Ako byť dobrým lídrom a zároveň zlepšiť výkon svojich zamestnancov?

  • Medzi najväčšie chyby, ktorých sa lídri dopúšťajú patri príliš vysoké ego, odmietanie zmien, nechuť podstúpiť riziko či zanedbávanie svojich zamestnancov
  • Ako sa im vyhnúť?
  • V nasledujúcom článku prinášame 8 jednoduchých tipov, ktorými môžete zefektívniť prácu svojich zamestnancov
team-3373638_960_720
pixabay.com
  • Medzi najväčšie chyby, ktorých sa lídri dopúšťajú patri príliš vysoké ego, odmietanie zmien, nechuť podstúpiť riziko či zanedbávanie svojich zamestnancov
  • Ako sa im vyhnúť?
  • V nasledujúcom článku prinášame 8 jednoduchých tipov, ktorými môžete zefektívniť prácu svojich zamestnancov

1. Inšpirujte každého

Za vysnívané práce sa často považuje napríklad kariéra herca, ostatné práce sú tzv. obyčajné, typický príklad na nudnú prácu je účtovník. Ako zabezpečiť dobrý výkon aj na týchto pozíciách?

Tradičné formy vedenia sa sústreďujú na kontrolu. Tento spôsob sa však ukázal ako neefektívny. V súčasných úspešných firmách väčšina návrhov prichádza zdola, od zamestnancov z „nižších levelov“. Preto by vám nemalo záležať na pozícii zamestnanca, a komunikovať by ste mali úplne s každým. Koniec koncov je vo vašom záujme, aby firma fungovala čo najefektívnejšie. Snažte sa preto aj z „nudnej“ práce spraviť tú „vysnívanú“.

2. Stanovte veľké ciele

Ďalší spôsob ako môžete zamestnancov inšpirovať k lepšiemu výkonu je mať veľké vízie. Stanovte si veľké ciele, ktoré motivujú váš tím, potom vytvorte plán na uskutočnenie vašej vízie. Úspešní ľudia sú z výziev nadšení. Je teda ľahšie presvedčiť ich, aby spolupracovali na nejakej úlohe, ak sa zdá byť náročnejšia a sľubuje veľký úspech.

3. Snažte sa získať feedback

Ten, kto sa nepýta, nič sa nedozvie. Ako lídrovi by vám mali pomôcť zlepšiť chod firmy postrehy od vašich zamestnancov. Môžu si všimnúť detaily, ktoré vy prehliadate. Mali by ste ich teda podporiť vo vyjadrovaní svojich nápadov Ako to dosiahnuť? Liz Herrera, zakladateľka a CEO spoločnosti „I Build Your Brand“ radí usporiadať raz do týždňa tzv. „brainstorming sessions“. Úlohou stretnutia bude práve predkladať návrhy na zlepšenia.

4. Príjmite ľudi, ktorí sa zhodujú s vašou kultúrou

Keď príjmate nového zamestnanca, nie je dôležité pozerať sa iba na jeho schopnosti, ale snažiť sa zistiť aj jeho hodnoty. Oveľa lepšie sa vám bude pracovať s človekom, s ktorým máte podobné ciele. Ak tak nespravíte, môže sa stať, že nový zamestnanec skrátka nezapadne do tímu. Simon Grabowski, zakladateľ a CEO spoločnosti ClickMeeting vyberá zamestnancov takto: „Keď do nášho tímu hľadáme niekoho nového, vždy sa snažíme nájsť ambicióznu osobu s tímového hráča.“

5. Priraďte zamestnancom tie správne úlohy

Určiť, v čom je váš zamestnanec najlepší, môže byť niekedy ťažké, ale ak to zvládnete a priradíte tej správnej osobe tú správnu úlohu, dosiahnete vynikajúce výsledky. A toto by mala byť schopnosť správneho lídra: vedieť rozdeľovať úlohy. Nikdy neprideľte zamestnancovi úlohu, ktorá ho nebude baviť.

6. Spoznajte svoj tím

Aby ste sa stali dobrým lídrom, mali by ste v prvom rade poznať svojich zamestnancov. Mali by vedieť, že sa o nich zaujímate a chcete im pomôcť. Oslavujte s nimi ich triumfy a pomôžte im dosiahnuť nové. Zistite, čo ich motivuje. Spýtajte sa ich na ich rodinu, túžby, nádeje a sny. Ak získate tieto poznatky, bude pre vás ľahšie zadať im úlohy a zlepšiť ich výkony.

7. Pomôžte im využiť čas efektívne

Schopnosť sústrediť sa je v dnešnom svete často dôležitejšia ako inteligencia. Pomôžte teda svojim zamestnancom nájsť tú ideálnu zónu, v ktorej podajú ten najlepší výkon. Ako to dosiahnuť? Mali by ste vedieť zosúladiť ich schopnosti s tzv. „kapacitou“. Každý má talent na niečo iné: obchod, riadenie, fiancie… A na všetko máme obmedzený čas. Preto by ste ako líder mali dohliadať na to, aby váš zamestnanec trávil najviac času prácou v oblasti, ktorej naozaj rozumie.

8. Byť lídrom je práca na plný úväzok

Aby ste boli čo najlepším lídrom, musíte na sebe neustále pracovať. Budujte svoju emocionálne a intuitívnu inteligenciu a riskujte. Byť lídrom je vnútorná záležitosť.

zdroj: www.enterpreneur.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá