozitívne zmeny. Náš bakalársky program vychováva všestranných dizajnérov, ktorí získajú nielen odborné znalosti , ale tiež porozumie sociálnym, ekonomickým a kultúrnym faktorom, ktoré ovplyvňujú toto odvetvie,“ hovorí Ildikó Kele, vedúca magisterského programu Módny a textilný dizajn.

Nie je teda divu, že študenti z rôznych programov vynikajú svojimi prácami na medzinárodnej úrovni. Absolventka MOME Anim Flóra Anna Buda získala so svojím francúzsko-maďarským koprodukčným filmom 27 Zlatú palmu za najlepší krátky film na 76. ročníku filmového festivalu v Cannes, ďalším úspechom bol dizajn luxusného autobusu vyvinutého pre spoločnosť Dembell Motorhomes, ktorý získal ocenenie Red Dot Design Award, čo je obdoba Oscarov v oblasti designu, v kategórii produktový design. Vďaka tomu sa Ustory Design Studio, ktoré založili absolvent a inštruktor MOME Daniel Ruppert a napríklad niekoľko študentov MOME sa dostalo do užšieho výberu na Global Design Graduate Show 2023 v spolupráci s Gucci.

Magisterské programy v angličtine na MOME

Po štyroch úspešných zahájeniach výučby v angličtine rozšírila Univerzita umenia a dizajnu Moholy-Nagy svoje medzinárodné vzdelávacie portfólio. Okrem fotografie, interakčného dizajnu, animácie a dizajnu si môžu študenti, ktorí chcú študovať v oblasti kreatívnych priemyslov v angličtine, zvoliť aj magisterský odbor Designer-Maker a magisterský odbor Arts Management. Rozšírením svojich programov chce univerzita rozšíriť odborné znalosti a prácu kreatívnych komunít, ktoré budú aktívne prispievať ku globálnym výzvam 21. storočia.

Ďalšie informácie o študijnej mobilite: https://mome.hu/en/international 

Najnovšie videá

Trendové videá