Neoplatí sa im ani otvárať, medzi tým ich valcuje Netflix. Veľké siete kín na Slovensku sú stále zatvorené

  • Veľké siete kín majú ešte zatvorené
  • Bratislavské kino Lumiére privítalo divákov filmami zadarmo
  • Premiéry veľkých filmov boli posunuté
kino_clanok
Unsplash/Krists Luhaers, Unsplash/Linus Mimietz,
  • Veľké siete kín majú ešte zatvorené
  • Bratislavské kino Lumiére privítalo divákov filmami zadarmo
  • Premiéry veľkých filmov boli posunuté

Reštaurácie otvárajú, môžeme si vychutnať rannú kávu či zájsť na nákupy. Všetko závisí od nariadení a aktuálnej situácie. Týka sa to aj kín.

Relax v podobe večerného kina s popcornom a priateľmi nie je až taký istý. Aj keď kiná dostali povolenie otvoriť, ide skôr o podmienky, ktoré sa im nemusia vyplatiť. Veľké siete kín sú zatiaľ na Slovensku zatvorené.

Uznesenia sú jasné: Zákaz predaja a konzumácie pokrmov a nápojov, každú nedeľu v mesiaci vykonávať povinnú dezinfekciu priestorov či obmedzenie predaja vstupeniek (tak aby bol dodržaný dvojmetrový odstup). K týmto podmienkam sa vyjadrilo aj Združenie zastupujúce prevádzkovateľov kín na Slovensku (ZPK), pre portál kinema.sk.

Milí filmoví fanúšikovia, Po včerajšom zverejnení správ o uvoľnení opatrení spojených s karanténou, nám od Vás…

Gepostet von CINEMAX am Dienstag, 19. Mai 2020

V ich stanovisku komentujú jednotlivé nariadenia a apelujú na ich prehodnotenie. Napríklad pri zákaze predaja občerstvenia prichádza veľa kín o časť príjmov. Povinná dezinfekcia v nedeľu je tiež náročná, keďže práve víkend je pre divákov najviac atraktívnym. 

Neekonomické riešenie by bolo aj predaj lístkov do sál, kde by za daných okolností a pravidiel mohli prevádzkovatelia pustiť do 200 miestnej sály 60 až 70 divákov.

Na blockbustery si počkáme

Ďalším problémom kín je, že počas pandémie viac a viac ľudí začalo využívať streamovacie služby ako napríklad Netflix. Je to lacnejšie a z pohodlia domova si môžu pozrieť viac filmov, ako napríklad pri návšteve kina. Filmové štúdiá sa rozhodli posunúť premiéry niektorých filmov o pár mesiacov, alebo na ďalší rok. Niektoré zasa vypustili von, práve cez streamovacie platformy.

Ide však o filmy, od ktorých sa neočakáva, že sa stanú blockbustermi leta. „Film, od ktorého sa očakáva, že bude blockbuster, nikto nestreamuje,“ povedal pre CNBC Shawn Robbins, hlavný analytik pre BoxHoffice.com. Tieto filmy budú uvedené do kín neskôr. Od nich sa totiž očakáva väčší zárobok.

zdroj: Unsplash/Jake Hills

Kiná sa preto musia prispôsobiť aj ponuke filmov. Nikto nepôjde do kina na film, ktorý už videl, alebo je na streamovacích službách. Veľké kiná preto čakajú na otvorenie svojich kín aj kvôli filmom Tenet (Christopher Nolan), či live-action verziu Mulan. Obidva filmy majú premiéru v lete. Podľa CNBC sa v USA kiná pomaly pripravujú na otváranie svojich sál, no rátajú s tým, že nemusia len získať.

Na Slovensku však nie sú len veľké siete kín. Napríklad bratislavské kino Lumiére otvorilo v piatok 22.mája, ako uvádza TASR. Vybrané filmy z dielne európskych tvorcov pritom premietali v kine pre divákov zadarmo.

Zdroje: cnbc.com, uvzsr.sk, kinema.sk, cnbc.com, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech