Ako bývať luxusne a zaplatiť pritom polovicu z bežnej sumy? Vďaka týmto tipom pri prerábke brutálne ušetríš

  • Prerábka bytu alebo domu je krok, na ktorý si mnohí z nás netrúfajú, pretože sa nejedná o jednoduchú záležitosť
  • Túto činnosť je potrebné naplánovať a pripraviť sa tak, aby neskončila katastrofou
Unsplash/Kj Styles, Charles Deluvio
  • Prerábka bytu alebo domu je krok, na ktorý si mnohí z nás netrúfajú, pretože sa nejedná o jednoduchú záležitosť
  • Túto činnosť je potrebné naplánovať a pripraviť sa tak, aby neskončila katastrofou

Keď meníme sen o bývaní na skutočnosť, stojíme pred mnohými rozhodnutiami. Aké materiály si vybrať na podlahy, steny, fasádu? Ako si zorganizovať kuchyňu? Do čoho sa oplatí investovať, lebo to vydrží, a čoho sa radšej vyvarovať? Vďaka radám odborníkov, ktoré nájdeš nižšie, zvládneš prerábku ľavou zadnou. 

Prerábky kuchyne sú dnes cenovo výhodné

Začneme v srdci každej domácnosti, teda v kuchyni. Keďže v tejto miestnosti trávime naozaj veľa času, mala by byť útulná, no zároveň odolná a funkčná. Podľa expertov sa neoplatí šetriť na kovaniach. Pokiaľ sú kvalitné, vydržia roky, takže v budúcnosti stačí vymeniť napríklad dvierka, vodovodnú batériu alebo svietidlá a kuchyňa bude zase ako nová. Vybrať si novú kuchyňu alebo jej časti u odborníkov na kuchyne
je práve v tomto období cenovo výhodné.

„Väčšinu komponentov do kuchýň nakupujeme na európskom trhu, no na rozdiel od všeobecnej tendencie nielen v našom segmente nezdražujeme. Ceny držíme na pôvodnej úrovni a teraz sú na niektoré kuchyne dokonca znížené alebo sa dajú využiť akciové zľavy,“ delí sa o dobré správy Eva Szakálová, marketingová manažérka Oresi Kuchyne.

zdroj: Unsplash/Sidekix media

„Pri plánovaní kuchyne môžete využiť aj technologickú novinku 3D Reality, ktorá dokáže ušetriť množstvo času a v konečnom dôsledku aj peňazí,“ odporúča ďalej E. Szakálová. „3D technológia navrhovania kuchyne simuluje rovnaké prostredie, aké máte doma, a s malou pomocou odborníka si svoju dokonalú kuchyňu vyskladáte sami. V návrhu dokážete jednoducho a rýchlo meniť umiestnenie
skriniek aj spotrebičov, meniť farby, materiály, dokonca aj nasvietenie priestoru,“ opisuje možnosti novej technológie. Niekoľkomesačný proces plánovania kuchyne tak zaberie necelú hodinu. Aj to je šetrenie.

Plán ako alfa a omega

Pri plánovaní ešte zostaneme, pretože podľa skúseností odborníkov je dobrý plán alfou a omegou každej úspešnej prerábky alebo stavby. „Vždy treba dôkladne naplánovať všetky podkladové vrstvy na základe vybranej finálnej vrstvy. Veľa prostriedkov sa zbytočne vynakladá na zlepšenie vlastností podkladu pred záverečnou vrstvou, pretože v mnohých prípadoch užívateľ do poslednej chvíle nevie, či to vo finále bude náter, obklad, dlažba, epoxid a podobne. To vedie k zlým aplikáciám a následnému predraženiu diela,“ delí sa o skúsenosti z praxe Branislav Augustín, odborník na rekonštrukciu a materiály zo spoločnosti Sika Slovensko.

Aj v prípade úprav exteriéru odborníci odporúčajú v prvom rade mať jasno v tom, čo chceme, a pri plánovaní rozpočtu rátať aj s nákladmi na odborné práce. „Základ dobrej a efektívnej realizácie betónovej dlažby spočíva v dôkladnej príprave celého procesu. Treba vedieť, aké materiály plánujeme použiť a prispôsobiť vhodné kombinácie, aby výsledný celok vyzeral dobre. V neposlednom rade sa vyžaduje kvalitná realizácia, najlepšie od odborníka, ktorý má dostatočné skúsenosti,“ odporúča Marko Szőcs zo spoločnosti Austria Beton Werk.

zdroj: Unsplash/Alberto Castilo Q.

Šetriť sa dá využívaním rôznych akcií – jarná, jesenná -, kde sú zvýhodnené ceny pri paletovom odbere betónovej dlažby. Samozrejme, treba myslieť na to, že takáto investícia je veľká, no nerobí sa na rok či dva, ale prinajmenšom na niekoľko rokov. Preto nie je múdre šetriť na kvalite materiálu, lebo časom sa nám to môže vypomstiť, a rovnako tak ani na samotnej realizácii. V opačnom prípade sa môže stať, že ani kvalitný materiál nezaručí žiadaný výsledný efekt, dokonca ak by bolo potrebné realizáciu prerobiť, náklady sa oproti pôvodným niekoľkonásobne zvýšia.“ pokračuje Szőcs.

Materiály s priadnou hodnotou

Nie všetko, čo vyzerá na prvý pohľad drahé, je drahé aj v skutočnosti. Trh je dostatočne zásobený, konkurencia veľká a ty z toho môžeš ťažiť – kúpiť vysokú kvalitu za rozumnú cenu. Ak sám nevieš, aké materiály zvoliť, nechaj si poradiť človekom z praxe – architektom či realizátorom stavby.
Poradiť sa môžeš aj v obchode, ale pokiaľ človek s konkrétnymi materiálmi nepracuje a nemá s nimi skúsenosti, jeho odporúčanie nemusí byť stopercentné.

„Pri výbere materiálov odporúčam zvažovať ich účelnosť a výsledný efekt,“ hovorí B. Augustín zo Sika Slovensko. „Existuje veľa známych štandardných materiálov, ktoré môžu mať pridanú hodnotu, napríklad zatepľovací fasádny systém s povrchovou vrstvou na báze priedušných minerálnych materiálov alebo betónová stenová stierka, ktorej finálny dizajn vyzerá ako pohľadový betón.“

zdroj: Unsplash/Charles Deluvio

Domček ako začiatok

Na záver máme tip, ako výrazne ušetriť už na začiatku – ochrániť si stavebný materiál či náradie pred vplyvmi počasia alebo cudzími rukami a po dokončení stavebných prác nanovo a efektívne investíciu zúročiť ďalším užívaním. „Mnoho ľudí si to neuvedomuje, no aj obyčajná búdka na stavebný materiál stojí nemalé peniaze. Riešením môže byť montovaná garáž alebo záhradný domček, ktorý využijete ako sklad stavebného materiálu,“ radí, ako ušetriť, Martina Švábiková, chief marketing officer zo spoločnosti Gardeon. Samozrejme, úspora to bude len v prípade, ak si vyberieme montovanú stavbu z materiálov, ktoré nebude ničiť počasie a zub času.

„Keď už bude dom postavený a materiál sa odtiaľ vyprace, montovanú stavbu začnete využívať na jej pôvodný účel. Hlavnou výhodou je, že dom môžete stavať aj niekoľko rokov a priestor na stavebný materiál zmení svoj vzhľad naozaj minimálne, ak vôbec. Použitím kvalitných materiálov nemá korózia alebo hrdza šancu ani po vytrvalom jesennom daždi. Montované stavby vyzerajú dizajnovo a moderne, vďaka omietke ich zvonka ani nerozoznáte od murovanej stavby. Na rozdiel od nej sú však postavené v priebehu pár hodín a po dokončení domu sa dajú hoci aj presunúť na iné miesto,“ dodáva M. Švábiková z Gardeon.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech