Ako budú vyzerať zdravé kancelárie v budúcnosti? Centrála betonárky pri Bratislave ti to prezradí

  • Klasická architektúra sa už pomaly vytráca a je nahrádzaná inovatívnymi budovami s dôrazom na zamestnancov
  • Zdravé kancelárie sa vyznačujú presvetlenými priestormi, množstvom zelene v interiéri a s dôrazom dodržiavania ekologických zásad
  • Minuloročný víťaz ankety Office roka v kategórií Zdravá kancelária získali priestory administratívnej budovy na výrobu betónových prvkov ABW
ABW
WELINNA / LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.
  • Klasická architektúra sa už pomaly vytráca a je nahrádzaná inovatívnymi budovami s dôrazom na zamestnancov
  • Zdravé kancelárie sa vyznačujú presvetlenými priestormi, množstvom zelene v interiéri a s dôrazom dodržiavania ekologických zásad
  • Minuloročný víťaz ankety Office roka v kategórií Zdravá kancelária získali priestory administratívnej budovy na výrobu betónových prvkov ABW

Pandémia koronavírusu značne ovplyvnila fungovanie firiem. Väčšina zamestnancov pracuje z domu alebo zamestnanci rotujú v týždňových cykloch. Kancelárie zívajú prázdnotou, avšak ani to nie je dôvod, aby sa neinovovali a aby sa na ne úplne zabudlo. 

Dôkazom toho sú priestory administratívnej budovy v areáli závodu na výrobu betónových prvkov Austria Beton Werk (ABW), ktorá sídli neďaleko Bratislavy. Za svoje jedinečné priestory v súlade so zdravím zamestnancov získali ocenenie Office roka 2019 v kategórií Zdravá kancelária. O priestoroch budovy, jej vplyvu na zamestnancov a samotnej realizácie sme sa rozprávali s architektom Borislavom Benedekom.

zdroj: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Zvíťazili v kategórii Zdravá kancelária. Existujú aj „nezdravé“ kancelárie?

V interiéri kanceláriách ABW sú použité prírodné materiály. Navyše je tu výborná akustika, stropné chladenie – čo bežne nebýva štandard. Takže áno existujú aj menej zdravé kancelárske priestory, ktoré napríklad nevyužívajú prírodné materiály, nemajú dostatok zelene alebo sú veľmi temné a strohé.

Podľa čoho ste zariaďovali office? Na prvý pohľad vyzerá absolútne minimalisticky.

Administratívna budova ABW sa nachádza v novovytvorenom parku s peknou zeleňou. Jeden strom sme dali aj do átria našej budovy. Zároveň sú z budovy pekné priehľady do exteriérovej zelene. Je dôležité poznamenať, že príliš výrazný interiér by jej nepatrične konkuroval. Vizuálny smog všeobecne ruší koncentráciu v práci, preto v našich priestoroch takéto prvky nenájdete.

Je pravda, že v zdravom office je zamestnanec menej unavený, viac motivovaný, viac sústredený a pracuje efektívnejšie?

V zdravom prostredí, v ktorom dýchate čerstvý vzduch, máte dostatok denného svetla, stlmené akustické odrazy, ale aj celkový príjemný vizuál firmy, vytvára tak pozitívny vplyv na zamestnancov. Taktiež tieto faktory majú vplyv na ich udržanie vo firme a aj na samotné získanie nových zamestnancov. Zdravé prostredie môže priamo ovplyvniť zdravie zamestnancov a teda aj ich práceneschopnosť.

zdroj: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Využili ste pri zariaďovaní priestorov officov niektoré z neštandardných umení interiérového dizajnu? 

Úprimne sme sa tomu nevenovali. Ale postupom času sme zistili, že niečo z feng šuej požívame aj neplánovane, automaticky a prirodzene.

Aká je životnosť vašich priestorov zdravej kancelárie?

Pri dobrej údržbe kancelárií aj budovy to budú dekády. Tiež veríme, že samotný dizajn nebude zastaralý behom života budovy a bude neustále nadčasový. 

V čom vidíte najväčší rozdiel oproti predošlému kancelárskemu priestoru?

Zatiaľ sú kancelárske priestory ABW prvý interiér v danom priestore areáli závodu na výrobu betónových prvkov.

zdroj: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Čo bolo najhlavnejšou podmienkou pre váš zdravý office, ktorú ste do interiéru plánovali zaradiť, trvali ste na nej a napokon sa v novom office aj nachádza?

Bolo toho viac čo sme presadzovali a mnoho z našich podmienok sa realizovalo. Samotný strom v interiéri rastúci akoby z podlahy bol pre nás nesmierne dôležitý pre vytvorenie dobrej atmosféry v priestore, kde sa ľudia stretávajú. Často sa v praxi zabúda na spoločné priestory kancelárii komunity zamestnancov, kde sa budujú dôležité vzťahy.

Splnili sa pri prestavbe interiéru všetky vaše predstavy, alebo existuje niečo, čo sa pretaviť do reality nepodarilo?

Áno, pri tejto realizácii sa podarilo realizovať z veľkej časti takmer všetko, čo sme zamýšľali. Jedine stropy sme chceli mať betónové, ktoré sme ale nakoniec prekryli akustickou 3 cm hrubou omietkou, ktorá výrazne zlepšila akustiku.

Office pôsobí miestami viac strohým dojmom. Nevyvoláva to takéto pocity aj v zamestnancoch? Nepovedia si napriek všetkým pozitívnym zdravotným benefitom kancelárie, že by sedeli radšej v priestore, kde sú teplejšie farby, koberce, a viac domácka, pohodová atmosféra?

V priestore je veľa zelene a aj korkové steny, na ktoré si môžu zamestnanci pripínať rôzne odkazy pre druhých zamestnancov, ale aj pre seba. V interiéri sa nachádza veľa dreva a zároveň tu viete nájsť kontrast prírodného a priemyselného výrazu. Veríme, že sa jedná o dobrý kompromis pracovného a povedzme domáckeho-humánneho prostredia.

zdroj: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Ako vnímajú office klienti?

Myslím si, že klienti reagujú pozitívne na už spomínané drevené priečky – vyvoláva to pocit akoby v budove žiadne priečky neboli, ale nachádzal sa tam len nábytok a presklené steny.

Čo bolo najväčšou položkou v celej prestavbe?

Jednou z najväčších položiek boli neviditeľné technológie ako napríklad rekuperácia vzduchu a stropné chladenie.

Odkiaľ ste čerpali inšpiráciu? Slovensko, zahraničie alebo čisto vlastný nápad?

Chladiaci strop a rekuperáciu mám nainštalovanú vo svojom vlastnom dome. Podľa mňa je to významný posun v pohodlí a vplyvu na zdravie. Čo sa týka interiérových prvkov, tam je pár unikátnych zložiek, ktoré boli robené na mieru, napríklad bezrámové presklené priečky.  Môžeme povedať, že štandard kancelárskych priestorov sa v posledných rokoch významne posunul a teda už je možné nájsť mnoho dobrých príkladov.

zdroj: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Hovorí sa, že zdravé a príjemné pracovné prostredie je investícia do samotných zamestnancov. Rozmýšľali ste takto aj vy?

V dnešnej dobe firmy bojujú o kvalitného zamestnanca aj prostredím, v ktorom pracuje. Zároveň aj pre jeho udržanie vo firme je prostredie veľmi významným faktorom.

V dnešných časoch pandémie väčšina zamestnancov pracuje z domu. Nepovažujete krok redizajnovať interiér officu ako zbytočný?

Pandémia nebude trvať večne a práca z domu nie je podľa môjho názoru trvalo udržateľná. Už dnes to potvrdzujú mnohé štúdie a štatistiky – má za následok rýchlejší nástup vyhorenia zamestnancov.

Čo okrem zdravého interiérového zariadenia musí mať podľa vás zdravý office?

Zdravý office musí mať aj dobrý manažment, ktorý dokáže vybrať a poskladať dobrý tím. Jedine tak budú v symbióze pracovné výkony a medziľudské vzťahy. Taktiež ako v divadle sú najdôležitejšie priestory, kde sa stretávajú divadelný hostia cez prestávku, niečo podobné platí aj pre office. V našom prípade sa jedná o átrium s fikusom a následnou jedálňou prepojenou s exteriérom parkovej zelene s lavičkami.

zdroj: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá